1398/07/24

راه اندازی یک مرکز تحقیق و توسعه ماهواره‌ای جدید در چین

به تازگی یک مرکز تحقیق و توسعه ماهواره‌ای در بخش شمالی شرق شانگهای (Shanghai) چین آغاز به کار کرده است. مرکز ماهواره‌ای مذکور با نام لینگانگ (Lingang) توسط بخش نوآوری میکروماهواره‌های آکادمی علوم چین (IAMCAS) ساخته شده است.
راه اندازی یک مرکز تحقیق و توسعه ماهواره‌ای جدید در چین

به تازگی یک مرکز تحقیق و توسعه ماهواره‌ای در بخش شمالی شرق شانگهای (Shanghai) چین آغاز به کار کرده است. مرکز ماهواره‌ای مذکور با نام لینگانگ (Lingang) توسط بخش نوآوری میکروماهواره‌های آکادمی علوم چین (IAMCAS) ساخته شده است.

برای ایجاد مرکز مذکور ۳۱۱.۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. این مرکز طی ۴ مرحله ساخته خواهد شد که فعلا بخش شمالی آن با بودجه‌ای معادل ۱۴۰ میلیون دلار و به عنوان فاز اول تکمیل و راه‌اندازی شده است. قسمت شمالی این مرکز، تولید تجهیزات ارتباطی‌، ناوبری و سنجش از دور را برعهده خواهد داشت.

کارخانه مونتاژ ماهواره‌ای آن با هفت سالن که ۳۶ هزار متر مربع فضا دارند قادر به ساخت و توسعه ۳۰ تا ۵۰ ماهواره چند تُنی و بیش از ۱۰۰ میکرو/نانوماهواره به طور همزمان است. لازم به توضیح است میکروماهواره و نانوماهواره در دسته‌بندی ماهواره‌های مینیاتوری قرار می‌گیرند؛ یک میکروماهواره زیر ۲۰۰ کیلوگرم و یک نانوماهواره زیر ۱۰ کیلوگرم وزن دارد.

ساخت بخش جنوبی این مرکز ماهواره‌ای نیز اخیراً آغاز شده و مطابق برنامه‌ریزی‌ها تا سال ۲۰۲۱ به پایان خواهد رسید. بخش مذکور قادر به پشتیبانی از ساخت و توسعه بیش از ۶۰۰ میکرو/نانوماهواره تجاری طی ۱۰ سال آینده می‌باشد.

IAMCAS که قبلاً با عنوان «مرکز مهندسی شانگهای برای میکروماهواره‌ها» شناخته می‌شد، از سال ۱۹۹۹ که اولین میکروماهواره چین با وزن کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم را تولید کرد، توانسته ۴۷ ماهواره از جمله چندین ماهواره ناوبری چند تُنی بیدو (Beidou) و همچنین ماهواره‌هایی با اهداف انجام آزمایش‌های علمی را با موفقیت به فضا پرتاب کند. ارزش تولید سالانه این آکادمی از آن زمان تاکنون به چندین میلیارد یوان رسیده است.

سازمان ها | IAMCAS

ایستگاه‌های زمینی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین یک ماهواره مخابراتی را به فضا فرستاد

1398/05/28
شرکت علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) یک ماهواره مخابراتی این کشور را به نام ژانگ‌ژینگ-۱۸ (Zhongxing-18) به فضا فرستاد. پرتاب این ماهواره...

قدم بعدی چین برای تکمیل بیدو با پرتاب دو ماهواره ناوبری

1398/07/02
شرکت علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) دو ماهواره مخابراتی این کشور را به نام‌های بیدو۳-ام۱۹و۲۰ (BeiDou-3 M19 & M20) به فضا فرستاد. پرتاب...

تصمیم چین برای ساخت هواپیمای فضایی

1398/07/17
شرکت چینی آئرواسپیس ساینس اند ایندستری (China Aerospace Science & Industry Corporation Limited به اختصار CASIC) که یک شرکت دولتی است اعلام کرده مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی چند بار مصرف...

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

1398/07/22
چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب...

پربازدیدکننده ترین خبر

نقشه ماهواره‌ای وضعیت زمین‌لرزه شهرستان فاریاب استان کرمان در ۸فروردین۹۹

به‌گزارش مرکز لرزه‌نگاری کشور وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در تاریخ ۸فروردین و در ساعت ۱۱:۱۰:۴۳، زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی ۵.۴ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین شهرستان فاریاب در استان کرمان را لرزانده است. در همین راستا سازمان فضایی ایران نقشه‌ای را با استفاده از داده‌های ماهواره‌های سنجش از دور سنتینل-۲ (Sentinel-2) و همچنین پروژه اوپن‌استریت‌مپ (OpenStreetMap) تهیه کرده که بیانگر وضعیت کاربری‌های مهم موجود در منطقه و تأثیر آن‌ها از زلزله مذکور می‌باشد. سنتینل-۲ توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) و به‌عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک (Copernicus) توسعه یافته و شامل دو ماهواره سنتینل-۲آ و سنتینل-۲بی می‌شود که به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شدند. هر کدام این ماهواره‌ها ۱۱۳۰ کیلوگرم وزن داشته و اکنون در مدار خورشید آهنگ و در ارتفاع حدود ۷۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. عمر طراحی این‌ ماهواره‌ها ۷.۲۵ سال است که در صورت سوخت‌رسانی به آن‌ها تا ۱۲ سال افزایش می‌یابد. همچنین قرار است ماهواره‌های سنتینل-۲سی و ۲دی نیز در آینده در مدار قرار گیرند.