1398/06/20

نگاهی به مأموریت‌های سفر به ماه در ۶ دهه گذشته

طبق گفته آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تعداد ۶۱ مورد از ۱۰۹ مأموریت قمری (۶۰ درصد) در ۶۰ سال گذشته موفقیت‌آمیز بوده‌اند.
نگاهی به مأموریت‌های سفر به ماه در ۶ دهه گذشته

طبق گفته آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، تعداد ۶۱ مورد از ۱۰۹ مأموریت قمری (۶۰ درصد) در ۶۰ سال گذشته موفقیت‌آمیز بوده‌اند.

بامداد شنبه، تلاش آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) برای فرود روی ماه، طبق برنامه‌ریزی انجام نگرفت و ارتباط آن با زمین در لحظات آخر قطع شد. سال گذشته نیز مأموریت قمری اسرائیل در ماه آوریل با شکست مواجه شد. از سال ۱۹۸۵، هند و همچنین ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، ژاپن، اتحادیه اروپا، چین و اسرائیل مأموریت‌های مختلف ماه را آغاز کردند.

اولین مأموریت ماه در ۱۷ اوت سال ۱۹۵۸ توسط ایالات متحده برنامه‌ریزی شده بود که در آن مأموریت پرتاب فضاپیمای پایونیر (Pioneer) ناموفق بود. اما اولین برنامه قمری موفق با نام لونا (Luna)، توسط اتحاد جماهیر شوروی در ۴ ژانویه سال ۱۹۵۹ رقم خورد که در ششمین مأموریت خود موفق بود. 

نگاهی به مأموریت‌های سفر به ماه در ۶ دهه گذشته

 در مدت زمان کمی، از اوت سال ۱۹۵۸ تا نوامبر سال ۱۹۵۹، ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی ۱۴ مأموریت را به انجام رساندند که از این میان، فقط سه مورد از مأموریت‌های اتحاد جماهیر شوروی موفقیت‌آمیز بودند.

مأموریت رنجر ۷ (Ranger 7) که در ژوئیه سال ۱۹۶۴ توسط ایالات متحده آغاز شد، اولین مأموریتی بود که از نزدیکی ماه عکس‌هایی گرفت و به زمین ارسال کرد. ژاپن، اتحادیه اروپا، چین، هند و رژیم صهیونیستی بعدها توانستند این کار را انجام دهند.

نگاهی به مأموریت‌های سفر به ماه در ۶ دهه گذشته

ژاپن یک مأموریت مدارگرد به نام هیتن (Hiten) را در ژانویه سال ۱۹۹۰ راه‌اندازی کرد که اولین مأموریت قمری این کشور بود. پس از آن، ژاپن در سپتامبر سال ۲۰۰۷، سلن (SELENE) یکی دیگر از مأموریت‌های مدارگرد ماه را راه‌اندازی کرد. از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ شش مأموریت‌ قمری توسط اروپا، ژاپن، چین، هند و ایالات متحده انجام شده است.

آپولو ۱۱ (Apollo 11) نیز مأموریتی از مأموریت‌های پروژه آپولو بود که منجر به فرود نخستین انسان بر روی کره ماه شد. طی این مأموریت که توسط ناسا سازماندهی شده بود، نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) در ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۶۹ بر روی تنها قمر زمین فرود آمدند.

منبع: ایسکانیوز
سازمان ها | NASA | isro
افراد | Neil Armstrong | buzz aldrin

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

۱۶ ژوئیه؛ سالگرد نخستین سفر انسان به ماه

1398/04/25
ساعت ۱۳:۳۲:۰۰ روز ۱۶ ژوئیه ۱۹۶۹ زمان پرتاب آپولو ۱۱ (Apollo 11) فرا می‌رسد و پنج موتور قسمت طبقه اول موشک عظیم ساترن-۵ (Saturn V) با صدایی رعدآسا کار خود را آغاز می‌کنند. طی دو دقیقه و نیم٬...

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

1398/05/26
سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد...

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

1398/06/16
سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.

ناسا لباس فضایی مناسبی برای پروژه بازگشت به ماه ندارد!

1398/06/17
متخصصان ایمنی فعالیت‌های سازمان ناسا (NASA) در نشست جدیدی که در مورد پروژه بازگشت به ماه، موسوم به آرتمیس (Artemis)، برگزار شده، اعلام کردند که این سازمان، فاقد لباس فضایی مناسب برای این...

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.