1398/07/23

کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری، گاز کهکشان‌های اقماری کوچک‌تر از خود را می‌دزدد و موجب می‌شود ستاره‌ها و سیارات با سرعت بیشتری تشکیل شوند.
کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

کهکشان‌ها بازیافت کننده‌های بزرگی هستند؛ بادهای ستاره‌ها و انفجارهای اَبَرنواختری، گاز را به خارج صفحه کهکشانی راه شیری و به درون هاله‌ای که اطراف این کهکشان وجود دارد، می‌فرستند و در آنجا این گاز برای تشکیل ستاره‌های جدید به کهکشان بازمی‌گردد.

اکنون نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری، گاز کهکشان‌های اقماری کوچک‌تر از خود را می‌دزدد و موجب می‌شود ستاره‌ها و سیارات با سرعت بیشتری تشکیل شوند. کارشناسان با بررسی داده‌های گرفته شده از تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)، جریان گاز را درون و خارج از کهکشان راه شیری بررسی و در کمال تعجب مشاهده کردند که میزان گاز ورودی به این کهکشان بیشتر از میزان گاز خروجی از آن است. 

اندرو فاکس (Andrew Fox) از موسسه علوم تلسکوپ فضایی (Stsci) در شهر بالتیمور واقع در ایالت مریلند و همکارانش در این مطالعه، ۲۰۰ رصد تلسکوپ فضایی هابل را از این هاله گاز که اطراف کهکشان راه شیری را فراگرفته است، بررسی کردند.

هابل در این رصدها از اندازه‌گیری‌های ماوراء بنفش استفاده کرده است؛ زیرا ابرهای گازی که این هاله کهکشانی را می‌سازند، تنها زمانی قابل رؤیت هستند که با این بخش از طیف نور مشاهده شوند. نور ناشی از اختروَش‌های دوردست برای شناسایی ابرهای گازی استفاده شدند. اختروَش (Quasar) یک هسته فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان جوان می‌باشد. این گاز بخشی از نور اختروش‌ها را جذب می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد تا موقعیت آن را ردیابی کنند. جهت حرکات این گازها با نحوه جابجایی فرکانس نور تعیین می‌شود.

کهکشان راه شیری گاز کهکشان‌های مجاور را می‌دزدد!

به گفته محققان، بررسی ۱۰ ساله داده‌های ماوراء بنفش تلسکوپ هابل نشان داد که میزان ورودی گاز به کهکشان راه شیری بیشتر از میزان خروجی گاز از این کهکشان است. هنوز مشخص نیست که این گاز اضافی از کجا می‌آید اما دو امکان در این رابطه وجود دارد؛ اینکه این گاز می‌تواند از خلاء میان کهکشان‌ها جمع‌آوری شده باشد اما محققان معتقدند که احتمالاً کهکشان راه شیری با استفاده از نیروی گرانشی بیشتر خود، این گازها را از کهکشان‌های اقماری کوچکتر خود می‌رباید. کهکشان اقماری (Satellite Galaxy) کهکشانی است که به صورتی مداری گرد یک کهکشان بزرگ می‌چرخد.

سازمان ها | Stsci
افراد | Andrew Fox

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

رصد یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری

1398/05/13
تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) به تازگی تصویری از یک کهکشان مارپیچی در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از منظومه شمسی ثبت کرده است. کهکشان مذکور که ان‌جی‌سی ۲۹۸۵ (NGC 2985) نام دارد،...

دلیل اینکه برخی کهکشان‌های کوچک دارای سیاه‌چاله بزرگ هستند چیست؟

1398/05/26
ستاره‌شناسان کهکشان‌ها‌یی را مشاهده‌ کرده‌اند که در عین اندازه بسیار کوچک، سیاه‌چاله پرجرمی در مرکز خود‌ دارند. دلیل این نا‌همخوانی چه می‌تواند باشد؟

گرسنه‌تر از همیشه؛ سیاه‌چاله کهکشان راه‌شیری با ولع بیشتری همه چیز را می‌بلعد

1398/06/27
اخیرا درخشش غیرعادی سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری تعجب دانشمندان را برانگیخته بود و حالا دلایل احتمالی این پدیده مشخص شده است. سیاهچاله کلان جرم کمان ای* (Sagittarius A*) با حجمی معادل...

شناسایی ۶ کهکشان که ناگهان اختروش شدند

1398/07/07
رویدادهایی که در فضا به وقوع می‌پیوندد به طور معمول بسیار کند هستند و گاهی تکمیل آن‌ها به هزاران، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال زمان نیاز دارد؛ اما تبدیل سریع ۶ کهکشان به اختروش شگفت‌آفرین...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.