1398/07/01

مشارکت استرالیا در طرح‌های سفر به ماه و مریخ ناسا

دولت استرالیا از توافق این کشور با سازمان ناسا (NASA) جهت مشارکت در مأموریت‌های اعزام انسان به ماه و مریخ و از جمله پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان خبر داد.
مشارکت استرالیا در طرح‌های سفر به ماه و مریخ ناسا

دولت استرالیا از توافق این کشور با سازمان ناسا (NASA) جهت مشارکت در مأموریت‌های اعزام انسان به ماه و مریخ و از جمله پروژه آرتمیس (Artemis) این سازمان خبر داد. بر اساس این قرارداد همکاری، ناسا از محققان و مشاغل استرالیا انتظار دارد که در ارتباط با مسائل رباتیک، کنترل و هدایت، مدیریت از راه دور و سایر نیازهای مرتبط با مأموریت‌های ذکر شده، این سازمان را یاری کنند.

بنابر اعلام اسکات موریسون (Scott Morrison)، نخست‌وزیر استرالیا، این کشور به موجب توافق مذکور و طی پنج سال آینده مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار در راستای تحقق اهداف پروژه‌های سفر به ماه و مریخ ناسا هزینه خواهد کرد.

آژانس فضایی استرالیا (Australian Space Agency) از این بودجه در جهت توسعه ایده‌های جدید و مشاغل مرتبط با فناوری‌های پیشرفته استفاده خواهد نمود؛ امری که کسب و کارهای این کشور را به شریکی مناسب برای مأموریت‌های فضایی ناسا بدل می‌کند. بر طبق قرارداد منعقد شده، این آژانس همکاری نزدیکی با ناسا خواهد داشت تا مشخص شود چگونه می‌تواند به بهترین شکل در طرح‌های سفر به ماه و مریخ مشارکت نماید.

استرالیا مدتی است که به منظور گسترش فعالیت‌های فضایی خود، تلاش‌ها و اقداماتی را صورت داده است. از جمله مهم‌ترین این اقدامات می‌توان به تأسیس آژانس فضایی این کشور در ژوئیه سال ۲۰۱۸ اشاره کرد؛ سازمانی که پس از ماه‌ها تلاش و با اختصاص ۵۰ میلیون دلار بودجه راه‌اندازی شد. هدف آژانس مذکور این است که تا سال ۲۰۳۰ یک صنعت فضایی ۱۲ میلیارد دلاری و ۲۰۰۰۰ هزار شغل در این صنعت ایجاد نماید. 

با این وجود باید منتظر ماند و دید که آیا حمایت‌های استرالیا واقعا می‌تواند در جهت تحقق مأموریت‌های مهم و حساس ناسا مفید واقع گردد یا خیر؟ شایان ذکر است ناسا تصمیم دارد طی مأموریت آرتمیس، فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام کند. 

سازمان ها | NASA | Australian Space Agency
افراد | Scott Morrison

دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

مروری بر فعالیت‌های فضایی استرالیا؛ چهارمین کشور فضایی جهان!

1397/05/29
تیتر مطلب اشتباه نیست؛ تعجب نکنید! استرالیا با پرتاب ماهواره تحقیقاتی وریست (WRESAT) به فضا در سال ۱۹۶۷ به چهارمین کشور فضایی جهان تبدیل گردید اما سازمان فضایی این کشور در سال ۲۰۱۸ یعنی...

ناسا از استرالیا حامل فضایی پرتاب می‌کند

1398/03/13
ناسا با یک استارت آپ استرالیایی قراردادی امضا کرده تا در ۲۰۲۰ میلادی ۴ حامل فضایی از پایگاه پرتابی در این کشور به آسمان بفرستد. این سازمان با استارت آپ اکوتوریال لانچ استرالیا (Equatorial...

زمینه‌های همکاری سازمان فضایی استرالیا و شرکت بوئینگ

1398/06/03
استرالیا تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ارزش بازار فضایی خود را از ۳/۹ میلیارد دلار استرالیا (معادل ۲/۷ میلیارد دلار آمریکا) به ۱۲ میلیارد دلار استرالیا (معادل ۸/۳ میلیارد دلار آمریکا) افزایش...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.