1398/07/13

آذری جهرمی: تا ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار می‌دهیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه جوانان ایرانی پشت در تحریم آمریکا نمی‌ایستند، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا با کمک سایر کشورها تأکید و اعلام کرد که تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار خواهیم داد.
آذری جهرمی: تا ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار می‌دهیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بابیان اینکه جوانان ایرانی پشت در تحریم آمریکا نمی‌ایستند، بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اعزام فضانورد ایرانی به فضا با کمک سایر کشورها تأکید و اعلام کرد که تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار خواهیم داد.

محمدجواد آذری‌ جهرمی، در همایش افتتاحیه هفته جهانی فضا با اشاره به فیلم اینترستلار (Interstellar) گفت: «این فیلم دیالوگ معروفی دارد مبنی بر اینکه قدیم‌ها عادت داشتیم به آسمان نگاه کنیم و به جایگاهمان بین ستاره‌ها فکر کنیم ولی حالا فقط به پایین نگاه می‌کنیم و نگران جایگاهمان میان گرد و خاک هستیم.»

وی افزود: «این جمله دقیقی است. آن‌قدر درگیر مسائل زیست‌محیطی و موضوعات بروکراسی و مشکلاتی از این دست هستیم که فراموش کرده‌ایم ما هم سهمی در فضا داریم. آن‌قدر به صنایع قدیمی و بی‌خاصیت پرداخته‌ایم که یک صنعت مهمی مثل صنعت فضایی از خاطرمان رفته است. شاید این هفته (هفته فضایی) بتواند این امکان را فراهم کند که ما یادمان بیاید این صنعت چقدر مهم و ارزشمند است.»

وزیر جوان کابینه گفت: «دو سال پیش که ما شعار محوری‌مان را «توسعه کاربردهای فضایی» گذاشتیم، خیلی‌ها ما را مسخره می‌کردند؛ اما امروز می‌بینم که استارت‌آپ‌های فضایی به‌ واسطه تلاشی که سازمان فضایی در حوزه توسعه کسب‌ و کارهای فضاپایه شروع کرده، رشد کرده است.»

آذری جهرمی: تا ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار می‌دهیم

آذری جهرمی افزود: «روزی که در دولت اعلام کردیم خسارت ناشی از سیل را با دانش فضایی برآورد و دقیق‌سازی می‌کنیم، برخی از همکاران ما در دولت باور نمی‌کردند و می‌گفتند مگر می‌شود؛ اما شد. زمینی در پاکستان را ثبت سامانه کردند که این زمین خسارت سیل در ایران بگیرد. زمین ۳۰۰ متری را ۳۰۰ هکتار اعلام کرده بودند، زمینی که گندم در آن کشت‌ شده بود و مثلاً ۱ هکتار بود را ۳ هکتار با یک محصول دیگر اعلام کرده بودند؛ اما با دانش فضایی توانستیم این گزارش‌ها را دقیق‌سازی کنیم و آن‌قدری که در پرداخت هزینه‌های سیل صرفه‌جویی شد به‌ اندازه کل سرمایه‌گذاری‌های کشورمان در طول تاریخ در صنعت فضایی هزینه نشده است.»

وی ادامه داد: «این‌ها دستاوردهایی است که برخی آن را باور نداشتند، اما بخش زیادی از مسائلی که به آن‌ها فکر می‌کردیم محقق شده است و امروز هم دوست دارم فکر، برنامه‌ریزی و تلاش کنیم تا با کمک کشورهای دیگر فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم.»

وزیر ارتباطات تصریح کرد: «این نوع تفکر و این نوع نگاه به صنعت فضایی است که حسادت کشور آمریکا را برمی‌انگیزد که در یک‌ شب سه مجموعه فضایی ایران را که کار صلح‌آمیز انجام می‌دهند تحریم می‌کند. کدام‌ یک از اقداماتی همچون مقابله با سیل و سایر بلایای طبیعی، حفظ محیط‌ زیست و... جزو فعالیت‌های غیرمجاز بین‌المللی است که شایسته تحریم است؟ بااین‌حال قطعاً دانشمندان و جوانان خوب ما پشت در تحریم آمریکا نمی‌ایستند.»

آذری جهرمی تأکید کرد: «ما جدا از آنکه پیگیری می‌کنیم که با همکاری سایر کشورها قطعاً فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم، کسانی که خوششان نمی‌آید، بدانند که ما تا سال ۱۴۰۰ ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر در مدار قرار خواهیم داد.»

وی در خاتمه با خطاب قرار دادن رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «در این جلسه یک توصیه مشفقانه هم برای آقای ترامپ دارم. آقای ترامپ ۱۴۰۰ سال پیش یکی بود که در شقاوت از تو خیلی بدتر، در خودبزرگ‌بینی و خودبزرگ‌پنداری هم از تو خیلی جلوتر بود. اسمش یزیدبن‌معاویه بود. او پاک‌ترین و شریف‌ترین بشر روی زمین در آن زمان را به بدترین شیوه ممکن به شهادت رساند. ۱۴۰۰ سال گذشته؛ آقای ترامپ توصیه می‌کنم ماهواره‌هایتان را فعال کنید تا چند روز دیگر مسیر نجف به کربلا را خوب و با دقت ببینید که چه جمعیتی در این مسیر تردد می‌کنند و بدان سرانجام تو سرانجام یزید و سرانجام پیروان حسین‌بن‌علی همانی است که ماهواره‌هایتان نشان می‌دهد.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

اهمیت حضور موثر ایران در مجامع بین‌المللی حقوق فضایی

1398/06/05
کارشناسان برجسته و فعال در عرصه فضایی کشور معتقدند مسئله مهمی وجود دارد و آن این است که همواره کشور ما با الزامات و قوانین بین‌المللی در زمینه حقوق فضایی از جنبه دفاعی یا انفعالی برخورد...

براری: ایران صاحب چرخه کامل فناوری فضایی است

1398/05/08
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه در سال گذشته دو ماهواره در کشور پرتاب شد، بیان کرد: «پرتاب ماهواره امید یکی از افتخارات بزرگ در سطح کشور در بخش فضایی به شمار می‌رود و ایران نهمین...

راه‌های عملی برای ترویج فناوری فضایی در ایران

1398/07/23
اگر بپذیریم ترویج فناوری فضایی در کشوری که دهمین صاحب فناوری فضایی در جهان است یک وظیفه برای ما بشمار می‌رود، درمی‌یابیم میان آنچه هست تا آنچه باید باشد فاصله بسیار زیادی وجود دارد!

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم نهاد‌های فضایی ایران توسط آمریکا

1398/06/13
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد.

پربازدیدکننده ترین خبر

مأموریت ناسا برای بررسی یک سیارک غنی از فلزات گرانبها

ناسا تصمیم دارد برای اکتشاف یک سیارک غنی از فلزات به‌نام پسوخه ۱۶ (16 Psyche) کاوشگری بسازد و به این سیارک ارسال کند. آژانس یادشده برای این پروژه ۱۱۷ میلیون دلاری، در حال توسعه یک فضاپیما و یک کاوشگر است تا در اوت۲۰۲۲ سوار بر حامل فضایی فالکون هوی (Falcon Heavy) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) به فضا پرتاب شوند. این مأموریت اطلاعاتی درباره ترکیبات و توپوگرافی سنگ‌های فلزات فراهم خواهد کرد‌. به‌گفته مقامات ناسا طیف‌سنج‌های فضاپیما، نوترون‌ها و اشعه‌های گامای روی سطح سیارک را بررسی می‌کنند تا عناصر تشکیل‌دهنده سیارک مورد شناسایی قرار گیرند.