1398/07/17

کشف ترکیبات ارگانیک در یکی از اقمار زحل

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف ترکیبات ارگانیک جدیدی روی قمر انسلادوس (Enceladus) سیاره زحل خبر داده است. البته این بدان معنا نیست که دانشمندان در این قمر حیات پیدا کرده‌اند اما می‌توان آن را دستاوردی بسیار بزرگ در بررسی اجرام آسمانی توسط ناسا قلمداد کرد.
کشف ترکیبات ارگانیک در یکی از اقمار زحل

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف ترکیبات ارگانیک جدیدی روی قمر انسلادوس (Enceladus) سیاره زحل خبر داده است. این کشف با تکیه بر اطلاعاتی انجام شده که در طول ماموریت کاسینی (Cassini) ناسا به دست آمده و حکایت از آن دارد که اقیانوس عمیق موجود روی انسلادوس احتمالا حاوی سنگ بنای حیات است. البته این بدان معنا نیست که دانشمندان در این قمر حیات پیدا کرده‌اند اما می‌توان آن را دستاوردی بسیار بزرگ در بررسی اجرام آسمانی توسط ناسا قلمداد کرد.

انسلادوس یک قمر یخی با سطح سفید و برفی مانند می‌باشد که با پیچک‌های آبی‌ رنگ و ماری شکل پوشیده شده است. این قمر ششمین قمر بزرگ زحل نیز محسوب می‌شود و تنها یک دهم ابعاد تیتان (Titan) را دارد که بزرگ‌ترین قمر این سیاره است. لایه یخی شفاف روی سطح انسلادوس، آن را به شدت آینه‌ای کرده و اقیانوس زیر سطح آن را پوشانده است.

کشف ترکیبات ارگانیک در یکی از اقمار زحل

طبق اطلاعاتی که ناسا در کنار تصویر بالا منتشر کرده، انسلادوس هسته‌ای مملو از آب دارد که باعث ایجاد منافذی در اعماق اقیانوس آن شده است. این منافذ به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند مواد یخی را به شکل دانه‌های ریز یا بخار آب به فضا پرتاب کنند. کاوشگر کاسینی نیز ترکیبات حیات را در داخل همین دانه‌های یخی پیدا کرده است.

طبق اعلام ناسا ترکیبات کشف شده حاوی مقادیری از نیتروژن و اکسیژن هستند؛ همان ترکیبی که وقتی روی زمین وجود داشته باشد باعث شکل‌گیری سنگ بنای حیات یا همان آمینو اسیدها می‌شود. احتمال دارد که این ترکیبات به ایجاد واکنش هایی در اقیانوس انسلادوس و در نهایت تولید آمینو اسید منجر شوند اما این فرض تنها در صورتی ممکن است که شرایط برای این واکنش‌ها فراهم باشد.

جدای از این موضوع، دانشمندان هنوز نمی‌دانند که آیا آمینو اسیدها برای توسعه حیات روی سیارات و قمرهای دیگر ضروری هستند یا خیر؛ اما این کشف می‌تواند قطعه دیگری از پازل حیات فرازمینی باشد. ماموریت کاسینی در اواخر سال ۲۰۱۷ به پایان رسید؛ با این حال اطلاعات به دست آمده از آن همچنان به اکتشافات تازه‌ای در رابطه با این جرم یخی منجر می‌شود.

منبع: دیجیاتو
سازمان ها | NASA

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف یک ماده ژل مانند در نیمه پنهان ماه توسط ماه‌نشین چینی

1398/06/16
چین با مأموریت فضایی ماه‌نشین چانگ ای ۴ (Chang’e 4) خود در حال اکتشاف بخش ناشناخته‌تر ماه یعنی نیمه تاریک آن است و تا به حال موفق به کشف موادی معدنی شده که احتمالا از اعماق این قمر سربرآورده‌اند....

کشف آب در جو سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی

1398/06/23
یک تیم تحقیقاتی در کالج دانشگاهی لندن (University College London) که درباره سیاره‌های فراخورشیدی مطالعه می‌کند، مدعی شده است که اولین سیاره فراخورشیدی احتمالا قابل سکونت پس از زمین را در...

کشف حباب‌های رادیویی عظیم‌الجثه در نزدیکی سیاه‌چاله مرکزی راه شیری

1398/06/24
دانشمندان دو حباب رادیویی عظیم‌الجثه را در مرکز راه شیری و در نزدیکی سیاه‌چاله‌های بزرگ این کهکشان پیدا کردند. گفته می‌شود این ساختارها که تاکنون نمونه‌شان در آسمان رصد نشده است در جریان...

ناسا ربات‌های تغییر شکل دهنده را برای اکتشاف به قمرهای زحل خواهد فرستاد+فیلم

1398/07/10
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از برنامه‌‌‌ای برای طراحی ربات‌های تغییر شکل دهنده خبر داده است؛ ربات‌هایی موسوم به شیپ‌شیفتر (Shapeshifter) که قادر به غلتیدن، پرواز کردن، شناور ماندن و...

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.