1398/07/17

۲۰ قمر جدید در اطراف زحل کشف شد

گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی از مؤسسه علوم کارنگی (Carnegie Institution for Science)، دانشگاه‌ کالیفرنیا (UCLA) و همچنین دانشگاه هاوایی (University of Hawaii) با بهره‌گیری از تلسکوپ سوبارو (Subaru) موفق به کشف ۲۰ قمر جدید در اطراف سیاره زحل (Saturn) شدند.
۲۰ قمر جدید در اطراف زحل کشف شد

گروهی از ستاره‌شناسان آمریکایی از مؤسسه علوم کارنگی (Carnegie Institution for Science)، دانشگاه‌ کالیفرنیا (UCLA) و همچنین دانشگاه هاوایی (University of Hawaii) با بهره‌گیری از تلسکوپ سوبارو (Subaru) موفق به کشف ۲۰ قمر جدید در اطراف سیاره زحل (Saturn) شدند؛ به این ترتیب تعداد اقمار این سیاره به عدد ۸۲ می‌رسد. با این کشف جدید سیاره مشتری (Jupiter) با ۷۹ قمر شناخته شده به رتبه دوم تعداد اقمار در میان سیارات منظومه شمسی سقوط کرد.

در این پژوهش قطر این اجرام حدود ۵ کیلومتر تخمین زده شده است. ۱۷ جرم از این ۲۰ جرم مانند بسیاری از اقمار دیگر مشتری در مداری مخالف جهت چرخش این سیاره حرکت می‌کنند و تنها ۳ مورد در جهت موافق آن در حال چرخش‌اند.

۲۰ قمر جدید در اطراف زحل کشف شد

اسکات شپرد (Scott Sheppard) سرپرست این مطالعه از مؤسسه علوم کارنگی معتقد است علاوه بر این اقمار، احتمالاً حدود ۱۰۰ قمر دیگر نیز دور زحل در حال گردش هستند که هنوز کشف نشده‌اند.

وی تأکید کرده که تیم مذکور در حال مطالعه اقمار زحل با استفاده از تلسکوپ هایی قدرتمند است. هدف این گروه از انجام این تحقیقات شناسایی منشاء این اجرام و محیط اطراف سیاره اعلام شده است. احتمال داده می‌شود که برخی از اقمار زحل در حقیقت بخشی از یک جرم بزرگتر بوده‌اند که در گذشته به شکلی از آن جدا شده‌اند. شپرد سال گذشته نیز موفق به کشف ۱۲ قمر جدید سیاره مشتری شده بود.

گفتنی است تلسکوپ سوبارو که مطالعه مذکور توسط آن صورت گرفته نام یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین تلسکوپ‌های نوری واقع در رصدخانه مونا کیا (Mauna Kea) است که در هاوایی قرار گرفته‌ است.

زحل یا کیوان، پس از مشتری، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید است. جرم زحل همانند مشتری از گاز است که بیشتر آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد و میزان اندکی هلیوم و متان در رده‌های بعدی گازهای تشکیل‌دهنده این سیاره قرار دارند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

طی کردن فاصله زمین تا زحل در دوسال!

1398/06/17
سازه‌های فضایی‌ای که از گداخت هسته‌ای برای تولید نیروی پیشران استفاده می‌کنند، ممکن است به زودی از یک مفهوم علمی-تخیلی فاصله گرفته و به واقعیت بپیوندند. موتور گداختی مستقیم (DFD) در صورت...

ثبت تصویری با وضوح بالا از سیاره زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل

1398/06/26
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، جدیدترین تصویر ثبت شده از سیاره زحل توسط تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) را منتشر کرد. این عکس یکی از واضح‌ترین تصاویری است که تاکنون از این سیاره گرفته شده است....

کشف ترکیبات ارگانیک در یکی از اقمار زحل

1398/07/17
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف ترکیبات ارگانیک جدیدی روی قمر انسلادوس (Enceladus) سیاره زحل خبر داده است. البته این بدان معنا نیست که دانشمندان در این قمر حیات پیدا کرده‌اند اما...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.