1398/07/30

چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

با نزدیک‌تر شدن به اولین پرتاب فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی (Long March-5B)، دست‌اندرکاران برنامه‌ فضایی چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان آماده می‌کنند. آن‌ها در حال آماده‌ شدن برای انجام مجموعه‌ فشرده‌ای از مأموریت‌ها به‌ منظور ساخت ایستگاه فضایی جدید خود هستند.
چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

با نزدیک‌تر شدن به اولین پرتاب فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی (Long March-5B)، دست‌اندرکاران برنامه‌ فضایی چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان آماده می‌کنند. آن‌ها در حال آماده‌ شدن برای انجام مجموعه‌ فشرده‌ای از مأموریت‌ها به‌ منظور ساخت ایستگاه فضایی جدید خود هستند؛ ایستگاهی که بخش‌های تشکیل‌ دهنده‌اش توسط فضاپیمای لانگ‌مارچ-۵بی به فضا پرتاب خواهد شد؛ اولین پرتاب این فضاپیما احتمالاً در سال ۲۰۲۰ به انجام خواهد رسید.

ژو جیانپینگ (Zhou Jianping)، یکی از اعضای آکادمی مهندسی چین (Chinese Academy of Engineering) به‌ عنوان طراح ارشد برنامه‌های فضایی سرنشین‌دار چین انتخاب شده است و گو ییدونگ (Gu Yidong) از اعضای آکادمی علوم چین (Chinese Academy of Sciences) نیز عنوان دانشمند ارشد این برنامه را پذیرفته است.

همچنین ینگ لی‌وِی (Yang Liwei)، اولین فضانورد چین و هفت متخصص دیگر در حوزه‌های طراحی‌  وساخت فضاپیما، حامل‌های فضایی، فناوری‌های کاربردی فضایی و سامانه‌های نظارتی و ارتباطی، نقش معاونتی را در این پروژه بردوش خواهند کشید.

چین خود را برای ساخت ایستگاه فضایی جدیدش آماده می‌کند

ایستگاه فضایی جدید چین با نام تیان‌گونگ (Tiangong) وزنی معادل ۶۶ تن خواهد داشت و احتمالاً در سال ۲۰۲۲ کار ساخت آن به اتمام خواهد رسید. این ایستگاه با طرحی شبیه به حرف «T» در الفبای لاتین، از سه بخش تشکیل خواهد شد؛ بخش مرکزی موسوم به تیان‌هه (Tianhe) و ماژول‌های تحقیقاتی ونتیان (Wentian) و منگتیان (Mengtian) که در دو سمت ماژول مرکزی قرار خواهند گرفت.

این ایستگاه در مداری به ارتفاع ۳۵۰ تا ۴۵۰ کیلومتر از سطح زمین قرار خواهد داشت و در صورت نیاز می‌تواند به حداکثر وزن ۱۸۰ تن برسد و ۳ الی ۶ فضانورد را در خود جای دهد. به‌گفته‌ ژو جیانپینگ، عمر تیان‌گونگ ۱۰ سال در نظر گرفته‌شده است؛ اما با انجام امور تعمیر‌ و نگه‌داری در مدار، می‌توان این مدت را افزایش داد. ۱۶ جایگاه نصب ابزارهای آزمایشی برای این ایستگاه فضایی در نظر گرفته‌شده‌اند؛ بدین شکل، تیان‌گونگ می‌تواند طی دوران فعالیت خود میزبان صدها پروژه‌ علمی باشد.

چینی‌ها در حال حاضر مشغول انتخاب فضانوردان جدیدی هستند که به این ایستگاه فضایی جدید سفر خواهند کرد. پس از اتمام ساخت ایستگاه، احتمال حضور فضانوردانی از کشورهای خارجی نیز وجود خواهد داشت. به‌گفته‌ ژو، فضاپیماهای خارجی نیز در صورت استفاده از مکانیزم اتصال مورد استفاده توسط چینی‌ها، می‌توانند به این ایستگاه فضایی متصل شوند.

منبع: زومیت

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

قدم بعدی چین برای تکمیل بیدو با پرتاب دو ماهواره ناوبری

1398/07/02
شرکت علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) دو ماهواره مخابراتی این کشور را به نام‌های بیدو۳-ام۱۹و۲۰ (BeiDou-3 M19 & M20) به فضا فرستاد. پرتاب...

تصمیم چین برای ساخت هواپیمای فضایی

1398/07/17
شرکت چینی آئرواسپیس ساینس اند ایندستری (China Aerospace Science & Industry Corporation Limited به اختصار CASIC) که یک شرکت دولتی است اعلام کرده مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی چند بار مصرف...

چین سال آینده کاوش در مریخ را آغاز می‌کند

1398/07/17
چین که اکنون به یکی از کشورهای سرآمد در زمینه اکتشاف در ماه و کرات آسمانی تبدیل شده است اعلام کرد به دنبال موفقیتش در ماه، به دنبال کاوش در کره مریخ است و قرار است این کار را از سال آینده...

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.