1398/07/22

انجام بررسی اولیه یک ماهواره برای طرح جدید دارپا

شرکت آمریکایی بلو کنیون (Blue Canyon Technologies) با همکاری آژانس پروژه‌های پیشرفته دفاعی (DARPA) و نیروی هوایی آمریکا (USAF)، مرحله بازبینی اولیه طراحی را برای پروژه‌ای متعلق برنامه بلک جک (Blackjack) دارپا انجام داد. این برنامه که بودجه آن از سوی دارپا و نیروی هوایی تامین می‌شود، با هدف توسعه المان‌های...
انجام بررسی اولیه یک ماهواره برای طرح جدید دارپا

شرکت آمریکایی بلو کنیون (Blue Canyon Technologies) با همکاری آژانس پروژه‌های پیشرفته دفاعی (DARPA) و نیروی هوایی آمریکا (USAF)، مرحله بازبینی اولیه طراحی را برای پروژه‌ای متعلق برنامه بلک جک (Blackjack) دارپا انجام داد. این برنامه که بودجه آن از سوی دارپا و نیروی هوایی تامین می‌شود، با هدف توسعه المان‌های فنی یک شبکه مخابراتی پرسرعت در مدار LEO پایه‌گذاری شده است. در حقیقت در چارچوب این برنامه، باس‌های ماهواره‌ای تجاری شرکت‌هایی همچون بلو کنیون با محموله‌های نظامی تکمیل می‌شوند و در نهایت یک منظومه ماهواره‌ای کوچک با حداکثر ۲۰ ماهواره تشکیل می‌گردد.

برنامه بلک جک از پیشرفت‌های بخش تجاری در مدار LEO برای پیشبرد اهداف خود استفاده خواهد کرد؛ از جمله منظومه‌های این مدار که با هدف ارائه خدمات اینترنت پهن‌باند طراحی شده‌اند و نحوه طراحی و تولید ماهواره‌های آن‌ها از لحاظ اقتصادی نوآورانه است. دارپا قصد دارد با سرمایه‌گذاری بر روی پیشرفت‌های این عرصه برای ساخت باس‌های ماهواره‌ای و محموله‌های ارزان‌قیمت با زمان طراحی کوتاه و بروزرسانی مستمر اقدام کند. برنامه بلک جک سه ماموریت اصلی دارد: توسعه محموله و نرم‌افزاری که در انجام ماموریت‌های مداری به صورت خودکار عمل کند، توسعه و پیاده‌سازی روش‌های تولید تجاری برای محموله‌های نظامی و باس ماهواره‌ای، به نمایش‌گذاری محموله‌هایی در مدار LEO برای تقویت دارایی‌های سازمان امنیت ملی آمریکا (NSS).

شرکت بلو کنیون در حال طراحی یک میکروماهواره بر پایه باس ماهواره‌ای خود با نام فلکس باس (FleXbus) برای میزبانی محموله‌های برنامه بلک جک است.  این شرکت در مرحله بازبینی اولیه طراحی نشان داد که باس ماهواره‌ای مذکور الزامات ماموریت را رعایت می‌کند. این سازه فضایی از یک سامانه قدرت بهینه، مخابرات رادیویی و طراحی‌های اختصاصی برای محموله‌های مختلف بهره می‌برد.

دارپا تاکنون برای برنامه بلک جک با ایرباس و تلست (Telesat) نیز برای طراحی باس ماهواره‌ای همکاری کرده است. ضمن اینکه دو قرارداد برای توسعه محموله‌ها با ریتئون (Raytheon) و ترایدنت (Trident Technologies) در دسامبر ۲۰۱۸ منعقد شد. شرکت‌های تجاری این برنامه را فرصت مناسبی برای ورود به بازار نظامی می‌بینند و امیدوارند بلک جک زمینه‌ای برای همکاری‌های آینده باشد.

منبع: spacenewsfeed

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

درخواست روسیه برای موضع‌گیری کشورها جهت جلوگیری از نظامی شدن فضا

1398/05/16
وزارت امور خارجه روسیه در پی اعلام اخیر فرانسه مبنی بر راهبرد جدید دفاعی فضایی این کشور بیانیه‌ای صادر کرد و از همه کشورهای عضو سازمان ملل (United Nations) درخواست کرد تا نسبت به این مسئله...

ایرباس و ساخت منظومه ماهواره سنجشی بسیار دقیق برای بریتانیا

1398/06/25
شرکت ایرباس تعدادی ماهواره سنجش از دور مجهز به رادار روزنه مصنوعی (SAR) با دقت بسیار زیاد برای وزارت دفاع بریتانیا (UK MOD) توسعه می‌دهد. توافق توسعه این ماهواره‌ها بین ایرباس و آزمایشگاه...

برنامه‌ریزی اپراتور منظومه ماهواره‌ای برای ورود به بازار آسیا

1398/07/14
شرکت آمریکایی اسپایر (Spire) که اپراتور یک منظومه ماهواره‌ای می‌باشد، اخیرا برای گسترش محدوده خدمات خود و ورود به بازار آسیا و اقیانوسیه، بودجه‌ای ۴۰ میلیون دلاری تامین کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

معرفی مرکز ترویج فضایی و موشکی ایالات متحده

مرکز فضایی و موشکی آمریکا (U.S. Space & Rocket Center) که در شهر هانتسویل (Huntsville) واقع در ایالت آلاباما (Alabama) قرار دارد، مکانی است که داستان مسابقه فضایی شوروی و آمریکا را با جزئیات کامل نمایش می‌دهد. این مرکز، از جاذبه‌های توریستی فضایی در ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۷۰ درست بعد از فرود سفینه آپولو ۱۲ (Apollo 12)، دومین مأموریت سرنشین‌دار ناسا به ماه افتتاح شد.