1398/06/21

عملیات ارسال کپسول باری ژاپن به ایستگاه فضایی بین‌المللی لغو شد

ژاپن پرتاب یک محموله باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را پس از آتش‌سوزی در پلتفرم مخصوص فضاپیمای H-IIB لغو کرد. سخنگوی شرکت میتسوبیشی هوی اینداستریز (.Mitsubishi Heavy Industries, Ltd) که ساخت این فضاپیما را برعهده داشت در توئیتی از لغو پرتاب این فضاپیما خبر داد.
عملیات ارسال کپسول باری ژاپن به ایستگاه فضایی بین‌المللی لغو شد

ژاپن پرتاب یک محموله باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را پس از آتش‌سوزی در پلتفرم مخصوص فضاپیمای H-IIB لغو کرد. سخنگوی شرکت میتسوبیشی هوی اینداستریز (.Mitsubishi Heavy Industries, Ltd) که ساخت این فضاپیما را برعهده داشت در توئیتی از لغو پرتاب این فضاپیما خبر داد. این پرتاب قرار بود روز سه‌شنبه ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) انجام گیرد که به دلیل وقوع این حادثه به زمانی دیگر موکول شد.

آژانس اکتشافات فضایی ژاپن (JAXA) در حال شمارش معکوس برای پرتاب کپسول باری HTV-8 همراه فضاپیمای H-IIB بود، اما ناگهان کارشناسان متوجه آتش‌سوزی در پد پرتاب شدند. این کپسول قرار بود از مقر فضایی تانگاشیما (Tanegashima Space Center) به آسمان پرتاب شود. آتش‌سوزی حدود ۲ ساعت ادامه یافت اما هیچ‌گونه تلفات انسانی نداشته است. علت آتش‌سوزی یا میزان خسارت به فضاپیمای H-IIB نیز هنوز مشخص نشده است.

سخنگوی میتسوبیشی هوی اینداستریز به خبرنگاران گفت: «طی عملیات پرتاب فضاپیمای H-IIB هیچ‌گاه آتش سوزی اتفاق نیفتاده است. این آتش‌سوزی پس از تکمیل سوختگیری اتفاق افتاد.» این شرکت از سال ۲۰۰۹ میلادی تاکنون ۷ مأموریت HTV را با موفقیت پشت سر گذاشته است. 

کپسول HTV-8 حامل ۴ تن محموله برای ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. این محموله شامل ۶ باتری لیتیوم یونی و نمونه اولیه سامانه ارتباطات لیزری شرکت سونی (Sony) برای ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود. سامانه مذکور قرار است جهت برقراری ارتباط میان ماهواره‌ها یا ایستگاه‌های زمینی مورد استفاده قرار گیرد. 

ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

پرتاب آزمایشی اوریون با موفقیت انجام شد+فیلم

1398/04/12
سازمان فضایی آمریکا، ناسا، فضاپیمای جدید اوریون (Orion) را با موفقیت به فضا فرستاد. این سازمان قصد داشت یک مأموریت برای آزمایش یک جزء ضروری از کپسول سرنشین‌دار اوریون انجام دهد.

ماهواره‌بر آریان ۵ با دو ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب شد

1398/05/17
شرکت آریان‌اسپیس (Arianespace) روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد با موفقیت ماهواره‌بر آریان ۵ (Ariane 5) را به همراه دو ماهواره مخابراتی به مدار زمین ارسال کرد.

چهار ماهواره طی ماموریت الکترون به فضا پرتاب شدند

1398/05/28
هشتمین ماموریت ماهواره بر الکترون (Electron) «نگاه کن, بدون دست» (Look Ma, No Hands) نام گرفت. طی این ماموریت الکترون ۴ ماهواره متعلق به ارگان های مختلف را در مدار قرار داد. این پرتاب...

پرتاب ماهواره‌بر جدید چین با سه ماهواره به فضا

1398/05/28
ماهواره‌بر جدید چین با نام اسمارت دراگون-۱ (Smart Dragon-1) در ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر (به وقت پکن) روز ۱۷ اوت (۲۶ مرداد) از مرکز پرتاب جیکوان (Jiuquan) واقع در شمال غربی چین با موفقیت به...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.