1398/07/16

تأکید بر شفاف شدن سهم دانش فضا در توسعه کشور

رئیس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه باید سهم دانش فضایی در توسعه کشور شفاف شود، گفت: «در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارت‌آپ‌ها این حوزه را متحول کردند. در حوزه فضا هم باید بسترسازی کنیم و جوانان وارد شوند.»
تأکید بر شفاف شدن سهم دانش فضا در توسعه کشور

رئیس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه باید سهم دانش فضایی در توسعه کشور شفاف شود، گفت: «در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارت‌آپ‌ها این حوزه را متحول کردند. در حوزه فضا هم باید بسترسازی کنیم و جوانان وارد شوند.»

 دکتر براری در همایش «جوانان، فناوری و فضا» که به مناسبت هفته جهانی فضا در آمفی تئاتر مجتمع علوم پایه دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ضمن تبریک هفته جهانی فضا به تبیین رویدادهای سازمان فضایی در این هفته به منظور ترویج و آشناسازی جامعه با نقش و قابلیت‌های فناوری فضایی پرداخت و گفت: «سال گذشته ۷۶ رویداد فضایی در سطح کشور برگزار شد و امسال بیش از ۳۶۲ رویداد در سایت انجمن ثبت شده است و این موج خوبی است.»

براری افزود: «خوشبختانه در چند دهه گذشته، دانشگاه‌ها در حوزه فناوری‌های نوین ورود کردند و اکنون بنابر گزارش وزیر علوم، رتبه ما در دنیا در دانش‌های نوین، بهتر از دانش‌های سنتی است.» رئیس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه باید سهم این دانش در توسعه کشور شفاف شود، گفت: «در حوزه کامپیوتر جوانان ما وارد شدند و با استارت‌آپ‌ها این حوزه را متحول کردند.» وی افزود: «معتقدیم در حوزه فضا هم باید بسترسازی کنیم و جوانان وارد شوند.»

دکتر براری با ذکر این مطلب که رشد اقتصادی در حوزه فضا، ۱۳۹ درصد و ۶.۵ برابر رشد اقتصادی جهان است، گفت: «۷۶ درصد این اقتصاد فضایی در جهان در دست بخش خصوصی است و امیدواریم با بسترسازی سازمان فضایی و بخش دولتی، بخش خصوصی و استارت‌آپ‌ها در حوزه فضایی موجی به راه اندازند و به جامعه خدمت کنند.»

انعقاد ۲۰ قرارداد با ۹ دانشگاه معتبر کشور

دکتر صمیمی، رییس پژوهشگاه فضایی ایران نیز در سخنانی از انعقاد ۲۰ قرارداد با ۹ دانشگاه معتبر کشور به ارزش ۲۰ میلیارد تومان در پژوهشگاه فضایی ایران خبر داد و گفت: «ما نیازهایی در حوزه توسعه دانش فضایی داریم و در این حوزه، افق کاری خود را تهیه و به دانشگاه‌ها ارسال کرده‌ایم. در این راستا اکنون با ۱۲ دانشگاه قرارداد همکاری به ارزش ۶ میلیارد تومان داریم که سهم دانشگاه علم و صنعت ایران از آن، حدود ۶۰۰ میلیون تومان در قالب ۲۸ طرح با همکاری ۱۴ استاد است.»

وی تأکید کرد پژوهشگاه فضایی ایران، آماده حمایت مادی و معنوی از پروژه‌های مرتبط دانشجویان است. 

دوره دکتری فناوری ماهواره در دانشگاه علم و صنعت ایجاد می‌شود

همچنین در این همایش رئیس دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران از مصوب شدن دوره دکتری فناوری ماهواره در این دانشگاه خبر داد و گفت: «دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه، از مهر ماه ۱۳۹۹ برای اولین بار در دوره دکتری فناوری ماهواره دانشجو می‌پذیرد.»

دکتر یونسیان، رئیس دانشکده فناوری‌های نوین در همایش «جوانان، فناوری و فضا» که به مناسبت هفته جهانی فضا با همکاری سازمان فضایی ایران در آمفی تئاتر مجتمع علوم پایه دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با تقدیر از حضور مسئولان بلندپایه صنعت فضایی کشور در این همایش، با توضیح اینکه هفت سال از تأسیس دانشکده فناوری‌های نوین گذشته و در این مدت کم موفقیت‌های چشمگیری حاصل شده است، گفت: «علت این درخشش‌ها دو مؤلفه است؛ یکی حضور نیروهای جوان در این دانشکده و دیگری رشته–گرایش‌های نوین و برتر این دانشکده که موجب شدند دانشکده مذکور با سرعت خیره کننده‌ای پیش رود. به طور مثال در ماه گذشته دو ارتقا به دانشیاری داشتیم و این هفته هم سومین آن خواهد بود. همچنین بحث رونمایی از سه دستگاه جدید را داشتیم که جنبه ملی دارند.»

یونسیان سپس به ارائه یک پیشنهاد برای ایده‌پروری در زمینه هوا و فضا پرداخت و همچنین پیشنهاد کرد با توجه به پیگیری پروژه‌های متفاوت مرتبط با ماهواره و مشکلات بعضاً‌ مشترک آن‌ها، سازمان فضایی و معاونت فضایی وزارت ارتباطات، فهرستی از مشکلات فناورانه این پروژه‌ها تهیه کرده و در معرض تحقیقات دانشگاه‌ها قرار دهند تا پراکنده‌کاری در بحث ماهواره برطرف شود.

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

۱۵ رشته دانشگاهی جذاب برای علاقمندان فضا

1398/06/26
بسیاری از مردم رویای کار در صنعت فضایی بویژه سفر به فضا به عنوان یک فضانورد را دارند. فضانورد شدن روندی سخت و دشوار دارد اما با مطالعه رشته‌های دانشگاهی مناسب می‌توان حتی به جایگاهی رسید...

آمادگی سازمان فضایی برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

1398/07/09
معاون وزیر ارتباطات از آمادگی برای همکاری و برگزاری کارگاه‌ها جهت توانمندسازی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز خبر داد.

آذری جهرمی: تا ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار می‌دهیم

1398/07/13
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه جوانان ایرانی پشت در تحریم آمریکا نمی‌ایستند، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا با کمک سایر کشورها تأکید و اعلام کرد که تا...

براری: تا سه ماه آینده سه ماهواره ایرانی برای پرتاب در مدار زمین تحویل پرتابگر می‌شود

1398/07/14
مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا گفت: «در تلاش هستیم تا سه ماه آینده سه ماهواره پارس ۱، ظفر و ناهید ۱ را تکمیل و به سازمان هوافضا...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا اجازه فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا از رژیم صهیونیستی را صادر کرد

آمریکا فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا از سرزمین‌های اشغالی رژیم صهیونیستی را آزاد کرد. اداره ملی اقیانوسی و جوی (National Oceanic and Atmospheric Administration به‌اختصار NOAA) ایالات متحده که مسئول ارائه مجوز به سامانه‌های ماهواره‌ای سنجشی تجاری این کشور است، با تغییر قانون خود به شرکت‌های فعال در این حوزه اجازه می‌دهد از این پس به فروش تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی زیر ۲ متر (تا ۰.۴ متر) از مناطق رژیم صهیونیستی اقدام کنند. این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که با رشد صنعت ماهواره‌های سنجشی، اکنون شرکت‌های ماهواره‌ای زیادی در خارج از ایالات متحده هستند که قادر به تهیه تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی کمتر از ۲ متر می‌باشند؛ شرکت‌هایی که طبعاً از قانون ایالات متحده در این زمینه تبعیت نمی‌کنند. طبق بررسی‌هایی که NOAA انجام داده، برخی از این شرکت‌ها در حال تهیه و فروش چنین تصاویری از مناطق رژیم صهیونیستی هستند. از‌این‌رو سازمان مذکور به این نتیجه رسیده که قانون پیشین دیگر کاربردی نیست و نیاز به اصلاح دارد.