1398/07/20

معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های فضاپایه با همکاری پژوهشگاه فضایی، سازمان فضایی و دانشگاه صنعتی شریف برای طرح ایده‌های نو در موضوع رویداد در پژوهشگاه فضایی ایران به مدت دو روز برگزار شد.
معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

رویداد تخصصی صنایع خلاق و فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های فضاپایه با همکاری پژوهشگاه فضایی، سازمان فضایی و دانشگاه صنعتی شریف برای طرح ایده‌های نو در موضوع رویداد در پژوهشگاه فضایی ایران به مدت دو روز برگزار شد. این رویداد براساس قراردادی است که بین پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه صنعتی شریف در خصوص پارک‌های فضاپایه به اجرا درآمده و هدف آن ترویج علم و فناوری فضایی در جامعه متناسب با ارزش‌های اسلامی و ایرانی است.

معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

مراسم اختتامیه این رویداد با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی، حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی و برخی دیگر از مسئولان برگزار شد. در این مراسم ایده‌های برتر در حوزه گردشگاههای فضایی معرفی شدند؛ رضا زرگر زرین با ایده فیلم گیم پارک و با ارائه الگویی جدید در پارک‌سازی موضوعی موفق به کسب رتبه اول شد. همچنین فریبرز مسرور با ایده فضاپیمایی مفهومی از مبانی معرفتی و در عین حال شبیه‌سازی صعود، حائز رتبه دوم و محمدعلی مسرور با ایده‌ای فناورانه از تهران ۱۴۰۴ با عجایبی از فضا در محیط پارک حائز رتبه سوم شدند.

معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

در این مراسم دکتر نورقلی‌پور، عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی، ضمن تأکید بر عدم توانایی دولت‌ها برای ایجاد اشتغال گسترده گفت: «مهمترین راهکار برای ایجاد اشتغال پایدار و توسعه و رونق اقتصاد، حمایت از شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها و بخش خصوصی جهت کار آفرینی است.» نماینده مردم استان گلستان در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اهمیت فناوری فضایی افزود: «یکی از مهم‌ترین روش‌های خلق ثروت در کشور ما با توجه به طبیعت و اقلیم خاصی که وجود دارد بحث گردشگری فضاپایه و پارک‌های موضوعی است که با برنامه‌ها و اولویت‌هایی که در سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی تعریف شده و همراهی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و همت و تلاش جوانان خلاق امکان‌پذیر است.»

معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

در ادامه این مراسم دکتر بای سلامی، عضو هیأت مدیره هلدینگ گردشگری تأمین اجتماعی، ضمن تعریف مفهوم گردشگری اظهار کرد: «گردشگری بزرگ‌ترین پدیده جوامع مدرن است و ابعاد مختلی مانند سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد که با صنعت گردشگری متفاوت است.» وی افزود: «صنعت گردشگری مبتنی بر ۶ مؤلفه جاذبه‌های گردشگری، حمل و نقل، اقامت، پذیرایی، خرید و خدمات اختصاصی گردشگری است.» بای سلامی ادامه داد: «کار آفرینی یعنی ایجاد فرصت‌های جدید شغلی بر پایه فناوری‌های نوین در جهت خلق ثروت که همه این مؤلفه‌ها در گردشگری فضاپایه وجود دارد و می‌توان با ایجاد بسترهای لازم برای بخش خصوصی کار آفرینی و ایجاد اشتغال پایدار کرد.»

معرفی برگزیدگان ایده‌های خلاق در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه

شایان ذکر است در این رویداد بیش از ۵۰ ایده در قالب ۳۲ تیم حضور داشتند که شامل ایده‌های مکان‌محور متمرکز بر ظرفیت خاص مکانی و ایده‌های معماری، نجوم و المان‌هایی با قابلیت استقرار در مجموعه‌های فضایی و پارک‌های موضوعی می‌شدند.

در رویداد مذکور ارائه ایده‌های مکان‌محور قابل توجه بود؛ به نحوی که ایده‌پردازان از نقاط مختلف کشور از ظرفیت‌های منطقه خودشان به منظور خلق ثروت، ایده‌هایی را ارایه نموده بودند. دو ایده برای شهداد کرمان، دو ایده برای دره ستارگان قشم، ایده‌هایی برای مناطقی همچون کویر آران و بیدگل، چهارمحال و بختیاری، قزوین، یزد، کوه‌های مریخی چابهار، تپه‌های مریخی دامغان و نطنز مطرح و در رویداد شرکت داشتند.

از نقاط قوت این رویداد، ارائه ایده در حوزه‌های قرآنی و تبدیل مفاهیم به فرم بود که ۴ ایده جالب ضمن بهره‌گیری از آیات قرآن و تبدیل آن به فرم برای ایجاد پارک‌های موضوعی بومی بر مبنای مبانی فرهنگی و معرفتی ارائه شد.

داخلی | ایستگاه‌های زمینی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

رویداد «منظومه» افتتاح شد

1398/07/13
پیش رویداد چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای با هدف استفاده از دانش فضایی با مأموریت فرصت‌سازی برای استفاده از این دانش در پاسخ به نیازهای روز کشور در حوزه پایش زمین، ناوبری و ارتباطات روز پنجشنبه...

افتتاح رویداد پارک‌های فضاپایه در پژوهشگاه فضایی ایران

1398/07/16
همزمان با پنجمین روز هفته جهانی فضا، مراسم آغازین رویداد تخصصی صنایع خلاق فرهنگی در حوزه پارک‌ها و گردشگاه‌های موضوعی فضاپایه افتتاح شد؛ طرحی که منجر به خلق ایده‌های نو در زمینه پارک‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی مسافران برای گردشگری فضایی

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic)، برنامه جدیدی را برای آماده‌سازی داوطلبان سفر فضایی خود آغاز کرده است. این شرکت که در زمینه صنایع گردشگری فضایی فعالیت دارد، پروژه جدید خود موسوم به «برنامه آماده‌سازی فضانورد» را با همکاری شرکت آندر آرمور (Under Armour) آغاز کرده است.