1398/07/22

همکاری دو شرکت خصوصی برای رساندن تجهیزات ناسا به ماه

با وجود اینکه شرکت عظیم اسپیس‌ایکس (SpaceX) در دیدگاه عموم مردم به عنوان اصلی‌ترین شرکت خصوصی طرف قرارداد با سازمان ناسا (NASA) شناخته می‌شود اما شرکت‌های بزرگ و مهم دیگری هم وجود دارند که به این سازمان فضایی فوق پیشرفته در دستیابی به برنامه‌های جاه‌طلبانه‌اش کمک می‌کنند. یکی از این شرکتها اینتوتیو مشینز...
همکاری دو شرکت خصوصی برای رساندن تجهیزات ناسا به ماه

با وجود اینکه شرکت عظیم اسپیس‌ایکس (SpaceX) در دیدگاه عموم مردم به عنوان اصلی‌ترین شرکت خصوصی طرف قرارداد با سازمان ناسا (NASA) شناخته می‌شود اما شرکت‌های بزرگ و مهم دیگری هم وجود دارند که به این سازمان فضایی فوق پیشرفته در دستیابی به برنامه‌های جاه‌طلبانه‌اش کمک می‌کنند. یکی از این شرکتها اینتوتیو مشینز (Intuitive Machines) است.

این شرکت قرار است تجهیزات مورد نیاز فضانوردان و محققان ناسا را با استفاده از ماه‌نورد خود نووا-سی (Nova-C) به ماه بفرستد. از آنجایی که اینتوتیو مشینز توانایی فرود ماه‌نورد خود را ندارد، یک پیمان همکاری با دیگر شرکت طرف قرارداد ناسا یعنی اسپیس‌ایکس امضا کرده است. طبق این قرارداد، شرکت اسپیس‌ایکس با استفاده از حامل‌ فضایی بسیار قدرتمند و مشهور خود یعنی فالکون ۹ (Falcon 9) ماهنورد شرکت مذکور را برای استفاده ناسا به کره ماه می‌فرستد.

 گوئن شاتول (Gwynne Shotwell) مدیر عملیاتی اسپیس‌ایکس  هم اظهارات جالبی در رابطه با همکاری این شرکت با اینتوتیو مشینز مطرح کرده است: «همکاری ما با این شرکت نمونه‌ای عالی از همکاری دو شرکت خصوصی با یکدیگر برای کمک به ناسا جهت پیشبرد اهدافش و کاوش بهتر فضا است.»

اینتوتیو مشینز در سال ۲۰۱۳ و توسط برخی از کارکنان ارشد ناسا ساخته شد. تخصص این شرکت در ساخت سامانه‌های خودران و مستقل داخلی برای تمامی تجهیزاتی است که در کاوش فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، این تجهیزات شامل فضاپیماها، پهپادها و لباس‌های فضایی می‌شوند.

از ماه‌نورد نووا-سی نیز قرار است برای پیشبرد برنامه CLPS که از برنامه‌های مهم ناسا در ماه به شمار می‌رود، استفاده گردد. همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، این ماه‌نورد قرار است برخی تجهیزات مورد نیاز ناسا را به ماه برساند. اطلاعات دقیقی راجع به اقلامی که قرار است درون این ماه‌نورد گنجانده شود منتشر نشده است اما در هر صورت گفته می‌شود تجهیزات موجود در نووا-سی قرار است برای بررسی دقیق و پیشرفته سطح ماه استفاده شوند.

برنامه CLPS ناسا درواقع بخشی از یک برنامه بسیار مهم‌تر و جامع‌تر بنام آرتمیس (Artemis) است. در برنامه آرتمیس قرار است از لباس‌های فضایی جدید و فوق پیشرفته ناسا هم رونمایی شود.

منبع: گجت نیوز
سازمان ها | SpaceX | NASA | Intuitive Machines
افراد | gwynne shotwell

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا شرکای خود در سفر به ماه را معرفی کرد

1398/05/13
از آنجایی که آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تصمیم دارد در سال ۲۰۲۴ در چارچوب طرحی به نام آرتمیس (Artemis)، برنامه سفر به ماه را به اجرا بگذارد، شرکت‌های تجاری جدیدی که در حال توسعه فناوری‌های...

ناسا دربرابر شرکت‌های خصوصی؛ کدام‌یک زودتر ماه را فتح خواهند کرد؟

1398/05/15
شرکت‌های خصوصی در حال کمک به سازمان ناسا (NASA) برای بازگشت به ماه هستند، اما در همین حال ممکن است که این شرکت‌ها خود بزرگ‌ترین رقبای ناسا نیز باشند و این امکان وجود دارد که فضانوردان یکی...

ناسا لباس فضایی مناسبی برای پروژه بازگشت به ماه ندارد!

1398/06/17
متخصصان ایمنی فعالیت‌های سازمان ناسا (NASA) در نشست جدیدی که در مورد پروژه بازگشت به ماه، موسوم به آرتمیس (Artemis)، برگزار شده، اعلام کردند که این سازمان، فاقد لباس فضایی مناسب برای این...

مشارکت استرالیا در طرح‌های سفر به ماه و مریخ ناسا

1398/07/01
دولت استرالیا از توافق این کشور با سازمان ناسا (NASA) جهت مشارکت در مأموریت‌های اعزام انسان به ماه و مریخ و از جمله پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان خبر داد.

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.