1398/07/16

ناسا و ژاپن به دنبال همکاری در ماموریت ماه

بر اساس بیانیه اخیر ناسا، ممکن است ژاپن در ماموریت سرنشین‌دار بازگشت به ماه (Artemis) با این سازمان همکاری داشته باشد. اگر این همکاری شکل بگیرد، سازمان فضایی ژاپن (JAXA) احتمالا در دو قسمت توسعه ایستگاه فضایی گیت وی (Gateway) در ماه و پیاده‌روی‌های فضانوردان روی سطح قمر زمین به ناسا کمک خواهد کرد. در...
ناسا و ژاپن به دنبال همکاری در ماموریت ماه

بر اساس بیانیه اخیر ناسا، ممکن است ژاپن در ماموریت سرنشین‌دار بازگشت به ماه (Artemis) با این سازمان همکاری داشته باشد. اگر این همکاری شکل بگیرد، سازمان فضایی ژاپن (JAXA) احتمالا در دو قسمت توسعه ایستگاه فضایی گیت وی (Gateway) در ماه و پیاده‌روی‌های فضانوردان روی سطح قمر زمین به ناسا کمک خواهد کرد. در مقابل ناسا نیز در نخستین در نخستین ماموریت آرتمیس (Artemis I) که شامل ارسال یک فضاپیمای بدون سرنشین به مدار ماه است، تعدادی از ماهواره‌های مکعبی ژاپن را به فضا خواهد برد. ضمن اینکه امکان دارد ناسا در ماموریت رباتیک آینده ژاپن با نام فرودگر هوشمند برای بررسی ماه (به اختصار SLIM) برای فرود دقیق با JAXA همکاری کند.

ژاپن و آمریکا در حال حاضر نیز در چند ماموریت فضایی با یکدیگر مشارکت دارند؛ از جمله ایستگاه فضایی که ژاپن چند فضانورد، یک ماژول، یک بازوی رباتیک، چندین آزمایش و محموله‌ها و تجهیزاتی را به این مجتمع مداری فرستاده است.

منبع: Space
سازمان ها | JAXA | NASA

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

عملیات ارسال کپسول باری ژاپن به ایستگاه فضایی بین‌المللی لغو شد

1398/06/21
ژاپن پرتاب یک محموله باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را پس از آتش‌سوزی در پلتفرم مخصوص فضاپیمای H-IIB لغو کرد. سخنگوی شرکت میتسوبیشی هوی اینداستریز (.Mitsubishi Heavy Industries, Ltd) که...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.