1398/07/17

تولید گوشت در فضا برای نخستین بار

استارت‌آپ آلف فارمز (Aleph Farms) متعلق به رژیم صهیونیستی که در زمینه فناوری غذایی فعالیت می‌کند در ارتفاع ۲۴۸ مایلی زمین و به دور از هرگونه منابع طبیعی موفق به تولید نخستین تکه گوشت گوساله در فضا شد.
تولید گوشت در فضا برای نخستین بار

استارت‌آپ آلف فارمز (Aleph Farms) متعلق به رژیم صهیونیستی که در زمینه فناوری غذایی فعالیت می‌کند در ارتفاع  ۲۴۸ مایلی زمین و به دور از هرگونه منابع طبیعی موفق به تولید نخستین تکه گوشت گوساله در فضا شد؛ این کار در بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی و با استفاده از پرینتر سه‌بعدی زیستی انجام گرفت.

البته فرایند تولید گوشت در زمین آغاز شد. برای این منظور ابتدا سلول‌های گاوی پرورش‌ یافته روی زمین به فضا منتقل شدند. در مرحله بعد یک تکه بافت ماهیچه‌ای در مقیاس کوچک تحت شرایط گرانش صفر قرار گرفته و در پرینتر سه‌بعدی بعدی زیستی چاپ شد. این کار به تقلید از روند طبیعی ترمیم بافت ماهیچه‌ای در بدن گاو صورت گرفت.

دیدیه توبیا (Didier Toubia) بنیانگذار و مدیر اجرایی استارت‌آپ آلف فارمز در این رابطه می‌گوید: «ما ثابت کردیم كه گوشت مورد نیاز در هر زمان و مکانی و تحت هر شرایطی قابل تولید است.»

در آینده می‌توان از این روش برای تهیه گوشت مورد نیاز افراد ساکن در ایستگاه فضایی استفاده كرد.

منبع: theguardian
سازمان ها | Aleph Farms
افراد | Didier Toubia

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال صرف غذا

1398/06/31
صفحه رسمی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) در اینستاگرام، تصویری جالب از شش خدمه مستقر در این ایستگاه را منتشر کرده که برای صرف غذا در ماژول سرویس زوزدا (Zvezda) دور هم جمع شده‌اند.

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.