1398/07/06

مجهز شدن نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ به سه موتور رپتور

نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ ام‌کا۱ (Starship Mk1) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای نخستین بار به سه موتور رپتور (Raptor) مجهز شد. نصب این موتورهای غول‌آسا موفقیت مهمی برای این شرکت به حساب می‌آید.
مجهز شدن نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ به سه موتور رپتور

نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ ام‌کا۱ (Starship Mk1) متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) برای نخستین بار به سه موتور رپتور (Raptor) مجهز شد. نصب این موتورهای غول‌آسا موفقیت مهمی برای این شرکت به حساب می‌آید.

بر اساس جدیدترین اظهارات ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس اسپیس‌ایکس، فضاپیمای استارشیپ در نهایت قرار است توان خود را از سه موتور رپتور مخصوص فعالیت در محیط خلاء (RVac) و همچنین سه موتور مخصوص شرایط سطح دریا (Sea Level به اختصار SL) تأمین نماید. البته مشخص نیست که موتورهای RVac آمادگی پشتیبانی از پرواز‌های آزمایشی نمونه‌های اولیه این فضاپیما مانند Mk1 و Mk2 را داشته باشند؛ بدین معنی که ممکن است در حال حاضر سه موتور SL به عنوان تنها موتورهای پیشرانش این نمونه‌ها در نظر گرفته شوند.

مجهز شدن نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ به سه موتور رپتور

سه موتور SL در مجموع توان تولید ۶۰۰ تن نیروی پیشران را خواهند داشت. استارشیپ به تنهایی و بدون داشتن محموله وزنی معادل ۲۰۰ تن دارد؛ این بدان معناست که فضاپیمای مذکور با این سه موتور در زمان پرتاب قادر به تولید ۴۰۰ تن نیروی پیشران خواهد بود.

شایان ذکر است موتور رپتور یک موتور عظیم الجثه بوده و از متان و اکسیژن به عنوان سوخت استفاده می‌کند. قرار است از این موتور در نسل جدید فضاپیماهای دو مرحله‌ای اسپیس‌ایکس استفاده شود.

 استارشیپ اخیرا طی یک پرواز آزمایشی با یک عدد موتور رپتور با سوخت متان، توانست با موفقیت یک سازه استوانه‌ای به قطر ۳۰ فوت را به ارتفاع ۱۵۰ متری سطح زمین برده و سپس آن را بازگرداند.

طبق اعلام اسپیس‌ایکس قرار است از این فضاپیمای ۱۸۰ فوتی برای حمل و نقل مسافر به مریخ و ماه و همچنین پرتاب ماهواره به مدار زمین استفاده شود. در حال حاضر این شرکت مشغول آماده‌سازی این فضاپیما در جنوب ایالت تگزاس است. ماسک مدتی پیش اعلام کرد که تیم تحت مدیریت وی فضاپیمای استارشیپ را تا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی روی سطح ماه فرود می‌آورد و یک یا دو سال بعد از آن نیز انسان را با خود به سطح قمر زمین می‌رساند.

سازمان ها | SpaceX
افراد | Elon Musk

فناوری‌های نوین |

نظر شما
اخبار مرتبط

ایلان ماسک: استارشیپ در سال ۲۰۲۱ روی ماه می‌نشیند

1398/05/02
ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر عامل شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) در تازه‌ترین اظهار نظر خود اعلام کرده که تیم تحت مدیریت وی فضاپیمای استارشیپ (Starship) را تا اوایل سال ۲۰۲۱ میلادی روی سطح ماه...

آزمایش فضاپیمای استارهاپر با موفقیت انجام شد

1398/05/07
​​​پس از شکست آزمایش فضاپیمای استارهاپر (Starshopper) در روز چهارشنبه (۲ مرداد ماه)، شرکت فضایی اسپیس‌ایکس (SpaceX) این آزمایش را پنجشنبه شب (۳ مرداد ماه) با موفقیت به انجام رساند. طی این...

آزمایش موفق استارهاپر و قدمی دیگر به سوی مریخ

1398/06/09
یک نمونه از حامل فضایی استارهاپر (Starhopper) متعلق به شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) که ابعادی مشابه به یک تانکر آبی غول‌پیکر داشت، روز سه‌شنبه 27 آگوست با موفقیت تا ارتفاع 500 فوت (تقریبا 150...

انتشار تصاویری از نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ

1398/07/02
الون ماسک (Elon Musk) رئیس شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) تصاویری از نمونه اولیه فضاپیمای استارشیپ (Starship) را منتشر کرده است.

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.