1398/08/08

پژوهشگران از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می‌گویند

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (UCLA) نتایج مربوط به پژوهش جدیدی را منتشر کرده‌اند که با استناد بر شواهد تازه، یکتا بودن زمین را به چالش می‌کشد. ادوارد یانگ (Edward Young) پروفسور این دانشگاه در این باره گفته است تیم محققان UCLA به این نتیجه رسیده‌اند که احتمالاً سیاره‌های خاکی زیادی مانند...
پژوهشگران از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می‌گویند

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (UCLA) نتایج مربوط به پژوهش جدیدی را منتشر کرده‌اند که با استناد بر شواهد تازه، یکتا بودن زمین را به چالش می‌کشد. ادوارد یانگ (Edward Young) پروفسور این دانشگاه در این باره گفته است تیم محققان UCLA به این نتیجه رسیده‌اند که احتمالاً سیاره‌های خاکی زیادی مانند زمین در این عالم وجود دارد.

سرپرستی این تیم را الکساندر دویل (Alexandra Doyle) دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد ژئوشیمی و اخترشیمی دانشگاه کالیفرنیا بر عهده داشته است. دویل در این پژوهش روش تازه‌ای برای تحلیل جزئیات ژئوشیمی سیاره‌های خارج از منظومه شمسی ابداع کرد. او برای این منظور عناصر موجود در صخره سیارک‌ها یا ذرات ایجاد شده از سیاره‌های صخره‌ای را که به دور شش کوتوله سفید می‌گشتند مورد تحلیل و بررسی قرار داد. کوتوله‌های سفید (White dwarf) تراکم توده‌ای بالایی دارند و بقایای سوخته شده از ستاره‌های معمولی هستند.

پژوهشگران از احتمال وجود سیارات مشابه به زمین در عالم هستی می‌گویند

این ستاره‌ها جاذبه بسیار قدرتمندی دارند که باعث می‌شود عناصر سنگینی نظیر کربن، اکسیژن و نیتروژن به درون بافت‌هایشان نفوذ کند و در نتیجه امکان بررسی این عناصر از طریق تلسکوپ‌ها دیگر وجود نخواهد داشت. نزدیک‌ترین کوتوله سفید بررسی شده در این پژوهش ۲۰۰ سال نوری از زمین فاصله داشت و دورترین‌شان در فاصله ۶۶۵ سال نوری قرار داشت.

بخش اعظم دیتای مورد استفاده در این پژوهش از طریق تلسکوپ‌های کِک (W. M. Keck Observatory) در هاوایی به دست آمده بود. دویل اظهار داشت که در زمان بررسی کوتوله سفید رنگ انتظار مشاهده هیدروژن و هلیوم را داشته اما مواد دیگری نظیر سیلیکون، منیزیم، کربن و اکسیژن را هم مشاهده کرده است و نکته قابل توجه حجم اکسید آهن مشاهده شده در ترکیبات این صخره‌ها بوده است.

البته هنوز مشخص نیست که چرا سیاره‌های موجود در منظومه شمسی تا این اندازه اکسیژن را در ترکیبات خود دارند و به همین خاطر اظهار نظر در مورد مقدار اکسیژن کشف شده در سیارات منظومه‌های دیگر بسیار دشوار است. اما روشن است که اکسیداسیون در ایجاد میدان مغناطیسی، تکتونیک صفحه‌ای (Plate tectonics) و دیگر فرایندهای ضروری برای حیات روی زمین مؤثر بوده است.

به گفته دویل، عدم دوام اکسیژن، درست به اندازه فشار و محدودیت‌های دمایی در شکل‌گیری مواد اصلی درون یک سیاره اهمیت دارند. بنابراین اکسیژن را می‌توان یکی از عوامل مهم در سکونت‌پذیری قلمداد کرد.

از سویی محققان کشف کردند که ترکیبات شیمیایی (شامل آهن) زمین، مریخ و سیارک‌های موجود در منظومه شمسی در اجرامی که با کوتوله‌های سفید برخورد داشته‌اند، به وفور یافت می‌شوند. به بیان دیگر، اجرامی که ترکیبات شیمیایی یکسانی با زمین و مریخ دارند در سراسر راه شیری وجود داشته و این موضوع احتمال وجود حیات فرازمینی در جای دیگری از کهکشان را تقویت می‌کند.

منبع: دیجیاتو

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چه ویژگی‌هایی یک سیاره را قابل سکونت می‌کند؟

1398/06/12
کدام ویژگی‌ها و خصوصیات کره زمین برای حیات ضروری هستند و دانشمندان چگونه این ویژگی‌ها را در سایر سیاره‌ها شناسایی می‌کنند؟ این سوالی است که اخیرا یک تیم مطالعاتی در صدد پاسخگویی به آن برآمده‌اند.

تعداد سیاره‌هایی با امکان میزبانی حیات هوشمند از تصور قبلی کم‌تر است

1398/06/06
پژوهشگران اخترزیست شناسی با بررسی دوباره مفهوم کمربند حیات با در نظر گرفتن مقدار گازهای سمی در جو سیاره‌ها به این نتیجه رسیدند که تعداد کم‌تری سیاره از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد امکان میزبانی...

بر اساس مدل‌های رایانه‌ای سیاره ونوس در گذشته احتمالا قابل سکونت بوده است

1398/07/08
‌مدل‌های رایانه‌ای جدید نشان می‌دهند که سیاره ونوس احتمالا حدود ۷۰۰ میلیون سال پیش قابل سکونت بوده است. با توجه به برخی از سناریوهای ممکن، مایکل وی (Michael Way) و آنتونی دل جنیو (Anthony...

سنگ‌های ماه می‌توانند به فهم تحول حیات زمینی کمک کنند

1398/07/13
آخرین موضوعی که می‌توانید آن را به دهانه‌ها‌ی همیشه‌تاریک قطب‌ها‌ی ماه ارتباط دهید، زندگی است؛ اما همین دهانه‌ها می‌توانند به ما نشان دهند صد‌ها میلیون سال پیش، تشکیل ارگانیسم‌ها‌ی چند‌سلولی...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.