1398/07/23

کشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در جدیدترین جستجوی خود در دهانه گِیل (Gale) پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است. واحه‌ها نقاط سرسبزی هستند که در میان صحرا و در پیرامون یک چشمه یا یک چاه شکل می‌گیرند.
کشف شواهدی از وجود نقاط سرسبز در مریخ!

دانشمندان با دیدن شواهدی که مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) در جدیدترین جستجوی خود در دهانه گِیل (Gale) پیدا کرده، به این نتیجه رسیده‌اند که مریخ در گذشته، یک واحه در خود داشته است. واحه‌ها نقاط سرسبزی هستند که در میان صحرا و در پیرامون یک چشمه یا یک چاه شکل می‌گیرند.

دانشمندان با تحلیل داده‌های این مریخ‌نورد، به این نتیجه رسیده‌اند که سنگ‌های حاوی نمک‌های معدنی، شواهدی مبنی بر وجود دریاچه‌های آب شور هستند که دوره‌های خشکسالی و طغیان را پشت سر گذاشته‌اند. طبق بیانیه آزمایشگاه پیش‌رانش جت (JPL) سازمان ناسا (NASA)، مرحله بعدی این پژوهش، درک مدت زمان این تغییر و زمان وقوع آن خواهد بود.

گِیل دهانه‌ای در مریخ است که در اثر یک تغییر در سطح مریخ شکل گرفته و شواهد بسیاری مبنی بر وجود آب در گذشته در آن دیده می‌شود. وجود چنین شواهدی، گودال گِیل را به مکان مناسبی برای بررسی‌های مریخ‌نورد کنجکاوی تبدیل کرده است. این مریخ‌نورد که در حال حاضر در مأموریت به سر می‌برد، هنگام حرکت در مریخ و ارسال داده‌های جدید در مورد محیط مریخ و تغییرات آن به مرور زمان، نمونه‌هایی را از هر لایه جمع‌آوری می‌کند.

ویلیان راپین (William Rapin)، پژوهشگر موسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) و نویسنده ارشد این پژوهش می‌گوید: «دلیل ما برای بررسی دهانه گِیل این است که سابقه منحصر به فردی از تغییرات مریخ در خود دارد. درک زمان و چگونگی تکامل اقلیمی این سیاره می‌تواند بخش مهمی از معمای قابلیت زندگی در مریخ را حل کند.»

راپین و گروهش در این بررسی، نمک‌هایی را در سنگ‌های رسوبی کشف کردند که مریخ‌نورد کنجکاوی، ابتدا آن‌ها را در سال ۲۰۱۷ کشف کرده بود. وجود این نمک‌ها نشان می‌دهد که در گذشته، دریاچه‌ها و تالاب‌هایی در مریخ وجود داشته‌اند که نمک‌های آن‌ها پس از خشک شدن، در سنگ‌ها باقی مانده‌اند.

شاید کنجکاوی در مأموریت‌های آینده خود بتواند لایه‌های بیشتری را برای ارزیابی ساختار صخره‌های مریخ، مورد بررسی قرار دهد. این مأموریت‌ها می‌توانند از اسرار بیشتری در مورد مریخ در میلیون‌ها سال پیش پرده بردارند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

طرح ناسا و آژانس فضایی اروپا برای انتقال قطعاتی از مریخ به زمین

1398/05/12
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، و آژانس فضایی اروپا (European Space Agency) در حال کار بر روی ماموریتی هستند که طی آن قرار است قطعات و نمونه‌هایی عالی و بکر را از مریخ به زمین انتقال دهند؛...

یافته‌های جدید مریخ‌نورد ناسا پس از هفت سال جستجو

1398/05/16
مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) متعلق به سازمان ناسا (NASA)، هفت سال پیش سطح سیاره سرخ را لمس و از آن زمان ماموریت جستجوی خود را آغاز کرد؛ این مریخ‌نورد تاکنون ۲۱ کیلومتر را طی کرده و جستجوهایی...

ثبت پالس‌های مغناطیسی مرموز در مریخ

1398/07/02
بر اساس اطلاعاتی که به تازگی از مریخ‌نورد اینسایت (InSight) متعلق به سازمان ناسا (NASA) به دست آمده، پالس‌های مغناطیسی مرموزی در مریخ شناسایی شده است.

ارسال میکروب‌های زمین به مریخ!

1398/07/08
آژانس‌های فضایی اقدامات احتیاط آمیز زیادی در مورد آلوده نکردن اجرام آسمانی با میکروب‌های زمینی انجام داده‌اند اما برخی دانشمندان معتقدند ارسال میکروب‌های زمین به مریخ می‌تواند مفید باشد...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی مسافران برای گردشگری فضایی

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic)، برنامه جدیدی را برای آماده‌سازی داوطلبان سفر فضایی خود آغاز کرده است. این شرکت که در زمینه صنایع گردشگری فضایی فعالیت دارد، پروژه جدید خود موسوم به «برنامه آماده‌سازی فضانورد» را با همکاری شرکت آندر آرمور (Under Armour) آغاز کرده است.