1398/07/20

نامه ایران علیه تحریم نهاد‌های فضایی به سازمان ملل ارسال شد

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی کشور درخصوص اقدام آمریکا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو مؤسسه مطالعاتی فضایی ایران را به مدیر دفتر امور فضای ماوراء جو ملل متحد، کوپوس (Copuos)، تسلیم کرد.
نامه ایران علیه تحریم نهاد‌های فضایی به سازمان ملل ارسال شد

نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، نامه رئیس سازمان فضایی کشور درخصوص اقدام آمریکا در تحریم غیرقانونی سازمان فضایی و دو مؤسسه مطالعاتی فضایی ایران را به مدیر دفتر امور فضای ماوراء جو ملل متحد، کوپوس (Copuos)، تسلیم کرد.

در ابتدای این نامه با اشاره به تحریم اخیر غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه سازمان فضایی، مرکز تحقیقات فضایی و همچنین مؤسسه تحقیقات فضای ماورای جو ایران، تصریح شده است که مأموریت و مسؤلیت هر سه سازمان مذکور، پوشش و پشتیبانی از استفاده صلح‌آمیز غیرنظامی از فضای ماوراء جو است و صرفاً بر روی فعالیت‌های صلح‌آمیز فضای ماوراء جو تمرکز داشته‌اند.

در ادامه این نامه با تأکید بر اینکه اقدامات قهری یکجانبه آمریکا، مخالف حقوق بین‌الملل به طور عام و اصول همکاری در فعالیت‌های فضایی و دسترسی آزاد تمامی دولت‌ها به فضا به طور خاص هستند، آمده است «جمهوری اسلامی ایران از آن دسته کشورهایی است که در بستر بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، و خشکسالی قرار دارد که استفاده از فناوری فضایی جهت پیشگیری از این بلایا و کاهش اثرات آن، حیاتی است.»

همچنین در این نامه با اشاره به برخی ویژگی‌های اقلیمی و سرزمینی ایران از جمله قرار داشتن بخش‌هایی از مناطق مسکونی در خطر سیل و غیره، بر ضرورت و اهمیت پرتاب ماهواره‌ها از سوی ایران به فضا تأکید شده است.

سازمان فضایی کشورمان در این نامه ضمن تصریح اینکه آمریکا هم از همکاری نهادهای ایرانی با سایرین جلوگیری می‌کند و هم در مسیر تلاش‌های بومی ایران از طریق اتهامات ناصحیح جهت دسترسی به فضا سنگ‌اندازی می‌نماید، اضافه می‌کند: «جمهوری اسلامی بارها آمادگی خود را برای همکاری با نهادهای مرتبط بین‌المللی مانند کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو سازمان ملل و سازمان همکاری‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه (APSCO) اعلام کرده که به دلیل تحریم‌های آمریکا، این همکاری‌ها محقق نشده است.»

در بخش دیگری از این نامه با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان دولت عضو معاهده مسؤلیت مورخ ۱۹۶۷، موافقتنامه نجات مورخ ۱۹۶۸ و امضا کننده معاهده فضای ماوراء جو مورخ ۱۹۶۷ است و همواره بر استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو و مبارزه با رقابت تسلیحاتی در فضا تأکید کرده، آمده است: «تحریم اخیر آمریکا نمی‌تواند جلوی پیشرفت برنامه صلح‌آمیز ایران را بگیرد و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که حق دسترسی خود به فضا و فعالیت در آن، توسط تمامی اعضای کوپوس محترم شمرده شود.»

در انتهای این نامه نیز خاطرنشان شده که لازم است تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد (United Nations) در محافل بین‌المللی از کوپوس، این رفتار مخرب اخیر آمریکا را محکوم کرده و به همکاری‌های خود با ایران ادامه دهند و از دفتر فضای ماوراء جو سازمان ملل متحد نیز خواسته شده در تعاملات خود با سایر دولت‌ها و همچنین در نشست‌های این دفتر، بر این واقعیت تأکید کند.

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آمریکا سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران را تحریم کرد

1398/06/13
وزارت خزانه‌داری آمریکا (United States Department of the Treasury) روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) طی بیانیه‌ای از تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران خبر داد. مطابق اعلام این وزارتخانه، پژوهشگاه...

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم نهاد‌های فضایی ایران توسط آمریکا

1398/06/13
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد.

واکنش رئیس سازمان فضایی به تحریم نهادهای فضایی ایران

1398/06/16
مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در صفحه اینستاگرام خود به تحریم‌ نهادهای فضایی ایران از سوی آمریکا واکنش نشان داد.

توجیه وزیر خارجه آمریکا برای اعمال تحریم‌‌ها علیه صنعت هوافضای ایران

1398/06/16
مایک پمپئو (Mike Pompeo)، وزیر امور خارجه آمریکا، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «آمریکا برای نخستین بار سازمان فضایی غیرنظامی ایران را که همان فناوری پرتاب ماهواره مورد استفاده در موشک‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره مکعبی امارات برای توسعه فناوری‌های ناوبری فضایی

امارات در حال توسعه یک ماهواره مکعبی با ابعاد 6U است که هدف از آن آزمایش ارتباطات و همچنین روش‌های تقویت سیگنال‌دهی ناوبری فضایی در مدار لئو می‌باشد. این ماهواره توسط مرکز ملی علوم و فناوری فضایی دانشگاه امارات متحده عربی (NSSTC-UAEU) مراحل توسعه خود را می‌گذراند و مطابق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. در همین راستا NSSTC-UAEU توافقی را با شرکت دانمارکی گام‌اسپیس (GomSpace) به‌انجام رسانده که‌ به‌موجب آن شرکت یادشده مشاوره‌ها و پشتیبانی‌های تخصصی را برای این پروژه‌ ارائه خواهد کرد.