1398/07/16

بارش شهابی اژدهایی را امشب رصد کنید

کارشناس نجوم از رصد بارش شهابی اژدهایی در آسمان امشب (۱۶ مهر) خبر داد و گفت: «پیش بینی شده این بارش شهابی امسال ۴۰ تا۵۰ شهاب در ساعت داشته باشد که شهاب‌های پر نور را می‌توان با چشم غیر مسلح رصد کرد.»
بارش شهابی اژدهایی را امشب رصد کنید

کارشناس نجوم از رصد بارش شهابی اژدهایی در آسمان امشب (۱۶ مهر) خبر داد و گفت: «پیش بینی شده این بارش شهابی امسال ۴۰ تا۵۰ شهاب در ساعت داشته باشد که شهاب‌های پر نور را می‌توان با چشم غیر مسلح رصد کرد.»

علی آزادگان با اشاره به بارش شهابی اژدهایی اظهار کرد: «کانون این بارش شهابی در صورت فلکی اژدها قرار دارد و منشأ شهاب‌های این بارش، دنباله‌دار جیاکوبینی-زینر (Giacobini-Zinner) است.» این کارشناس نجوم با بیان اینکه این دنباله‌دار، هر ۶.۶ سال به دور خورشید می‌گردد، خاطر نشان کرد: «تعداد شهاب‌های بارش شهابی اژدهایی معمولاً کم هستند ولی گاهی نیز تعداد شهاب‌ها به چند صد شهاب در ساعت می‌رسد. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۰ تعداد شهاب‌ها به ۶۰۰ عدد در ساعت رسید.»

به گفته وی، رصد بهتر این بارش شهابی به دور از آلودگی نوری شهری امکان‌پذیر است و با تاریک شدن هوا کم‌کم شهاب‌ها در آسمان ظاهر می‌شوند، اما انتظار می‌رود که پس از نیمه‌شب تعداد شهاب‌ها بیشتر شود.

گفتنی است بارش شهابی اژدهایی (Draconid meteor shower) هرساله در اواسط مهر ماه (اکتبر) روی می‌دهد و معمولاً بین روزهای شانزدهم و هجدهم مهر به اوج می‌رسد. بهترین شرایط برای رصد بارش شهابی اژدهایی، آسمان صاف و آلودگی نوری کم است.


افراد | علی آزادگان

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

حمایت سازمان فضایی از طرح‌های مناسب نجوم آماتوری

1398/05/19
سازمان فضایی ایران اعلام کرد که پیرو پیشنهاد وزیر ارتباطات برای ترویج دانش نجوم آماتوری، از طرح‌های خوب این حوزه حمایت می‌کند. در این راستا با همکاری انجمن‌ها، تشکل‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی...

مهرماه در قاب نجوم/ اعتدال پاییزی از چه ساعتی آغاز می‌شود

1398/07/01
علی آزادگان، کارشناس نجوم، با اشاره به آغاز فصل پاییز و اعتدال پاییزی بیان کرد: «در ساعت ۱۱:۲۱ دوشنبه اول مهرماه پاییز در نیمکره شمالی آغاز می‌شود و این در شرایطی است که ساکنان نیمکره جنوبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

کشف اَبَرزمین احتمالی در نزدیک‌ترین منظومه ستاره‌ای به خورشید

در سال ۲۰۱۶ اخترشناسان سیاره‌ای احتمالاً قابل سکونت به نام پروکسیما بی (Proxima b) را حول ستاره‌ای به‌نام پروکسیما قنطورس (Proxima Centauri) پیدا کردند که تنها ۴.۲ سال نوری تا زمین فاصله داشت. اکنون محققان سیگنال دیگری را رهگیری کرده‌اند که به باورشان متعلق به اَبَرزمینی است که حول همان ستاره می‌گردد و می‌تواند مقصد گم‌شده بشر برای زندگی باشد.