1398/07/01

بزرگترین آتشفشان قمر آیو سیاره مشتری به زودی فوران می‌کند

گزارش‌ها نشان می‌دهد لوکی (Loki) که بزرگترین آتشفشان قمر آیو (Io) مشتری است به زودی فوران خواهد کرد. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیله‌ای مشتری به این سیاره است. آیو از نظر اندازه اندکی بزرگتر از ماه است و با ۴۰۰ آتشفشان فعال، به عنوان فعال‌ترین جرم از نظر زمین‌شناختی در منظومه شمسی محسوب می‌شود.
بزرگترین آتشفشان قمر آیو سیاره مشتری به زودی فوران می‌کند

گزارش‌ها نشان می‌دهد لوکی (Loki) که بزرگترین آتشفشان قمر آیو (Io) مشتری است به زودی فوران خواهد کرد. آیو نزدیکترین قمر از اقمار گالیله‌ای مشتری به این سیاره است. این قمر سیزدهمین جسم در سامانه خورشیدی بر پایه‌ی جرم و حجم است. آیو از نظر اندازه اندکی بزرگتر از ماه است و با ۴۰۰ آتشفشان فعال، به عنوان فعال‌ترین جرم از نظر زمین‌شناختی در منظومه شمسی محسوب می‌شود.

علت فعالیت آتشفشانی بیش از حد آیو انرژی و اثر جزر و مدی مشتری و سایر اقمار گالیله‌ای این سیاره بر این قمر است. شایان ذکر است قمرهای گالیله‌ای چهار قمر بزرگ سیاره مشتری هستند که توسط گالیلئو گالیله (Galileo Galilei) دانشمند سرشناس ایتالیایی کشف شدند.

لوکی بزرگترین آتشفشان قمر آیو است و مشاهدات طی چند دهه اخیر نشان داده است که این آتشفشان در یک چرخه تناوبی فوران می‌کند. دانشمندان می‌گویند بر اساس مشاهدات قبلی، لوکی در طی چند روز آینده فوران خواهد کرد و احتمالاً از هم‌اکنون فعالیت فورانی در درون آن آغاز شده است. پژوهشگران چندی پیش نیز اعلام کرده بودند که احتمالا این آتشفشان در ماه سپتامبر سال جاری فوران خواهد کرد.

برخی از فوران‌های آتشفشانی آیو آنقدر شدید هستند که توده عظیمی از گاز و خاکستر را به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر به داخل فضا پرتاب می‌کنند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک جریان مواد مذاب، لایه‌های سطحی دی‌اکسید گوگرد منجمد را تبخیر کند؛ یا گاز محلول موجود در ماگما با تشکیل حباب، توده‌های پرسرعت مواد مذاب را از سطح سیاره به خارج پرتاب نماید.

آخرین فوران لوکی بین ۲۳ مه و ۶ ژوئن سال ۲۰۱۸ رخ داده است و این بدان معنی است که اگر چرخه فوران آن را ۴۷۵ روزه در نظر بگیریم احتمالا فعالیت آن از ۹ سپتامبر در درون آتشفشان شروع شده و ممکن است فوران آن ۲۴ سپتامبر رخ دهد.


افراد | Galileo Galilei

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

دانشمندان فضای خالی عظیم اطراف راه شیری را مدل‌سازی کردند

1398/05/20
کهکشان راه شیری درست در مرز یک فضای خالی کیهانی بزرگ قرار دارد که وسعت آن تا به حال برای بشر غیر قابل درک و اندازه‌گیری بوده است. اکنون جمعی از منجمان تلاش کرده‌اند تا از طریق نقشه‌برداری...

هشت انفجار رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا کشف شد

1398/05/28
محققان موفق به کشف هشت انفجار جدید رادیویی اسرارآمیز در اعماق فضا شدند؛ این موفقیت می‌تواند به کشف منشاء این انفجارها کمک کند. این سیگنال‌های جدید که با استفاده از تلسکوپ رادیویی کانادایی...

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

1398/06/05
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

سیارکی که تغییر رنگ می‌دهد

1398/06/11
ستاره‌شناسان متوجه وجود سیارکی شده‌اند که مانند ستاره‌های دنباله‌دار، دنباله‌ای از گرد و غبار دارد و همچنین رنگ آن از قرمز به آبی تغییر می‌کند. سیارک مذکور که یک نمونه عجیب است، 6478 Gault...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.