1398/06/22

جمعه؛ پدیده ماه دِرو روی می‌دهد

امروز جمعه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) پدیده ماه دِرو (Harvest Moon) روی می‌دهد که بنا بر آمار‌ها پدیده‌ای نادر است و هر ۲۰ سال یکبار اتفاق می‌افتد؛ این آخرین ماه کامل در تابستان پیش از شروع اعتدال پاییزی خواهد بود.
جمعه؛ پدیده ماه دِرو روی می‌دهد

امروز جمعه ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) پدیده ماه دِرو روی می‌دهد که بنا بر آمار‌ها پدیده‌ای نادر است و هر ۲۰ سال یکبار اتفاق می‌افتد؛ این آخرین ماه کامل در تابستان پیش از شروع اعتدال پاییزی خواهد بود.

نام ماه دِرو (Harvest Moon) ریشه در فرهنگ‌های گذشته دارد که در آن ماه کامل و پرنور در آسمان دیده می‌شد و به این ترتیب کشاورزان می‌توانستند در تاریکی شب به دِروی محصولات کشاورزی خود بپردازند؛ این نام‌گذاری به سال ۱۷۰۶ میلادی باز می‌گردد.

جمعه؛ پدیده ماه دِرو روی می‌دهد

ماه دِرو به ماه کاملی گفته می‌شود که پیش از شروع اعتدال پاییزی روی می‌دهد و ماه دِرو امسال حدود ۲۵ دقیقه پس از غروب خورشید در بیشتر مناطق نیمکره شمالی زمین مشاهده می‌شود که به دلیل قرار گرفتن خورشید در برابر ماه، شب از حالت معمول روشن‌تر خواهد بود.

ماه کامل حدود ۵۰ دقیقه پس از غروب خورشید در آسمان ظاهر می‌شود

 به طور معمول ماه کامل حدود ۵۰ دقیقه پس از غروب خورشید در آسمان ظاهر می‌شود، اما امسال تنها پس از ۲۵ دقیقه اهالی مناطق نیمکره شمالی می‌توانند آن را در آسمان شب مشاهده کنند.

به گفته محققان علت خاص بودن پدیده ماه دِروی امسال که هر ۲۰ سال یک بار روی می‌دهد، کوچک بودن ماه کامل به مقدار ۱۴ درصد کمتر از حالت همیشگی است. این کوچک بودن غیرعادی ماه به دلیل قرار گرفتن کره ماه در دورترین نقطه از مدار گردشی کره زمین است که هر ۲۰ سال یک بار این تقارن با ماه دِرو روی می‌دهد. ماه دِروی امسال به دلیل دریافت تابش نور از خورشید، اندکی قرمز و مایل به نارنجی خواهد بود.

جمعه؛ پدیده ماه دِرو روی می‌دهد

ماه درو در بسیاری از فرهنگ‌ها وجود دارد و اهالی کشور‌های مختلف این رویداد را جشن می‌گیرند؛ این پدیده در کشور ژاپن با نام تسوکیمی tsukimi (جشن ماه) از قرن‌ها پیش مورد توجه بوده است.

نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

تصاویر ثبت شده از ماه درخشان‌تر از خورشید!

1398/05/28
اگر چشمان ما می‌توانست پرتوهای گاما را مشاهده کند، ماه روشن‌تر از خورشید دیده می‌شد. تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی (Fermi Gamma-ray Space Telescope) متعلق به سازمان ناسا (NASA) اخیرا موفق...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.