1398/07/02

اولین فضانورد آلمانی درگذشت

زیگموند یان (Sigmund Jähn) اولین فضانورد آلمانی که موفق شد به فضا سفر کند در سن ۸۲ سالگی در گذشت. وی که محقق، خلبان و مهندس پرواز آلمانی بود توانست به اولین فرد آلمانی تبدیل شود که به فضا سفر کرده است.
اولین فضانورد آلمانی درگذشت

زیگموند یان (Sigmund Jähn) اولین فضانورد آلمانی که موفق شد به فضا سفر کند در سن ۸۲ سالگی در گذشت. وی که محقق، خلبان و مهندس پرواز آلمانی بود توانست به اولین فرد آلمانی تبدیل شود که به فضا سفر کرده است. این فضانورد موفق شد ۷ روز و ۲۰ ساعت و ۴۹ دقیقه را در فضا سپری کند.

زیگموند یان در تاریخ ۲۶ اوت سال ۱۹۷۸ به عنوان یک کیهان‌شناس به همراه سایوز-۳۱ (Soyuz-31) به ایستگاه فضایی سالیوت ۶ (salyut 6 space station) متعلق به شوروی سابق اعزام گردید و در تاریخ ۳ سپتامبر سال ۱۹۷۸ توسط سایوز-۲۹ (Soyuz-29) به زمین بازگشت و موفق شد در این مدت ۱۲۴ مرتبه مدار زمین را گردش کند.

اولین فضانورد آلمانی درگذشت

وی در این سفر به ولادیمیر کوالیونوک (Vladimir Kovalyonok) و الکساندر ایوانچنکوف (Aleksandr Ivanchenkov) پیوست تا آزمایش‌هایی را انجام دهد که فعالیت‌های علمی در زمینه‌های سنجش از راه دور پزشکی، زیست‌شناسی، علوم مواد و ژئو فیزیک را در برمی‌گرفت.

زیگموند یان در هفته‌ای که در مدار زمین مستقر بود، در برنامه‌ای تلویزیونی به هموطنان خود گفت: «من از اینکه این شانس را داشته‌ام که به اولین فرد آلمانی تبدیل شوم که پرواز فضایی داشته است، بسیار خوشحالم.» یان پس از بازگشت به آلمان، هدایت یک مرکز آموزش فضایی را به عهده گرفت. گرچه که این فضانورد مجددا به فضا سفر نکرد، ولی به آماده‌سازی پنج آلمانی برای انجام‌ مأموریت در ایستگاه فضایی میر (Mir) کمک کرد.

اولین فضانورد آلمانی درگذشت

جان ورنر (Johann Wörner) مدیرکل آژانس فضایی اروپا (ESA) در مورد درگذشت زیگموند یان در توئیتر خود نوشت: «خبر فوت زیگموند یان مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد.»

یان در سال ۲۰۰۲ بازنشسته شد ولی در زمینه پیشبرد اهداف فضایی در آلمان و سراسر جهان فعال بود. این فضانورد به خاطر خدمات ارزنده خود به عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموکراتیک آلمان شناخته شد و در سال ۲۰۰۱ نیز سیارک 17737 به افتخار وی به اسم زیگموند یان نامگذاری شد. زندگی ارزشمند این فضانورد آلمانی در هفته جاری به اتمام رسید و وی در ۸۲ سالگی درگذشت.

اولین فضانورد آلمانی درگذشت

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

احتمال پایان پرواز فضانوردان اروپایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی با ناو سایوز

1398/05/14
براساس تصمیم آژانس فضایی اروپا (ESA) ممکن است پرواز لوکا پارمیتانو (Luca Parmitano) فضانورد ایتالیایی، آخرین سفر کیهان‌نوردان این سازمان با استفاده از ناو روسی سایوز (Soyuz) به ایستگاه فضایی...

فضانوردان جدید ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال آماده‌سازی جهت اعزام به فضا

1398/06/24
فضانوردان مأموریت اکسپدیشن ۶۱ (Expedition 61) در حال آماده شدن برای سفر به فضا هستند. جسیکا اولریکا میر (Jessica Ulrika Meir) و اولگ شکریپوچکا (Oleg Skripochka) فضانوردانی هستند که در تاریخ...

فضانورد اماراتی از فضا پاسخگوی سؤالات مردم خواهد بود

1398/07/01
هزاع المنصوری (Hazza Al Mansouri) یک شهروند اماراتی است که مطابق برنامه‌ریزی‌ها طی روز‌های آینده به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام می‌شود تا به اولین عرب‌زبان تاریخ تبدیل شود که به ایستگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

ویدئویی خیره‌کننده از دهانه یخ‌زده سیاره سرخ

آژانس فضایی اروپا (ESA) با استفاده از داده‌های دوربین مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) خود ویدئویی از دهانه برخوردی کارالیوف (Korolev) با ۸۰ کیلومتر پهنا واقع در نیمکره شمالی مریخ را منتشر کرد. قسمتی از نیمکره شمالی سیاره سرخ را پوششی از آب یخ‌زده فرا گرفته و در محدوده آن منطقه‌ای شامل چندین تپه به چشم می‌خورد که این دهانه نیز در آن واقع شده است. این ویدئو با استفاده از یک تصویر موزاییکی ثبت‌شده توسط دوربین مخصوص و با وضوح بالای این مدارگرد موسوم به HRSC ساخته شده؛ تصویری که با جمع‌آوری داده‌های کانال‌های پاسو (Nadir) و رنگی دوربین یادشده تهیه شده است.