1398/06/18

هند از پیدا شدن فرودگر ویکرام خبر داد

آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) در پی قطع ارتباط با فرودگر ویکرام (Vikram) این کشور در آخرین مرحله از فرود بر سطح کره ماه، روز دوشنبه (۱۸ شهریور) اعلام کرد که موقعیت آن را بر روی قمر زمین به دست آورده است. البته آژانس مذکور هنوز نتوانسته است با فرودگر خود ارتباط برقرار نماید.
هند از پیدا شدن فرودگر ویکرام خبر داد

آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) در پی قطع ارتباط با فرودگر ویکرام (Vikram) این کشور در آخرین مرحله از فرود بر سطح کره ماه، روز دوشنبه (۱۸ شهریور) اعلام کرد که موقعیت آن را بر روی قمر زمین به دست آورده است. به گفته این آژانس که هنوز در حال بررسی دلیل قطع ارتباط این فرودگر با اتاق کنترل است، ماهواره این سازمان که همچنان در مدار کره ماه در گردش است، توانسته با استفاده از عکس‌های حرارتی، موقعیت ویکرام را در قطب جنوب این کره پیدا کند؛ اما آژانس مذکور هنوز نتوانسته است با فرودگر خود ارتباط برقرار نماید.

مطابق اظهارات کایلاساوادیوو سیوان (Kailasavadivoo Sivan)، رئیس آژانس تحقیقات فضایی هند، موقعیت فرودگر ویکرام به دست آمده و آن‌ها در حال بررسی عکس های حرارتی گرفته شده از آن هستند، اما هنوز اطلاعی از سالم بودن ویکرام ندارند و نتوانسته‌اند با آن ارتباط برقرار نمایند.

آژانس تحقیقات فضایی هند پیش از این اعلام کرده بود که تا ۱۴ روز برای برقراری ارتباط با ویکرام تلاش خواهد کرد. یک دانشمند این سازمان گفت: «شاید وجود موانع در سطح ماه، دلیل عدم برقراری ارتباط میان فرودگر و اتاق کنترل باشد.»

این آژانس روز شنبه (۱۶ شهریور) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود آن در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.

کایلاساوادیوو سیوان در ساعت ۱:۱۸ بامداد شنبه، طی اعلانیه‌ای از قطع ارتباط با این فرودگر خبر داد. طبق اظهارات وی، عملکرد معمول ویکرام تا ارتفاع ۲.۱ کیلومتری مشاهده و سپس، ارتباط آن با ایستگاه زمینی قطع شد. 

این فرودگر که به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ ویکرام نامگذاری شده، شامل یک خودروی ماه‌نورد کوچک خودکار می‌شد که قرار بود به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه بپردازد. فرودگر مذکور مدتی پیش طی یک مانور از بخش بالایی مدار، جایی که از زمان شروع مأموریت (۳۱ تیر) در آنجا قرار داشت، جدا شده بود. 

فرودگر ویکرام طی مأموریتی به نام چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2) به فضا ارسال شد. چاندرایان ۲ دومین مأموریت آژانس فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه می‌باشد. این مأموریت دارای سه بخش اصلی است که شامل یک فرودگر، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای مأموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند. پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ از پایگاه فضایی ساتیش داوان و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

سازمان ها | isro
افراد | Kailasavadivoo Sivan | Vikram Sarabhai

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

1398/05/26
سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد...

نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

1398/06/06
ماه‌نورد هندی چاندرایان ٢ (Chandrayaan 2) که به تازگی وارد مدار ماه شده است، نخستین تصویر خود را از فاصله ٢٦٥٠ کیلومتری از ماه ثبت کرد.

جدا شدن فرودگر چاندرایان ۲ از مدار

1398/06/13
آژانس فضایی هند (ISRO) اعلام کرد فرودگر مأموریت بدون سرنشین چاندرایان -۲ (Chandrayaan-۲) از مدار جدا شده است. مطابق اعلام این آژانس، در حال حاضر همه سامانه‌ها و همچنین فرودگر سالم هستند...

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

1398/06/16
سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.