1398/08/01

ناسا: احتمال اینکه سیاره زهره زمانی قابلیت میزبانی حیات داشته بسیار ضعیف است

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، سیاره زهره (Venus) پوشیده از اقیانوس نیست و سراسر گدازه داغ است. بر همین اساس سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده این نظریه که سیاره زهره زمانی می‌توانسته میزبان حیات باشد ضعیف به نظر می‌رسد.
ناسا: احتمال اینکه سیاره زهره زمانی قابلیت میزبانی حیات داشته بسیار ضعیف است

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، سیاره زهره (Venus) پوشیده از اقیانوس نیست و سراسر گدازه داغ است. بر همین اساس سازمان ناسا (NASA) اعلام کرده این نظریه که سیاره زهره زمانی می‌توانسته میزبان حیات باشد بسیار ضعیف به نظر می‌رسد.

دانشمندان امیدوار بودند که روزگاری در سیاره زهره یک اقیانوس‌ باستانی وجود داشته، اما مطالعه جدید نشان می‌دهد که صحت چنین چیزی بسیار بعید است. دانشمندان طبق شواهد اخیر نتیجه گرفته‌اند که آنچه که در ارتفاعات موجود در سیاره زهره جاری است، آب نیست بلکه گدازه‌های مذاب هستند.

پس از بررسی مجدد سنگ‌ها در منطقه، تیمی از متخصصان تشخیص داده‌اند که آنچه در ابتدا گفته می‌شد سنگ‌های گرانیتی هستند در واقع بازالت هستند که با خنک شدن سریع گدازه‌ها ایجاد می‌شوند. به گفته آلن تریمان (Allan Treiman) از مؤسسه قمری و سیاره‌ای (Lunar and Planetary Institute به اختصار LPI) متعلق به ناسا، اطلاعات ما درباره سطح زهره بسیار کم است.

زهره دومین سیاره زمین‌سان منظومه شمسی است که مدار آن در میان مدارهای زمین و عطارد (Mercury) قرار گرفته‌ است. این سیاره داغ‌ترین سیاره‌ شناخته‌ شده در منظومه‌ شمسی می‌باشد که دمای میانگین سطح آن به ۴۶۵ درجه‌ سانتی‌گراد می‌رسد. زهره یکی از سیاره‌های سنگی و فشرده و دارای آتشفشان‌های فعال، زمین‌لرزه و رشته‌کوه است. زمان لازم برای یکبار گردش این سیاره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی است.

 

سازمان ها | NASA's Lunar and Planetary Institute
افراد | Allan Treiman

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

تعداد سیاره‌هایی با امکان میزبانی حیات هوشمند از تصور قبلی کم‌تر است

1398/06/06
پژوهشگران اخترزیست شناسی با بررسی دوباره مفهوم کمربند حیات با در نظر گرفتن مقدار گازهای سمی در جو سیاره‌ها به این نتیجه رسیدند که تعداد کم‌تری سیاره از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد امکان میزبانی...

سنگ‌های ماه می‌توانند به فهم تحول حیات زمینی کمک کنند

1398/07/13
آخرین موضوعی که می‌توانید آن را به دهانه‌ها‌ی همیشه‌تاریک قطب‌ها‌ی ماه ارتباط دهید، زندگی است؛ اما همین دهانه‌ها می‌توانند به ما نشان دهند صد‌ها میلیون سال پیش، تشکیل ارگانیسم‌ها‌ی چند‌سلولی...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.