1398/07/28

رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

نسل بعد لباس فضانوردی سازمان ناسا (NASA) موسوم به xEMU، بر اساس لباس فضانوردی سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی اما با انعطاف‌پذیری بالا و در سایزهای مختلف ساخته شده است. همچنین شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) از لباس‌های فضایی خود برای پروازهای تجاری خود به مدار زمین رونمایی کرد.
رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

نسل بعد لباس فضانوردی سازمان ناسا (NASA) موسوم به xEMU، بر اساس لباس فضانوردی سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی اما با انعطاف‌پذیری بالا و در سایزهای مختلف ساخته شده است.

ناسا به تازگی ضمن رونمایی از لباس فضانوردی جدید، انعطاف‌پذیری آن را نمایش داد و به قابلیت چرخش و خم شدن آن در قسمت کمر اشاره کرد که در لباس‌های نسل قبلی دیده نشده است. کفش‌های لباس فضانوردی جدید نیز انعطاف‌پذیر بوده و به فضانورد اجازه می‌دهد تا به راحتی بر سطح ماه قدم بردارد.

رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

یکی از چالش‌های ناسا با لباس‌های فضانوردی فعلی این است که فقط در سایزهای محدودی موجود بوده و هر فضانوردی نمی‌تواند آن‌ها را بپوشد. لباس فضانوردی xEMU به خاطر تولید اجزای آن در ابعاد مختلف و همچنین قابلیت تنظیم شدن در قسمت شانه، توسط طیف وسیعی از فضانوردان با سایزهای متفاوت قابل پوشیدن است.

غبار سطح ماه در زمان فرود فضاپیما روی سطح آن به اطراف پخش شده و وارد تجهیزات و لباس فضانوردی فعلی می‌شود. این موضوع یکی از چالش‌های ناسا در مأموریت آپولو بود که با لباس فضانوردی xEMU حل شده است. در لباس جدید هیچ زیپ یا کابلی به کار نرفته و اجزای اصلی آن به خوبی درزگیری شده است.

لباس فضانوردی نسل بعد ناسا مقاومت بالایی در دماهای بسیار بالا داشته و فضانورد می‌تواند به کمک آن مأموریت خود را در دمای ۱۵۶- درجه تا ۱۲۱ درجه سانتی‌گراد انجام دهد.

رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

نمونه اولیه لباس فضانوردی xEMU ظاهر زیبایی دارد ولی هنوز مدت زمان زیادی تا آماده شدن آن برای مأموریت باقی مانده است. ناسا قرار است سال ۲۰۲۱ یک بازبینی دیگر در این لباس کرده و سپس آن را در زمینه‌های مختلف از جمله اتاق خلاء برای شبیه‌سازی سطح ماه آزمایش کند. این سازمان برای بازگشت به ماه در سال ۲۰۲۴ دو لباس فضانوردی xEMU خواهد ساخت و پس از آن تولید تجاری آن را برای مأموریت‌های فضایی دیگر آغاز خواهد کرد.

اگر اوضاع برای ناسا و لباس فضانوردی جدید خوب پیش برود، تا دو سال دیگر فضانوردان با این لباس به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته و یک راهپیمایی فضایی با آن انجام خواهند داد.

همچنین شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) از لباس‌های فضایی خود برای پروازهای تجاری خود به مدار زمین رونمایی کرد. این لباس‌ها که توسط شرکت آندر آرمور (Under Armour) طراحی شده است، از پارچه‌هایی ساخته شده که به تنظیم دما و مدیریت تعریق بدن مسافران گردشگری فضایی کمک می‌کند.

لباس داخلی این یونیفرم هم آبی تیره بوده و در برخی از قسمت‌های آن با الهام از پرتوهای خورشید از رنگ طلایی استفاده شده است. بنابر اعلام آندر آرمور هر لباس تحت آزمایش دقیق خلبانان، مهندسان پرواز، متخصصان پزشکی و مربیان فضانوردی قرار گرفته و دارای ویژگی‌های عملکردی منحصر به فردی است. از میان این ویژگی‌ها می‌توان به وجود یک سامانه ارتباطی یکپارچه و تعداد زیادی جیب اشاره کرد.

رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

علاوه بر این‌ها، در داخل لباس و بالای قلب، یک جیب وجود دارد که فرد می‌تواند برای قرار دادن عکس عزیزانش از آن استفاده کند. یک پچ قابل کندن هم روی هر لباس تعبیه شده که می‌تواند به لباس‌های دیگر منتقل گردد. کفش‌های مخصوص گردشگران فضایی ویرجین گلکتیک به نحوی ساخته شده‌اند که زیاد بزرگ نبوده و سبک هستند.

رونمایی از لباس‌های جدید ناسا و ویرجین گلکتیک

گفتنی است این شرکت هنوز در حال آماده‌ شدن برای پرواز تجاری افتتاحیه خود است که در آن مسافران خود را به لبه فضا خواهد فرستاد. بیش از ۶۰۰ مسافر از ۵۸ کشور دنیا در لیست پرواز این مأموریت تجاری قرار دارند.

سازمان ها | NASA | Virgin Galactic | Under Armour

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا لباس فضایی مناسبی برای پروژه بازگشت به ماه ندارد!

1398/06/17
متخصصان ایمنی فعالیت‌های سازمان ناسا (NASA) در نشست جدیدی که در مورد پروژه بازگشت به ماه، موسوم به آرتمیس (Artemis)، برگزار شده، اعلام کردند که این سازمان، فاقد لباس فضایی مناسب برای این...

طرحی مفهومی برای لباس فضانوردی هوشمند و راحت

1398/06/24
پژوهشگران ایستگاه آزمایش‌های مهندسی تگزاس ای اند ام (Texas A&M Engineering Experiment Station) طرحی مفهومی برای لباس فضانوردی هوشمند و راحت به سازمان ناسا (NASA) ارائه کرده‌اند که کارایی...

تصمیم ناسا برای آزمایش لباس ماه‌نوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/07/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصمیم دارد لباس جدید ماه‌نوردان را سال ۲۰۲۳ مورد آزمایش قرار دهد. بر اساس اظهارات مهندس پشتیبان این برنامه، لباس جدید فضانوردان مأموریت مذکور مطابق برنامه‌ریزی‌ها...

لباس فضانوردی ناسا برای مأموریت آرتمیس چه ویژگی‌هایی دارد؟

1398/07/23
لباس فضانوردی جدید سازمان ناسا (NASA) با نام xEMU شناخته می‌شود. فضانوردان مأموریت آرتمیس (Artemis) قرار است این لباس فضانوردی فوق پیشرفته را بر تن کنند.

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.