1398/06/23

رصد سه سیارک جدید توسط ناسا که از کنار زمین عبور کردند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به تازگی سه سیارک رصد کرده است که با سرعت زیادی از کنار زمین عبور کردند. ناسا این سه سیارک را روز دوشنبه (۱۸ شهریور) در حالی که در مسیر خود به سمت زمین حرکت می‌کردند، ردیابی کرد.
رصد سه سیارک جدید توسط ناسا که از کنار زمین عبور کردند

آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، به تازگی سه سیارک رصد کرده است که با سرعت زیادی از کنار زمین عبور کردند. ناسا این سه سیارک را روز دوشنبه (۱۸ شهریور) در حالی که در مسیر خود به سمت زمین حرکت می‌کردند، ردیابی کرد.

مرکز مطالعات اشیاء نزدیک زمین (CNEOS) ناسا نخستین سیارک را که ۱۶ متر قطر داشت و با سرعت ۱۶۷۰۰ مایل در ساعت حرکت می‌کرد، شناسایی نمود. دومین سیارک با قطر ۶۷ متر و سرعت ۵۰ هزار مایل در ساعت و سیارک سوم نیز با قطر ۲۰ متر و ۱۷۳۸۰ مایل در ساعت توسط این مرکز رصد شدند. طبق محاسبات CNEOS، نزدیک‌ترین این سیارک‌ها از فاصله ۵۲۲۲۴۰ کیلومتری زمین عبور کرد. سیارک‌های مذکور به ترتیب QZ3 ،QY4 و RG2 نام دارند.

سیارک‌ها اجسام کوچکی هستند که از سنگ یا فلز یا سنگ و فلز ساخته شده‌اند. این اشیاء فضایی معمولاً اجسام نامنظمی هستند و دور خورشید در حرکتند. میلیون‌ها سیارک در منظومه شمسی ما وجود دارد. بسیاری از آن‌ها میان مدار بهرام (مریخ) و مدار هرمز (مشتری) قرار گرفته‌اند و گرد خورشید می‌گردند و دسته‌ای دیگر از آن‌ها در مکان‌های دیگر منظومه شمسی یافت می‌شوند. به نظر می‌رسد علت اینکه اغلب آن‌ها در فاصله مریخ و مشتری دیده می‌شوند این است که احتمالاً در مدار بین این دو سیاره، سیاره دیگری نیز وجود داشته‌ است که به علت جاذبه شدید مشتری متلاشی شده‌ و سیارک‌هایی پدید آمده باشند.

شایان ذکر است ازمنابع آلی و معدنی موجود در سیارک‌ها می‌توان برای تأمین مواد و آب مورد نیاز جهت ساخت تجهیزات فضایی و مداری استفاده نمود. از این رو بسیاری از مراکز پژوهشی مرتبط با فناوری فضایی در حال مطالعه امکان سفر به سیارک‌ها و برداشت از ذخایر طبیعی آن‌ها هستند.

سازمان ها | NASA | CNEOS

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

محققان سیارک‌ها را عامل پخش حیات در کهکشان می‌دانند

1398/05/02
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد (Harvard University) به این نتیجه رسیده‌اند که سیارک‌ها طبق فرایند پان اسپرمیا (فرضیه بذرپاشی) حیات را در سراسر کهکشان پخش می‌کنند.

نگرانی ناسا از عبور یک سیارک از نزدیکی زمین

1398/05/30
آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، خود را برای عبور یک سیارک بزرگ از نزدیکی زمین آماده می‌کند. این سیارک ۹۹۹۴۲ آپوفیس (99942 Apophis) نام دارد و بنابر برآوردها ۱۰ سال دیگر از کنار زمین عبور...

سیارکی که تغییر رنگ می‌دهد

1398/06/11
ستاره‌شناسان متوجه وجود سیارکی شده‌اند که مانند ستاره‌های دنباله‌دار، دنباله‌ای از گرد و غبار دارد و همچنین رنگ آن از قرمز به آبی تغییر می‌کند. سیارک مذکور که یک نمونه عجیب است، 6478 Gault...

همکاری ناسا و آژانس فضایی اروپا جهت انحراف مسیر یک سیارک

1398/06/16
محققان سازمان ناسا (NASA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) طی روزهای آینده در کنفرانسی در رم حضور خواهند یافت تا در مورد چگونگی انجام یک مأموریت بزرگ برای منحرف کردن یک سیارک در فضا بحث کنند.

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.