1398/07/23

کاوشگر چینی موفق به رشد پنبه روی ماه شد

کاوشگر چانگ‌ای ۴ (Chang’e 4) یک رکورد جدید روی ماه به جا گذاشته است. این کاوشگر چینی که در بخش پنهان ماه فرود آمده برای اولین بار موفق به رشد دادن پنبه روی این قمر شده است.
کاوشگر چینی موفق به رشد پنبه روی ماه شد

کاوشگر چانگ‌ای ۴ (Chang’e 4) یک رکورد جدید روی ماه به جا گذاشته است. این کاوشگر چینی که در بخش پنهان ماه فرود آمده برای اولین بار موفق به رشد دادن پنبه روی این قمر شده است. گیاه پنبه یکی از چندین ارگانیسمی است که داخل یک زیست‌کره ۲.۶ کیلوگرمی در کاوشگر قرار گرفته است. این زیست‌کره فشاری یک اتمسفری دارد؛ معادل با فشار سطح دریاهای آزاد روی زمین. به این ترتیب شرایط رشد بسیار نزدیک به زمین است. با این حال این ارگانیسم‌ها مجبورند در مقابل تشعشعات و جاذبه ضعیف مقاومت کنند.

مدیر این پروژه به چالش‌های مرتبط با رشد گیاهان در این شرایط محصور اشاره کرده و گفته که وزن کاوشگر موجب شده وزن بخش‌های مرتبط با این آزمایش از ۳ کیلوگرم تجاوز نکند. به همین دلیل نمونه‌های زیست‌شناختی با دقت انتخاب شده‌اند. تیم پروژه در نهایت ۵ گونه ارگانیسم را برای ارسال به ماه انتخاب کردند: بذرهای پنبه، بذرهای سیب‌زمینی، بذرهای رشادی، مخمر و تخم مگس میوه.

بیشتر این گونه‌ها به سرعت از بین رفتند اما دانه‌های پنبه جوانه زدند و دو برگ آن‌ها هم سبز شد. با وجود تلاش‌ها، برگ‌ها تنها در یک روز ماه (معادل با دو هفته زمینی) از بین رفتند. در طول شب‌ها دمای ماه به شدت افت می‌کند و بدون منبع گرمایی خارجی، ارگانیسم‌ها محکوم به فنا هستند. البته دانشمندان چینی قصد دارند میزان دوام تجهیزات در این شرایط را بسنجند و به این ترتیب برای چندین ماه آزمایش‌ها ادامه خواهد یافت.

کاوشگر چینی موفق به رشد پنبه روی ماه شد

در ابتدا قرار بود حیوانات زنده از جمله یک لاکپشت به ماه فرستاده شوند اما به دلیل محدودیت اکسیژن، این انتخاب منتفی شد. گفته شده اکسیژن موجود می‌توانسته برای ۲۰ روز تنفس لاکپشت کافی باشد. دانشمندان چینی قصد دارند در آینده (احتمالاً در سال ۲۰۲۰ به همراه مأموریت کاوشگر چانگ‌ای ۶) ارگانیسم‌های پیچیده‌تر از جمله حیوانات را به ماه ارسال نمایند.

همان طور که گفته شد این اولین باری است که گیاه روی ماه رشد می‌کند اما پیش از این گیاهانی در ایستگاه فضایی بین‌المللی رشد کرده بودند. کاوشگر چانگ‌ای ۴ پیش از این هم با کشف ماده ژل مانند عجیبی روی سطح ماه خبر ساز شده بود.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

انجام آزمایش‌های علمی در استرالیا به منظور یافتن حیات در مریخ

1398/06/09
محققان آژانس‌های فضایی آمریکا (NASA)، اروپا (ESA) و روسیه (Roscosmos) با همکاری هم در حال انجام آزمایش‌های علمی در نقطه‌ای دورافتاده در استرالیا هستند تا تجربه کافی برای تکرار این آزمایش‌ها...

کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

1398/06/16
چین با مأموریت فضایی ماه‌نشین چانگ ای ۴ (Chang’e 4) خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال موفق به کشف موادی معدنی شده که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند....

طرحی مفهومی برای استخراج منابع یخ قطبی ماه بدون حفاری

1398/07/08
پژوهشگران شرکت ترنس‌آسترا (TransAstra) در ایالات‌متحده طرحی مفهومی را برای استخراج منابع یخ قطب ماه بدون حفاری با هدف کاهش هزینه‌های کاوش در قمر زمین به سازمان ناسا (NASA) ارائه کرده‌اند....

سنگ‌های ماه می‌توانند به فهم تحول حیات زمینی کمک کنند

1398/07/13
آخرین موضوعی که می‌توانید آن را به دهانه‌ها‌ی همیشه‌تاریک قطب‌ها‌ی ماه ارتباط دهید، زندگی است؛ اما همین دهانه‌ها می‌توانند به ما نشان دهند صد‌ها میلیون سال پیش، تشکیل ارگانیسم‌ها‌ی چند‌سلولی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آماده‌سازی مسافران برای گردشگری فضایی

شرکت ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic)، برنامه جدیدی را برای آماده‌سازی داوطلبان سفر فضایی خود آغاز کرده است. این شرکت که در زمینه صنایع گردشگری فضایی فعالیت دارد، پروژه جدید خود موسوم به «برنامه آماده‌سازی فضانورد» را با همکاری شرکت آندر آرمور (Under Armour) آغاز کرده است.