1398/07/24

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.
کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

تحقیقات فضایی روز افزون در مورد ویژگی‌های مریخ نشان می‌دهد که بر خلاف تصور اولیه اکثر مردم، این سیاره کم‌شباهت به زمین نبوده و حتی رودخانه‌های بزرگی نیز در سطح آن روان بوده است. در همین راستا آژانس فضایی اروپا (ESA) تصاویری را از سطح مریخ به دست آورده که به کمک این تصاویر رد یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری را که البته سال‌هاست خشک شده، شناسایی نموده است.

این رودخانه که به نظر می‌رسد ۳.۵ تا ۴ میلیارد سال پیش جریان داشته، چنان پرآب و خروشان بوده که شبکه وسیعی از آب‌راه‌ها را تغذیه می‌کرده و در‌ه‌های بزرگی را نیز در مسیر پرفراز و نشیب خود ایجاد کرده بود. عمق این دره‌ها گاه به ۲۰۰ متر و عرض آن‌ها به ۲ کیلومتر می‌رسد؛ درست مشابه دره‌هایی که در کویر آتاکامای (Atacama) شیلی، فلات کلرادو (Colorado) و جزایر هاوایی (Hawaii) وجود دارد.

کشف بقایای یک رودخانه ۷۰۰ کیلومتری در سطح مریخ

بر اساس تصاویر منتشر شده توسط آژانس فضایی اروپا، این رودخانه در جنوب سیاره مریخ و در منطقه نیرگال ولیس (Nirgal Vallis) واقع شده بود. در این منطقه افزون بر آثار جریان آب، دهانه‌های بزرگ آتشفشان‌های خاموش شده نیز مشاهده شده است.

بررسی ابعاد و حجم آب عبوری از این رودخانه اثبات کرده که دمای هوای مریخ بسیار گرم‌تر از دمای این روزهای آن بوده و در مجموع آب و هوایی بسیار شبیه به کره زمین داشته است.

منبع: یورونیوز
سازمان ها | European Space Agency

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

برخورد یک شهاب سنگ با حجم وسیعی از آب در مریخ

1398/06/04
طبق تحقیقی جدید حدود ۳.۷ میلیارد سال قبل در شمال مریخ اقیانوسی وجود داشته که به دلیل برخورد یک شهاب‌سنگ با آن و ایجاد یک دهانه ۷۵ مایلی، ابر‌سونامی‌هایی در سیاره سرخ به وجود آمده است.

ثبت پالس‌های مغناطیسی مرموز در مریخ

1398/07/02
بر اساس اطلاعاتی که به تازگی از مریخ‌نورد اینسایت (InSight) متعلق به سازمان ناسا (NASA) به دست آمده، پالس‌های مغناطیسی مرموزی در مریخ شناسایی شده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.