1398/07/17

چین سال آینده کاوش در مریخ را آغاز می‌کند

چین که اکنون به یکی از کشورهای سرآمد در زمینه اکتشاف در ماه و کرات آسمانی تبدیل شده است اعلام کرد به دنبال موفقیتش در ماه، به دنبال کاوش در کره مریخ است و قرار است این کار را از سال آینده میلادی آغاز کند.
چین سال آینده کاوش در مریخ را آغاز می‌کند

چین که اکنون به یکی از کشورهای سرآمد در زمینه اکتشاف در ماه و کرات آسمانی تبدیل شده است اعلام کرد به دنبال موفقیتش در ماه، به دنبال کاوش در کره مریخ است و قرار است این کار را از سال آینده میلادی آغاز کند.

یکی از مقامات ارشد پژوهشگاه فناوری فضایی چین اعلام کرد که این کشور از سال آینده، کاوش مریخ را آغاز خواهد کرد. مریخ‌نورد چین در مقایسه با ماه‌نورد آن، مجهز به فناوری جلوگیری از برخورد با موانع خواهد بود. این مقام ارشد با اشاره به اینکه کاوشگر مریخ در دست ساخت است و در سال آینده به فضا پرتاب خواهد شد، افزود: «چین با یک پرتاب، سه هدف پژوهش عملی شامل دیدبانی سراسر کره مریخ، فرود کاوشگر بر مریخ و حرکت و گشت کاوشگر روی این سیاره را محقق خواهد کرد که اگر این مهم با موفقیت انجام گیرد برای نخستین بار بشر با یک مأموریت فضایی، به سه هدف دست یافته است.»

مرکز پروژه ماه‌نوردی و فضاپیماییِ سازمان ملی هوافضای چین (China National Space Administration) هم اعلام کرد ماه‌نورد چانگ‌ای-۴ (Chang'e-4) و ماه‌نورد یوتو ۲ (Yutu 2) با پشت سر گذاشتن مهلت طراحی شده برای فعالیت خود که ۱۰ ماه بود، همچنان با موفقیت به انجام مأموریت اکتشاف علمی خود ادامه می‌دهند.

کاوشگر چانگ‌ای-۴ که نیمه تاریک ماه را برای جهانیان روشن کرد در نخستین روزهای سال ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شد و برای نخستین بار توانست در سفری پیچیده و با استفاده از فناوری چینی، عرصه‌های فضا را بشکند و فصلی جدید را در تاریخ اکتشافات فضایی جهان بگشاید.

سامانه این کاوشگر که بسیار پیچیده و با استفاده از چند رله کننده عملیاتی شد برای نخستین بار توانست جوانه‌های پنبه را به فضا ببرد؛ دانشمندان چینی اخیرا از رویش این جوانه‌ها در کره ماه خبر دادند و جهانیان را شگفت زده کردند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین ۵ سال دیگر تصویری کامل از کهکشان راه شیری می‌سازد

1398/06/25
دانشمندان چینی اعلام کرده‌اند ۷۱ درصد از پروژه ثبت تصویری از کهکشان راه شیری انجام شده است. به گفته آنان این پروژه ۲ تا ۵ سال دیگر تکمیل می‌شود.

قدم بعدی چین برای تکمیل بیدو با پرتاب دو ماهواره ناوبری

1398/07/02
شرکت علوم و فناوری‌های هوافضا چین (China Aerospace Science and Technology Corporation) دو ماهواره مخابراتی این کشور را به نام‌های بیدو۳-ام۱۹و۲۰ (BeiDou-3 M19 & M20) به فضا فرستاد. پرتاب...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک خطرناک به بزرگی دو برابر برج ایفل از کنار زمین عبور خواهد کرد

ناسا اعلام کرد یک سیارک خطرناک که بزرگی آن به دو برابر برج ایفل می‌رسد، در حال نزدیک شدن به زمین است و با سرعت زیادی از کنار سیاره زمین عبور خواهد کرد.