1398/06/31

تأسیس مرکز اطلاعات منطقه‌ای ناسا در آسیای میانه

وزارت توسعه دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضا قزاقستان در کنفرانسی در پایتخت این کشور، از تأسیس مرکز اطلاعاتی سازمان ناسا (NASA) در آسیای میانه خبر داد. این موضوع در نخستین کنفرانس «نظارت بر تغییر زمین، امنیت آب و انرژی، غذایی و توسعه پایدار در آسیای مرکزی و قفقاز» که در پایتخت قزاقستان برگزار شد، مطرح...
تأسیس مرکز اطلاعات منطقه‌ای ناسا در آسیای میانه

وزارت توسعۀ دیجیتال، نوآوری و صنایع هوافضای قزاقستان در کنفرانسی در پایتخت این کشور، از تأسیس مرکز اطلاعاتی سازمان ناسا (NASA) در آسیای میانه خبر داد. این موضوع در نخستین کنفرانس «نظارت بر تغییر زمین، امنیت آب و انرژی، غذایی و توسعه پایدار در آسیای مرکزی و قفقاز» که در پایتخت قزاقستان برگزار شد، مطرح گردید.

هدف از برگزاری این کنفرانس تبادل تجارب پیشرفته در زمینه استفاده از نتایج فعالیت‌های فضایی برای حل و فصل وظایف عملی در عرصه اقتصاد است. شرکت‌کنندگان و حاضران در این کنفرانس همچنین به مسائل مربوط به زیرساخت‌های فضایی مدرن قزاقستان پرداخته و پیشرفت‌های این کشور در زمینه توسعه نمونه‌های داخلی تجهیزات و فناوری‌های فضایی را مثبت عنوان کردند.

تأسیس مرکز اطلاعات منطقه‌ای ناسا در آسیای میانه

کریس جاستیس (Chris Justice) از مدیران علمی ناسا بر ضرورت اعلام نتایج نظارت فضایی قزاقستان به برنامه نظارت جهانی زمین (GAW) تأکید کرد و فعالیت متخصصان قزاق در زمینه سنجش از راه دور را مثبت ارزیابی نمود.

در همین رابطه مدیر دانشگاه دولتی اگروتکنیکال (Kazakh State Agrotechnical University) قزاقستان اعلام کرد: «تنها متخصصین قزاق در این مرکز اطلاعاتی فعالیت خواهند کرد و متخصصین ناسا فقط وظیفه آموزش برنامه‌ها را بر عهده دارند.»

در پایان این کنفرانس نقشه راهی با هدف انتقال فناوری و همکاری بیشتر با ناسا و همچنین ارتقای فناوری‌های فضایی قزاقستان و دستیابی به سطوح بالاتر ترسیم شد.

دیپلماسی فضایی | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری ناسا و اسپیس‌ایکس برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها

1398/04/29
سیاهچاله‌ها احتمالا مرموزترین و ناشناخته‌ترین پدیده‌های موجود در کیهان هستند. حالا برای کشف اسرار سیاهچاله‌ها و ستاره‌های نوترونی، آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، در همکاری با شرکت اسپیس‌ایکس...

مذاکرات امارات و قزاقستان در زمینه همکاری‌های فضایی

1398/06/04
​در دیدار اخیر میان وزیر امور خارجه قزاقستان، بیبوت آتامکولوف (Beibut Atamkulov)، و سفیر امارات متحده عربی، سلطان احمد الجابر (Sultan Ahmed Al Jaber)، مسائل همکاری با امارات متحده عربی در...

همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا جهت انحراف مسیر یک سیارک

1398/06/16
محققان سازمان ناسا (NASA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) طی روزهای آینده در کنفرانسی در رم حضور خواهند یافت تا در مورد چگونگی انجام یک مأموریت بزرگ برای منحرف کردن یک سیارک در فضا بحث کنند.

توافق هند و بحرین به منظور همکاری در حوزه فضایی

1398/06/16
آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) و آژانس ملی علوم فضایی بحرین (Bahrain's National Space Science Agency) برای همکاری در حوزه فضا به توافق رسیدند. این دو کشور قرار است در زمینه‌های فناوری فضایی...

پربازدیدکننده ترین خبر

گامی دیگر در راستای نخستین پرتاب تجاری پاکسازی زباله‌های فضایی

شرکت آسترواسکیل (Astroscale) به تازگی اعلام کرده است که با پایان یافتن مراحل بازبینی طراحی و آزمایش زیرسامانه‌ها، وارد فاز مونتاژ، ادغام و تست (AIT) ماموریت السا-دی (ELSA-d) شده است. السا-دی نخستین ماموریت غیر دولتی پاکسازی زباله‌های فضایی در جهان است و در مدار LEO فعالیت خواهد کرد. این ماموریت شامل دو سازه فضایی ۱۸۰ و ۲۰ کیلوگرمی می‌باشد. طی این ماموریت، سازه بزرگتر با نام سرویسر (Servicer)، سازه کوچک‌تر با نام کلاینت (Client) را به طور متناوب آزادسازی و با آهنربا جذب می‌کند تا فناوری‌های لازم برای پاکسازی زباله‌های فضایی از جمله جست و جو، شناسایی، جذب و از مدار خارج کردن را به اثبات برساند. مزیت السا-دی نسبت به ماموریت‌های پاکسازی زباله فضایی در گذشته این است که زباله‌ها را به صورت نیمه‌خودکار جذب می‌کند. با نصب سازه کلاینت بر روی سرویسر در اوایل سال ۲۰۲۰، طبق برنامه‌ریزی‌ها السا-دی توسط حامل فضایی سایوز از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.