1398/07/21

کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان سال ۲۰۲۱ بر سطح ماه فرود می‌آید

انگلیس قصد دارد اولین ماه‌نورد خود را که کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کند. یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام اسپیس‌بیت (SpaceBit) این ماه‌نورد کوچک را که فقط ۱.۵ کیلوگرم وزن دارد در یکی از مأموریت‌های سازمان ناسا (NASA) به سطح ماه ارسال می‌کند.
کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان سال ۲۰۲۱ بر سطح ماه فرود می‌آید

انگلیس قصد دارد اولین ماه‌نورد خود را که کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب کند. یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام اسپیس‌بیت (SpaceBit) این ماه‌نورد کوچک را که فقط ۱.۵ کیلوگرم وزن دارد در یکی از مأموریت‌های سازمان ناسا (NASA) به سطح ماه ارسال می‌کند.

این ماه‌نورد به جای چرخ دارای چهار پا است و می‌تواند به بخش‌هایی از ماه نفوذ کند که ماه‌نوردهای دیگر قادر به بررسی آن نبوده‌اند.‌ در صورتی که این ماه‌نورد بتواند با موفقیت بر سطح تنها قمر زمین فرود بیاید، انگلیس پس از آمریکا، روسیه و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که بر سطح ماه فرود آمده است. هند و رژیم صهیونیستی نیز در طول سال جاری تلاش کردند تا روی سطح ماه فرود آیند اما تلاش‌های آن‌ها با موفقیت همراه نبود. 

ماه‌نورد مذکور قرار است در جولای سال ۲۰۲۱ به همراه سطح‌نشین پرگرین (Peregrine به معنی شاهین) متعلق به شرکت آمریکایی آستروباتیکس (Astrobotic Technology) به ماه برود. این ربات فقط یکی از ۳۰ محموله از شرکت‌های مختلف است که همراه با سطح‌نشین پرگرین به ماه فرستاده می‌شود. پرتاب این محموله با حامل فضایی ولکان (Vulcan) ساخت شرکت خصوصی آمریکایی یونایتد لانچ الاینس (United Launch Alliance به‌اختصار ULA) انجام خواهد شد.

بنابر برنامه‌ریزی‌ها این ماه‌نورد قرار است حداقل ۱۰ متر روی سطح ماه حرکت کند و ویدئوی باکیفیت به همراه داده‌های دیگر ارسال نماید. برای اسپیس‌بیت این مأموریت تازه آغاز راه است؛ این شرکت تصمیم دارد دسته‌ای از این ربات‌های کوچک را برای کاوش زیر سطح ماه، به ویژه دالان‌های گدازه‌ای آن که برای سکونت انسان محل مناسبی هستند، به کار گیرد. 

کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان سال ۲۰۲۱ بر سطح ماه فرود می‌آید

پاول تاناسیوک (Paul Tanasyuk) بنیانگذار شرکت اسپیس‌بیت می‌گوید: «هدف ما از رفتن به ماه بررسی تمام سطح این سیاره است. قصد ما این است که به ماه برویم و ببینیم چه چیزی در آنجا برای اکتشاف وجود دارد.» تاناسیوک پیش از این در جریان یک مصاحبه اعلام کرده بود که شرکت وی قصد جمع‌آوری و فروش داده‌ها از ماه را دارد. این شرکت هم‌اکنون دارای کاوشگری است که به دور ماه در چرخش است. 

وی خاطرنشان کرد: «پاهای این ماه‌نورد به آن کمک می‌کند تا هنگام اکتشاف سطح ماه و حرکت در مناطقی با شیب تند یا صخره، شبیه به انسان رفتار نماید. کاوشگر اسپیس‌بیت می‌تواند در برابر دمای ١٣٠ درجه سانتی‌گراد تا ١٣٠- درجه سانتی‌گراد در شب مقاومت کند و مدت مأموریت آن یک روز قمری، یعنی در حدود ۲ هفته است. پس از آن شب در ماه آغاز می‌شود و این کاوشگر یخ می‌زند.» گفتنی است حداقل دمای ماه در شب ۱۹۰- سانتی‌گراد می‌باشد.

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا دربرابر شرکت‌های خصوصی؛ کدام‌یک زودتر ماه را فتح خواهند کرد؟

1398/05/15
شرکت‌های خصوصی در حال کمک به سازمان ناسا (NASA) برای بازگشت به ماه هستند، اما در همین حال ممکن است که این شرکت‌ها خود بزرگ‌ترین رقبای ناسا نیز باشند و این امکان وجود دارد که فضانوردان یکی...

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

1398/06/16
سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.

تردید مدیر برجسته ناسا برای انجام مأموریت ارسال فضانورد به ماه در سال ۲۰۲۴

1398/06/30
کن باورساکس (Ken Bowersox) یکی از مدیران سازمان ناسا (NASA) معتقد است که احتمال دارد این سازمان نتواند در موعد تعیین شده، یعنی سال ۲۰۲۴، مأموریت بازگشت به ماه موسوم به آرتمیس (Artemis) را...

مشارکت استرالیا در طرح‌های سفر به ماه و مریخ ناسا

1398/07/01
دولت استرالیا از توافق این کشور با سازمان ناسا (NASA) جهت مشارکت در مأموریت‌های اعزام انسان به ماه و مریخ و از جمله پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان خبر داد.

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.