1398/07/22

پایان مأموریت ۱۱ ساله اقیانوس‌شناسی ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به همراه شرکای خود تصمیم گرفته است به مأموریت نظارت بر اقیانوس‌های زمین (OSTM) که به مدت ۱۱ سال در حال اجرا بود، خاتمه دهد؛ علت این کار بروز نقص در سامانه برق ماهواره جیسون-۲ (Jason-2) اعلام شده است.
پایان مأموریت ۱۱ ساله اقیانوس‌شناسی ناسا

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به همراه شرکای خود تصمیم گرفته است به مأموریت نظارت بر اقیانوس‌های زمین (OSTM) که به مدت ۱۱ سال در حال اجرا بود، خاتمه دهد؛ علت این کار بروز نقص در سامانه برق ماهواره جیسون-۲ (Jason-2) اعلام شده است.

OSTM یک مأموریت ماهواره‌ای با هدف اندازه‌گیری ارتفاع سطح دریا بود که پروسه اتمام آن پس از ۱۱ سال در تاریخ ۱ اکتبر (۹ مهر ماه)  آغاز شد. ناسا و سایر شرکای آن در این مأموریت زمانی که متوجه نقص سامانه برق فضاپیما شدند، تصمیم گرفتند این مأموریت را خاتمه دهند. این پایان مأموریتی است که داده‌ها و اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان اقلیم قرار داده است.

مطابق بیانیه ناسا خرابی سامانه برق ماهواره مذکور به این معنی است که این ماهواره می‌توانست خطری برای سایر ماهواره‌ها و مأموریت‌ها چه در حال و چه در آینده باشد. البته عملیات نهایی خاتمه این مأموریت از ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر ماه) آغاز شده است.

OSTM یک مأموریت مشترک ناسا با آژانس فضایی فرانسه (CNES)، اداره ملی اقیانوس و اتمسفر آمریکا (NOAA) و سازمان اروپایی بهره‌برداری از ماهواره‌های هواشناسی (EUMETSAT) است که از ژوئن ۲۰۰۸ آغاز شده بود. ناسا اقدامات اندازه‌گیری ارتفاع سطح دریا را با جیسون-۳ که جانشین جیسون-۲ محسوب می‌شود ادامه خواهد داد؛ ماهواره‌ای که در سال ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شده است.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen) مسئول مأموریت علوم در مقر ناسا در واشنگتن می‌گوید: «امروز ما پایان این مأموریت بین‌المللی بسیار موفقیت‌آمیز را جشن می‌گیریم. جیسون-۲ بینش بی‌نظیری از جریان‌های اقیانوسی و افزایش سطح دریا با فواید ملموس برای پیش‌بینی دریایی، هواشناسی و درک ما از تغییرات آب و هوا ارائه داده است.»

گفتنی است ماهواره مذکور از زمان پرتاب تاکنون نشان داده که سطح دریا نزدیک به ۲ اینچ (۵ سانتی‌متر) افزایش یافته است؛ اطلاعاتی که یک کشف کلیدی در علم تغییر اقلیم به شمار می‌رود.

سازمان ها | NASA | CNES | NOAA | Eumetsat
افراد | thomas zurbuchen

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماموریت ناو باربری پروگرس ام‌اس-۱۱ در اقیانوس آرام پایان یافت

1398/05/14
ناو باربری بدون سرنشین پروگرس ام‌اس-۱۱ (progress ms-11) پس از سفر فضایی تقریبا ۵ ماهه خود، در اقیانوس آرام غرق شد. سخنگوی مرکز پروازهای فضایی روسیه ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری روسی ایتارتاس...

پروژه ناسا جهت کمک به کشف اقیانوس‌ها در منظومه شمسی

1398/05/27
پابلو سوبرون (Pablo Sobron)، فیزیکدان موسسه SETI و لوری بارگ (Laurie Barge)، محقق آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) سازمان ناسا (NASA)، در حال کار بر روی پروژه‌ای هستند که هدف از آن مطالعه سامانه‌های...

پرتاب ساندینگ راکت برای بررسی پدیده‌های جو زمین با حمایت ناسا

1398/07/03
پژوهشگران دانشکده فیزیک و اخترشناسی دانشگاه کلمنسون (Clemson University) در ایالات‌متحده دو پروژه مختلف برای بررسی پدیده‌های جو زمین با پرتاب ساندینگ راکت با حمایت بخش فیزیک خورشید سازمان...

نقشه‌برداری دقیق ماهواره‌ای از یخ‌های اقیانوس منجمد شمالی با هوش مصنوعی

1398/07/09
پژوهشگران موسسه هواشناسی دانمارک (Danish Meteorological Institute) پروژه‌ای برای تشخیص خودکار و هوشمند یخ‌های دریایی آغاز کرده‌اند که محصولات خودکار یخ دریایی (Automated Sea Ice Products...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.