1398/08/06

یخ‌های کشف شده در کره ماه عمر ۳ میلیارد ساله دارند

گزارش‌هایی که توسط دانشگاه براون (Brown University) آمریکا منتشر شده، شواهد حضور یخ‌ها روی ماه را تأیید می‌کند و قدمت آن‌ها را نیز در حدود چند میلیارد سال تخمین می‌زند.
یخ‌های کشف شده در کره ماه عمر ۳ میلیارد ساله دارند

یکی از مهم‌ترین دلایلی که مأموریت‌های انسانی به کره ماه را با مشکل مواجه می‌کند، حمل آب کافی برای توقف‌های طولانی روی تنها قمر کره زمین است؛ اما کشفیات اخیر شاید کمک بزرگی به این موضوع کرده باشند. گزارش‌هایی که توسط دانشگاه براون (Brown University) آمریکا منتشر شده، شواهد حضور یخ‌ها روی ماه را تأیید می‌کند و قدمت آن‌ها را نیز در حدود چند میلیارد سال تخمین می‌زند.

یخ‌هایی که در اطراف قطب‌های ماه کشف شده بودند، دارای عمری معادل ۳.۱ میلیارد سال هستند؛ با این حال یخ‌هایی نیز با عمر کمتر در تنها قمر زمین وجود دارند. محققین به کمک مدارگرد شناسایی ماه (LRO) دهانه‌های اطراف قطب جنوب کره ماه را که شواهد وجود یخ در آن وجود داشت مورد بررسی قرار داده و با تحلیل کناره‌های این دهانه‌‌ها توانستند عمر یخ‌های موجود در آن‌ها را تخمین بزنند؛ بر اساس نتایج این تخمین‌ها، عمر یخ‌ها از ۳.۱ میلیارد سال بیشتر نخواهد بود.

شواهد دیگری که به کمک آن می‌توان عمر این یخ‌ها را تخمین زد، مربوط به الگوی نهشته‌هاست که در کف این دهانه‌ها وجود دارند و بسیار منقطع شده‌اند. بر اساس بررسی‌های محققین، دلیل آن می‌تواند برخورد شهاب‌سنگ‌ها با مسیر حرکت یخ‌ها باشد. محققین به این داده‌ها و شواهد بسنده نکرده و روی کناره‌های این دهانه‌ها تحقیقات بیشتری نیز انجام دادند. لازم به توضیح است نهشته به هرنوع ماد موجود در زمین سست یا سخت که براثر فرایند یا عاملی طبیعی انباشته شده باشد اطلاق می‌گردد.

یخ‌های کشف شده در کره ماه عمر ۳ میلیارد ساله دارند

نتایج تحقیقات بیشتر محققین را می‌توان در عمق یخ‌ها یافت؛ بر اساس این تحقیقات، یخ‌ها در طول زمان از اعماق ماه تشکیل می‌شوند و سپس به سمت سطح این کره می‌آیند. به عبارت ساده‌تر، اگر در سطح ماه یخ یافت شود مطمئنا در زیر آن نیز یخ خواهد بود.

خانم اریل دویچ (Ariel Deutsch) مسئول این تحقیقات در دانشگاه براون می‌گوید: «بررسی‌های بیشتر ما در کناره‌های این دهانه‌ها وجود یخ‌های قدیمی و همچنین یخ‌هایی با گوشه‌های تیزتر را که عمر کم‌تری دارند تأیید می‌کند. این اتفاق کمی غافلگیر کننده بوده و دستاوردی است که پیش از این کسی موفق به کشف آن نشده بود.»

همچنین یکی دیگر از اعضای این گروه اظهار می‌کند: «زمانی که ما به فرستادن انسان برای مدت طولانی به کره ماه فکر می‌کنیم، باید از وجود ذخایر مورد نیاز در آنجا مطمئن شویم. در حال حاضر نمی‌دانیم که آیا این ذخایر وجود دارند یا خیر و چنین تحقیقاتی به ما در یافتن پاسخ این قبیل سؤالات کمک می‌کند.»

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | Brown University
افراد | Ariel Deutsch

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

1398/06/16
چین با مأموریت فضایی ماه‌نشین چانگ ای ۴ (Chang’e 4) خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال موفق به کشف موادی معدنی شده که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند....

سنگ‌های ماه می‌توانند به فهم تحول حیات زمینی کمک کنند

1398/07/13
آخرین موضوعی که می‌توانید آن را به دهانه‌ها‌ی همیشه‌تاریک قطب‌ها‌ی ماه ارتباط دهید، زندگی است؛ اما همین دهانه‌ها می‌توانند به ما نشان دهند صد‌ها میلیون سال پیش، تشکیل ارگانیسم‌ها‌ی چند‌سلولی...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.