1398/07/07

شناسایی ۶ کهکشان که ناگهان اختروش شدند

رویدادهایی که در فضا به وقوع می‌پیوندد به طور معمول بسیار کند هستند و گاهی تکمیل آن‌ها به هزاران، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال زمان نیاز دارد؛ اما تبدیل سریع ۶ کهکشان به اختروش شگفت‌آفرین شده است.
شناسایی ۶ کهکشان که ناگهان اختروش شدند

رویدادهایی که در فضا به وقوع می‌پیوندد به طور معمول بسیار کند هستند و گاهی تکمیل آن‌ها به هزاران، میلیون‌ها یا حتی میلیاردها سال زمان نیاز دارد؛، اما تبدیل سریع ۶ کهکشان به اختروش شگفت‌آفرین شده است. در همین راستا ستاره‌شناسان آمریکایی از شناسایی رخدادی خبر داده‌اند که ظرف مدت یک ماه به سرانجام رسیده و طی آن ۶ کهکشان به ناگهان دچار انفجارهای پیاپی شده و در نهایت به اختروش‌هایی مملو از انرژی مبدل شده‌اند.

این کهکشان‌ها در گروه کهکشان‌های لاینر (LINER) طبقه بندی می شوند؛ یک سوم کهکشان‌هایی که در همسایگی کره زمین قرار دارند در زمره این کهکشان‌ها هستند. فعالیت ملایم در بخش مرکزی، مشخصه اصلی این کهکشان‌هاست.

بر اساس فرضیه‌های ستاره‌شناسی، شکل‌گیری اختروش‌ها معمولا هزاران سال به طول می‌انجامد. اما ستاره‌شناسان اما این بار شاهد وقوع این پدیده به شکلی زنده و طی مدتی کوتاه در برابر چشمان خود بوده‌اند. در زمان وقوع این رویداد، شش کهکشان متفاوت به ناگهان به اختروش‌هایی درخشان مبدل شده‌اند.

اختروش (Quasar) یک هستهٔ فعال به شدت نورانی و دوردست است که وابسته به یک کهکشان جوان می‌باشد. آن‌ها در رده هسته‌های کهکشانی فعال قرار دارند. اختروش‌ها پیشتر به عنوان منابع انرژی الکترومغناطیسی شامل امواج رادیویی و نور مرئی شناخته می‌شدند که به ستاره‌ها شبیه بودند. با وجود بحث‌های مختلف بر سر موجودیت این شئ آسمانی، دانشمندان به یک توافق علمی رسیدند که یک اختروش، هاله متراکم شده ماده‌ است که ابرسیاهچاله یک کهکشان جوان را احاطه کرده‌ است. اختروش‌ها دارای اثرات زیادی هستند و به عنوان مثال در تعیین سرعت چرخش زمین نقش دارند.

پژوهشگران بر این باورند که تحول مذکور نشانه‌ای از شکل‌گیری یک طبقه جدید از هسته‌های فعال کهکشانی تلقی می‌شود که باید برای درک ماهیت آن هنوز مدتی صبر کرد.

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

هشت انفجار رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا کشف شد

1398/05/28
محققان موفق به کشف هشت انفجار جدید رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا شدند؛ این موفقیت می‌تواند به کشف منشاء این انفجارها کمک کند. این سیگنال‌های جدید که با استفاده از تلسکوپ رادیویی کانادایی...

گرسنه‌تر از همیشه؛ سیاه‌چاله کهکشان راه‌شیری با ولع بیشتری همه چیز را می‌بلعد

1398/06/27
اخیرا درخشش غیرعادی سیاه‌چاله عظیم مرکز کهکشان راه شیری تعجب دانشمندان را برانگیخته بود و حالا دلایل احتمالی این پدیده مشخص شده است. سیاهچاله کلان جرم کمان ای* (Sagittarius A*) با حجمی معادل...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.