1398/07/22

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است، قادر خواهد بود فراتر از مدار نزدیک زمین (LEO) پرواز کند.
نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

چین در حال توسعه فضاپیمای نسل جدید خود جهت انتقال انسان به فضا است؛ فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه و سایر مقاصد در فضای عمیق خواهد رساند. این فضاپیمای جدید که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است، قادر خواهد بود فراتر از مدار نزدیک زمین (LEO) پرواز کند.

فضاپیمای جدید چین که از دو ماژول، شامل یک ماژول خدمه و یک ماژول سرویس، ساخته شده قادر خواهد بود تعداد ۴ تا ۶ فضانورد را به فضا منتقل نماید. طول این فضاپیما تا ۳۰ فوت (۹ متر) می‌باشد و توانایی حمل وزن حداکثر ۲۲ تن را هنگام برخاستن از زمین دارد. ماژول خدمه قابل استفاده مجدد خواهد بود؛ همچنین کل فضاپیما دارای یک طراحی ماژولار است که آن را قادر به انجام مأموریت‌های مختلف می‌نماید.

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

به گفته سازمان پروازهای سرنشین‌دار چین (CMSA) انتظار می‌رود اولین پرواز آزمایشی بدون سرنشین این فضاپیما در نیمه اول سال ۲۰۲۰ توسط حامل فضایی لانگ مارچ ۵ (Long March 5) انجام گیرد. اگر این پرواز آزمایشی به خوبی صورت پذیرد‌، این کشور می‌تواند ساخت ایستگاه فضایی خود را با پرتاب ماژول اصلی موسوم به تیانهه (Tianhe) آغاز نماید؛ امری که احتمالا در سال ۲۰۲۱ اتفاق خواهد افتاد.

به گفته یکی از مقامات چینی نسل جدید فضاپیمای در دست ساخت این کشور از قابلیت‌ استفاده مجدد برخوردار خواهد بود و بدین ترتیب دولت می‌تواند هزینه‌های پرواز به ایستگاه فضایی را کاهش دهد.

نسل جدید فضاپیمای چین برای سفر به ماه در راه است

جان جانسون-فریس (Joan Johnson-Freese)، استاد کالج نظامی نیروی دریایی آمریکا (US Naval War College)، در این رابطه عنوان می‌کند: «این توانایی‌‌ها به ما می‌گوید که چین مصمم است تا پروژه پروازهای طولانی مدت انسان به فضا را با سرعتی آرام اما به طور پیوسته پیگیری کند.»

چین در سال ۲۰۰۳ با ارسال فضاپیمای سرنشین‌دار شنژو-۵ (Shenzhou-5) به مدار زمین، به سومین کشوری تبدیل شد که به صورت مستقل توانایی اعزام فضانورد به فضا را به دست آورده است.

بنابر اظهارات مقامات چین، این کشور به دنبال انجام مأموریت‌های سرنشین‌دار به ماه در دهه ۲۰۳۰ است. اگرچه چنین پروژه‌ای هنوز مورد تأیید قرار نگرفته، اما در حال حاضر مراحل اولیه توسعه فضاپیما فوق سنگین‌ لانگ مارچ ۹ آغاز شده است؛ فضاپیمایی که از قابلیت‌های فضاپیمای ساترن ۵ (Saturn V) یا اسپیس لانچ سیستم (Space Launch System به اختصار SLS) سازمان ناسا (NASA) برخوردار است. SLS فضاپیمایی است که ناسا قصد دارد در پروژه بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) از آن استفاده نماید.

 
منبع: Space
سازمان ها | CMSA | NASA | US Naval War College
افراد | Joan Johnson-Freese

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

1398/05/28
ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به...

تصمیم چین برای ساخت هواپیمای فضایی

1398/07/17
شرکت چینی آئرواسپیس ساینس اند ایندستری (China Aerospace Science & Industry Corporation Limited به اختصار CASIC) که یک شرکت دولتی است اعلام کرده مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی چند بار مصرف...

چین جایگزین ماهواره از دست رفته‌اش را به فضا فرستاد

1398/07/14
بنا بر اعلام رسانه‌های چینی، این کشور در روز جمعه ۱۲ مهر یک ماهواره سنجشی با نام گائوفن-۱۰ (Gaofen-10) را توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Long March 4C) به فضا فرستاد. این ماهواره جایگزین...

چین سال آینده کاوش در مریخ را آغاز می‌کند

1398/07/17
چین که اکنون به یکی از کشورهای سرآمد در زمینه اکتشاف در ماه و کرات آسمانی تبدیل شده است اعلام کرد به دنبال موفقیتش در ماه، به دنبال کاوش در کره مریخ است و قرار است این کار را از سال آینده...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک خطرناک به بزرگی دو برابر برج ایفل از کنار زمین عبور خواهد کرد

ناسا اعلام کرد یک سیارک خطرناک که بزرگی آن به دو برابر برج ایفل می‌رسد، در حال نزدیک شدن به زمین است و با سرعت زیادی از کنار سیاره زمین عبور خواهد کرد.