1398/07/10

شبیه‌سازی سیاه‌چاله معروف توسط ناسا+فیلم

روز ۱۰ آوریل امسال و پس از سال‌ها پژوهش و نظریه‌پردازی، سرانجام اولین تصویر از یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان M87، منتشر شد. اکنون سازمان ناسا (NASA) شبیه‌سازی جالبی را از این سیاه‌چاله ارائه داده است.
شبیه‌سازی سیاه‌چاله معروف توسط ناسا+فیلم

روز ۱۰ آوریل امسال و پس از سال‌ها پژوهش و نظریه‌پردازی، سرانجام اولین تصویر از یک سیاه‌چاله در مرکز کهکشان M87، منتشر شد. تلسکوپ افق رویداد (EHT) که متشکل از شبکه‌ای از تلسکوپ‌های سراسر دنیا است، موفق به ثبت این عکس شد. کهکشان مذکور در فاصله‌ی ۵۵ میلیون سال نوری از زمین قرارگرفته و جرم آن نزدیک به هفت میلیارد برابر جرم خورشید است.

اکنون سازمان ناسا (NASA) شبیه‌سازی جالبی را از این سیاه‌چاله ارائه داده است. این شبیه‌سازی با استفاده از نرم‌افزاری در مرکز پروازهای فضایی گادرد (Goddard Space Flight Center) ناسا انجام شده و نشان می‌دهد جاذبه کهکشانی بر زمان فضایی اطراف سیاه‌چاله تاثیر می‌گذارد.

با نگاهی دقیق‌تر به این شبیه‌سازی درمی‌یابیم که سمت چپ دیسک روشن‌تر از سمت راست آن است. دلیل این امر نیز با نظریه نسبیت اینشتین مرتبط است که گاز درخشان در سمت چپ در جهت ما حرکت می‌کند. به این ترتیب نور آن افزایش می‌یابد. اثر مخالف این پدیده هم در سمت راست اتفاق می‌افتد.

گفتنی است سیاه‌چاله ناحیه‌ای از فضا-زمان است که آثار گرانشی آن چنان نیرومند است که هیچ چیز، حتی ذرات و تابش‌های الکترومغناطیسی مثل نور، نمی‌تواند از میدان گرانش آن بگریزد. نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین (Albert Einstein) پیش‌بینی می‌کند که یک جرمِ به اندازه کافی فشرده شده، می‌تواند سبب تغییر شکل و خمیدگی فضا-زمان و در نتیجه تشکیل سیاه‌چاله شود.

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف حباب‌های رادیویی عظیم‌الجثه در نزدیکی سیاه‌چاله مرکزی راه شیری

1398/06/24
دانشمندان دو حباب رادیویی عظیم‌الجثه را در مرکز راه شیری و در نزدیکی سیاه‌چاله‌های بزرگ این کهکشان پیدا کردند. گفته می‌شود این ساختارها که تاکنون نمونه‌شان در آسمان رصد نشده است در جریان...

انتشار اولین فیلم از سیاه‌چاله تا سال ۲۰۲۰

1398/06/24
مدتی قبل گروهی از محققان توانستند نخستین تصویر سیاه‌چاله را به ثبت برسانند و حالا قصد دارند اولین فیلم از سیاه‌چاله را تا سال ۲۰۲۰ منتشر کنند. این فیلم توده‌های بزرگی از گاز را که به فضای...

گرسنه‌تر از همیشه؛ سیاه‌چاله کهکشان راه‌شیری با ولع بیشتری همه چیز را می‌بلعد

1398/06/27
اخیرا درخشش غیرعادی سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری تعجب دانشمندان را برانگیخته بود و حالا دلایل احتمالی این پدیده مشخص شده است. سیاهچاله کلان جرم کمان ای* (Sagittarius A*) با حجمی معادل...

سیاراتی که به دور ابرسیاه‌چاله‌ها می‌چرخند!

1398/07/06
گروهی از ستاره‌شناسان در گزارشی که ناقض تئوری‌های متعارف درباره نحوه شکل‌گیری کهکشان‌ها است،‌ اظهار کردند سیارات ممکن است به جای ستارگان در اطراف ابرسیاه‌چاله‌ها در حال چرخش باشند.

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.