1398/07/22

ماهواره تحقیقاتی ناسا جهت بررسی مرز هوا و فضا در مدار قرار گرفت+فیلم

ماهواره آیکن (Ionospheric Connection Explorer به اختصار ICON) آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، سرانجام و پس از سال‌ها تعویق در پرتاب، در مدار قرار گرفت.
ماهواره تحقیقاتی ناسا جهت بررسی مرز هوا و فضا در مدار قرار گرفت+فیلم

ماهواره آیکن (Ionospheric Connection Explorer به اختصار ICON) آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، سرانجام و پس از سال‌ها تعویق در پرتاب، در مدار قرار گرفت. پرتاب این ماهواره تحقیقاتی ساعت ۲:۰۰ بامداد روز جمعه ۱۱ اکتبر (۱۹ مهر) به وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral Air Force Station) انجام شد.

ماهواره مذکور دارای وزنی معادل ۲۸۷ کیلوگرم بوده و در ارتفاع ۶۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته است. زمان مأموریت آیکن ۲ سال تعیین شده است و در این مدت انرژی خود را از ۲ آرایه خورشیدی و تعدادی باتری تأمین خواهد نمود.

ماهواره تحقیقاتی ناسا جهت بررسی مرز هوا و فضا در مدار قرار گرفت+فیلم

آیکن سوار بر ماهواره‌بر پگاسوس ایکس‌ال (Pegasus XL) متعلق به شرکت نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) به فضا ارسال شد؛ ماهواره‌بری که ابتدا همراه یک هواپیمای استارگیزر ال-۱۰۱۱ (Stargazer L-1011) به ارتفاع ۳۹ هزار فوتی زمین منتقل گردید، سپس از آن جدا شده و به سمت یونوسفر زمین و فضای پیرامون آن رفت؛ ناحیه‌ای که این ماهواره قرار است به بررسی آن بپردازد. 

این ماهواره بنابر برنامه‌ریزی‌ها قرار بود سال ۲۰۱۷ پرتاب شود اما مشکلات مربوط به ماهواره‌بر پگاسوس، این مأموریت ۲۵۲ میلیون دلاری ناسا را برای مدت‌ها به تأخیر انداخت.

 ماهواره تحقیقاتی ناسا جهت بررسی مرز هوا و فضا در مدار قرار گرفت+فیلم

یون‌سپهر یا یونوسفر (Ionosphere) در بالاترین لایه جو قرار دارد. این لایه پرتوهای خطرناک فرابنفش و پرتو ایکس خورشید را جذب کرده و مانند سقفی از ورود آن‌ها به زمین جلوگیری می‌نماید تا زندگی بر روی کره زمین امکان‌پذیر گردد. همچنین به دلیل محیط الکتریکی موجود در یونسفر از این لایه برای انعکاس امواج رادیوئی به اطراف زمین استفاده می‌شود. در حقیقت منطقه‌ای که آیکن قرار است آن را مورد بررسی قرار دهد پر از تشعشعات مختلف است که باعث تولید آب و هوای فضا می‌شود.

گفتنی است پرتوهای مذکور معمولاً بر تجهیزات ارسالی به فضا تأثیر می‌گذارند و دارای اثراتی مخرب بر سلامت فضانوردان هستند؛ از این رو دانشمندان برای بررسی ناحیه مذکور دچار مشکل می‌شوند. پیش از این، انجام پژوهش‌ها در یونوسفر کار سختی به حساب می‌آمد چرا که ارتفاع آن برای فضاپیما کم و برای مطالعه با بالون زیاد است. با این وجود طراحی ماهواره آیکن به گونه‌ای است که می‌تواند در شرایط آب و هوای سخت مقاومت کند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

سنجنده جدید ناسا برای محافظت از اکوسیستم‌های ساحلی زمین

1398/05/15
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، ابزاری فضاپایه تحت عنوان سبد «ابزار سرمایه‌گذاری زمین» (Earth Venture Instrument به اختصار EVI) را از بین ۸ پیشنهاد که در راستای درخواست و فراخوان این سازمان...

کاوشگر پارکر ناسا نخستین یافته‌های خود از خورشید را به زمین فرستاد

1398/05/20
کاوشگر پارکر (Parker Solar Probe) متعلق به سازمان ناسا (NASA) که سال گذشته برای مطالعه روی خورشید عازم ماموریت شده بود، نخستین داده‌ها را به زمین مخابره کرد؛ ده‌ها گیگابایت اطلاعات که البته...

پرتاب ساندینگ راکت برای بررسی پدیده‌های جو زمین با حمایت ناسا

1398/07/03
پژوهشگران دانشکده فیزیک و اخترشناسی دانشگاه کلمنسون (Clemson University) در ایالات‌متحده دو پروژه مختلف برای بررسی پدیده‌های جو زمین با پرتاب ساندینگ راکت با حمایت بخش فیزیک خورشید سازمان...

پایان مأموریت ۱۱ ساله اقیانوس‌شناسی ناسا

1398/07/22
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به همراه شرکای خود تصمیم گرفته است به مأموریت نظارت بر اقیانوس‌های زمین (OSTM) که به مدت ۱۱ سال در حال اجرا بود، خاتمه دهد؛ علت این کار بروز نقص در سامانه...

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.