1398/06/31

لایۀ ازن در حال ترمیم است

آخرین ارزیابی‌های علمی انجام شده در مورد تخریب لایه ازن که سال ۲۰۱۸ با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام شده، نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ در هر دهه، بخش‌هایی از لایه ازن به میزان یک تا سه درصد، ترمیم شده و نیمکره شمالی و منطقه عرض جغرافیایی میانه تا سال ۲۰۳۰ کاملا ترمیم خواهد شد.
لایۀ ازن در حال ترمیم است

آخرین ارزیابی‌های علمی انجام شده در مورد تخریب لایۀ ازن که سال ۲۰۱۸ با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام شده، نشان می‌دهد از سال ۲۰۰۰ در هر دهه، بخش‌هایی از لایۀ ازن به میزان یک تا سه درصد، ترمیم شده است و نیمکرۀ شمالی و منطقۀ عرض جغرافیایی میانه تا سال ۲۰۳۰ کاملا ترمیم خواهد شد.

بازیابی لایۀ ازن در نیمکرۀ جنوبی تا سال ۲۰۵۰ و مناطق قطبی تا سال ۲۰۶۰ ادامه خواهد داشت. تلاش‌های انجام شده از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ جهت جلوگیری از انتشار حدود ۱۳۵ میلیارد تن از گازهای دی‌اکسیدکربن جهت محافظت از لایۀ ازن و مقابله با تغییرات آب و هوایی، نقش به‌سزایی داشته است.

لایۀ ازن در حال ترمیم است

اولین تصویر ماهواره‌ای تخریب لایه ازن و حفره ایجاد شده در قطب جنوب

برای حفظ این دستاوردها باید با منابع غیرقانونی مواد تخریب‌کنندۀ لایۀ ازن مقابله کرد. گذشته از این لازم است از اصلاحیۀ کیگالی (Kigali) پروتکل مونترال که از اول ژانویه ۲۰۱۹ به منظور کاهش گازهای هیدورفلوئوروکربن‌ها (HFCs) به اجرا گذاشته شده نیز به جد حمایت کنیم. این اصلاحیه می‌تواند در پایان قرن، از افزایش دمای کره زمین تا چهار درجه سانتی‌گراد جلوگیری نماید.

در اکتبر سال ۲۰۱۸ وسعت حفرۀ ایجاد شده در قطب جنوب، ۲۲.۹ میلیون کیلومتر مربع یعنی نزدیک به ۱۳ برابر ایالات متحده آمریکا بوده که به همین واسطۀ رتبۀ سیزدهم در ۴۰ سال مشاهدات ماهواره‌ای سازمان ناسا (NASA) را داشته است. 

لایۀ ازن در حال ترمیم است

شایان ذکر است ازن ترکیب شیمیایی متشکل از سه اتم اکسیژن (O۳) می‌باشد؛ یک گاز تقریباً بی‌رنگ با بویی خاص شبیه به بوی هوای تازه که پس از رعد و برق در کوهستان استشمام می‌شود. این گاز نمی‌تواند در طبیعت به‌صورت پایدار باقی بماند و سریعاً به O و O۲ شکسته می‌شود که O۲ مولکولی پایدار است که میزان اکسیژن محیط را بالا می‌برد ولی اتم O اکسیژن نمی‌تواند تنها باشد و باید با آلاینده‌های دیگری ترکیب شود و آن‌ها را به صورت اکسیدهای پایدار درآورد.

سازمان ها | NASA

سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

سنجنده جدید ناسا برای محافظت از اکوسیستم‌های ساحلی زمین

1398/05/15
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، ابزاری فضاپایه تحت عنوان سبد «ابزار سرمایه‌گذاری زمین» (Earth Venture Instrument به اختصار EVI) را از بین ۸ پیشنهاد که در راستای درخواست و فراخوان این سازمان...

تصاویر ماهواره‌ای از آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون

1398/06/04
داده‌های ماهواره‌های فضایی به خوبی آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌های آمازون و دود ناشی از آن‌ها را نشان می‌دهد. آتش‌سوزی‌های وسیعی که در حال نابود کردن توده‌های جنگل‌های بارانی هستند و چندین روز...

بررسی توفان دوریان از فضا

1398/06/11
همزمان با حرکت توفان سهمگین دوریان (Dorian) از فراز اقیانوس اطلس، ناسا (NASA) از مجموعه ای از ماهواره‌ها برای کنترل و بررسی آن کمک گرفته است. ناسا امیدوار است با تصویربرداری و جمع آوری اطلاعات...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.