1398/07/16

درآمد۱۴ میلیون دلاری ماهواره آذربایجان در ۷ ماه

اپراتور ماهواره‌ای آذربایجانی آذرکاسموس (Azercosmos) اعلام کرد که جدیدترین ماهواره این شرکت طی ۷ ماه اول فعالیت تجاری خود در حدود ۱۴.۱ میلیون دلار درآمدزایی کرده است. ماهواره مخابراتی آذراسپیس-۲ (Azerspace-2) که به همراه اینلست-۳۸ (Intelsat-38) از یک باس ماهواره‌ای مشترک استفاده می‌کند، در سپتامبر سال...
درآمد۱۴ میلیون دلاری ماهواره آذربایجان در ۷ ماه

اپراتور ماهواره‌ای آذربایجانی آذرکاسموس (Azercosmos) اعلام کرد که جدیدترین ماهواره این شرکت طی ۷ ماه اول فعالیت تجاری خود در حدود ۱۴.۱ میلیون دلار درآمدزایی کرده است. ماهواره مخابراتی آذراسپیس-۲ (Azerspace-2) که به همراه اینلست-۳۸ (Intelsat-38) از یک باس ماهواره‌ای مشترک استفاده می‌کند، در سپتامبر سال ۲۰۱۸ توسط ماهواره‌بر آرین ۵ (Ariane 5) به فضا ارسال شد و خدمات تجاری خود را در فوریه ۲۰۱۹ آغاز کرد. بنا بر اعلام آذرکاسموس طی این مدت ۸۰ درصد از ظرفیت ماهواره مورد استفاده بوده و اپراتورهایی از جمله اینتلست و یوتلست (Eutelsat) از آن بهره‌برداری کرده‌اند. ضمن اینکه بالغ بر ۸۰ کانال تلویزیونی رمزگذاری‌شده از طریق آذراسپیس-۲ در سطح قاره آفریقا پخش شده‌اند.

این ماهواره که طول عمری ۱۵ ساله دارد،  توسط شرکت مکسار (Maxar Technologies) برای آذرکاسموس و اینتلست تولید شده است و اورپا، خاورمیانه، و بخش‌هایی از آسیا و آفریقا را تحت پوشش دارد.  آذراسپیس-۲ دومین ماهواره مخابراتی آذربایجان است و با ۳۵۰۰ کیلوگرم وزن در مدار GEO فعالیت می‌کند.

منبع: Spacenews
سازمان ها | Azercosmos | Eutelsat | Intelsat

مخابرات ماهواره‌ای | اقتصاد فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.