1398/06/27

شناسایی بزرگترین ستاره نوترونی جهان

دانشمندان دانشگاه ویرجینیا (Virginia University) موفق به رصد بزرگترین ستاره نوترونی شدند که تاکنون دیده شده است. وزن این ستاره بیش از ۷۰ هزار برابر زمین است اما پهنا و عرض ان تنها ۱۸ مایل (۲۸.۹ کیلومتر) می‌باشد.
شناسایی بزرگترین ستاره نوترونی جهان

دانشمندان دانشگاه ویرجینیا (Virginia University) موفق به رصد بزرگترین ستاره نوترونی شدند که تاکنون دیده شده است. وزن این ستاره بیش از ۷۰ هزار برابر زمین است اما پهنا و عرض ان تنها ۱۸ مایل (۲۸.۹ کیلومتر) می‌باشد.

ستاره کشف شده که با نام ستاره نوترونی شناخته شده است؛ ستاره نوترونی هسته فروپاشی‌ شده یک ستاره بزرگ است که پیش از فروپاشی، جرم آن بین ۱۰ تا ۲۹ جرم خورشیدی بوده است.

ستاره‌های نوترونی کوچکترین و متراکم‌ترین ستارگانی هستند که تاکنون شناخته شده‌اند. هنگامی که ستاره پرجرمی به شکل ابرنواختر منفجر می‌شود، گاهی هسته آن می‌تواند سالم بماند. اگر جرم هسته بین ۱٫۴ تا ۳ جرم خورشیدی باشد پدیده طبیعی گرانش، آن را فراتر از مرحله کوتوله سفید متراکم می‌کند تا جایی که پروتون‌ها و الکترون‌ها برای تشکیل نوترون‌ها به یکدیگر فشرده می‌شوند. این نوع شیء آسمانی ستاره نوترونی نامیده می‌شود. لازم به توضیح است جرم خورشیدی (Solar Mass) یک یکای استاندارد برای اندازه‌گیری جرم در اخترشناسی است و میزان آن برابر با جرم خورشید می‌باشد.

دانشمندانی که موفق به کشف این ستاره نوترونی شده‌اند ادعا می‌کنند که این ستاره بدون اینکه خودش را به درون سیاه چاله بیندازد می‌تواند به یک جسم بزرگ و فشرده تبدیل شود. ستاره شناسان این مطالعه گفتند: «این بزرگ‌ترین ستاره نوترونی است که تاکنون کشف شده است. نام این ستاره نوترونی J۰۷۴۰+۶۶۲۰ است و حدود ۴۶۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. ستاره مذکور تَپ‌اختری است که می‌تواند مانند یک فانوس دریایی در هنگام چرخش، پرتوهای امواج رادیویی ساطع کند. آن‌ها بسیار بزرگ هستند و فضای درونی‌شان ساختار پیچیده و عجیبی دارد.

تپ‌اخترها (Pulsar) ستاره‌های نوترونی چرخانی هستند که با سرعت بسیار زیادی دوران می‌کنند و پالس‌های مداومی از انرژی تابشی به همراه خطوط میدان مغناطیسی قوی از خود منتشر می‌نمایند. برخی از تپ‌اخترها نیز پرتوهای ایکس تابش می‌کنند.

پال دمورست (Paul Demorest)، از رصدخانه ملی رادیو اخترشناسی (National Radio Astronomy Observatory) آمریکا، گفت: «این ستاره نوترونی دو برابر خورشید ما است. محققان برای محاسبه جرم آن به لطف یک ستاره همراه در مدار، از تأثیر تئوری نسبیت انیشتین استفاده کردند.»

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کشف ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی توسط تلسکوپ تِس

1398/05/07
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، اعلام کرده تلسکوپ تِس (TESS) در سال نخست فعالیت خود ۲۱ سیاره خارج از منظومه شمسی را شناسایی نموده و علاوه بر آن تعداد زیادی سیارک و ستاره دنباله‌دار نیز...

کشف یک سیاره فراخورشیدی بسیار داغ که بخار آهن به فضا ساطع می‌کند

1398/05/14
تلسکوپ فضایی هابل (Hubble) در رصدهای اخیر خود جزئیات یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرده که به شکل یک تخم مرغ است و فلزات سنگین مانند آهن و منیزیم را به صورت گاز به فضا ساطع می‌کند. سیاره...

کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید که سه کوتوله سرخ سطح آن را می‌سوزانند

1398/06/05
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، از کشف یک سیاره فراخورشیدی جدید در فاصله ۲۲ سال نوری از زمین خبر داد. این سیاره توسط تلسکوپ فضایی تِس (TESS) کشف شده و LTT 1445Ab نام گرفته است.

مهمان ناخوانده در منظومه خورشیدی؛ دومین دنباله‌دار بین ستاره‌ای کشف شد

1398/06/24
دنباله‌داری که نخستین بار توسط ستاره‌شناس آماتور اوکراینی شناسایی شد ظاهرا دومین شیء شناخته شده بین ستاره‌ای است که از آن سوی منظومه شمسی وارد فضای کیهانی ما شده است. این جرم بین ستاره‌ای...

پربازدیدکننده ترین خبر

یک سیارک بزرگ روز پنجشنبه از کنار زمین عبور می‌کند

یک سیارک بزرگ با قطری حدود ۴۳ تا ۱۰۰ متر روز پنجشنبه ۲۲اکتبر (۱آبان) از نزدیکی زمین عبور کند. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا برآورد می‌شود این سیارک موسوم به 2020 TGI با سرعتی معادل ۸.۵۳ مایل بر ثانیه در حال حرکت باشد. 2020 TGI به‌عنوان یک سیارک آپولو طبقه‌بندی شده و مطابق پیش‌بینی‌ها از فاصله بیش از ۷ میلیون مایلی زمین عبور می‌کند.