1398/06/19

برگزاری نخستین جشنواره دانش‌آموزی نجوم «کاوشگران آسمان» در استان فارس

محسن کلاری، رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس، از برگزاری جشنواره دانش‌آموزی نجوم کاوشگران آسمان برای نخستین بار در استان فارس خبر داد.
برگزاری نخستین جشنواره دانش‌آموزی نجوم «کاوشگران آسمان» در استان فارس

محسن کلاری، رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس، از برگزاری جشنواره دانش‌آموزی نجوم کاوشگران آسمان برای نخستین بار در این استان خبر داد. وی در این باره گفت: «این جشنواره‌ می‌کوشد تا در بستری علمی و با بهره‌گیری از آسمان و طبیعت؛ همکاری، کارگروهی، احترام به دیگران، مسولیت‌پذیری، کار علمی، تحقیق و پژوهش را به دانش‌آموزان آموزش دهد.»

وی گفت: «بشر در اخترشناسی و کنجکاوی در آن به دنبال شناخت بیشتر از پیرامون خود و جهانی است که در آن زندگی می‌کند و پیشرفت‌هایی که در اخترشناسی رخ داده موجب توسعه جامعه بشری شده است.» کلاری افزود: «دانش‌آموزان با آشنایی نسبت به کهکشان و جهان هستی، ضمن آگاهی از موقعیت خود و کنجکاوی در آن، رشد شخصیتی و فکری پیدا می‎‎کنند و نسبت به محیط زیست و طبیعت خود حساس‌تر می‌شوند.»

دبیر برگزاری جشنواره دانش‌آموزی نجوم طبیعت کاوشگران آسمان نیز با بیان اینکه اداره تمام بخش‌های این جشنواره توسط خود دانش‌آموزان از نقاط قوت این جشنواره بوده است، گفت: «سبک معلم‌محوری که استقلال و اعتماد بنفس را از دانش‌آموز دور می‌کند ،یکی از نقاط ضعف نظام آموزش و پرورش ایران در مقایسه با کشورهای پیشرفته است؛ اما در جشنواره کاوشگران آسمان، دانش‌آموزان پس از گذراندن دوره‌های مقدماتی پیشرفته و تکمیلی، آمادگی لازم برای در دست گرفتن بخش‌های مختلف جشنواره و مسئولیت اجرای آن را کسب می‌کنند.»

علیرضا دوستی ادامه داد: «این جشنواره در قالب کمپین و در دو بخش رقابتی و آموزشی برگزار شد که در بخش رقابتی گروه‌های شرکت‌کننده در روز جشنواره در سه بخش آزمون نظری، شفاهی و عملی مورد ارزیابی قرار گرفتند. در بخش آموزشی، گروه‌ها پس از استقرار در کمپ، بخش‌های مختلف آموزشی را سپری نمودند.»

دکتر رزا رز (Rosa M. Ros) مدیر شبکه آموزش ستاره‌شناسی (NASE) وابسته به اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی (IAU) و دکتر پاتریک میلر (Patrick Miller) استاد دانشگاه تگزاس (University of Texas)، به صورت ویدئوکنفرانس و آقای حسن باغبانی، مدیر اتحادیه ستاره‌شناسی معلمان ایران، مهمانان ویژه این جشنواره بودند.

دوستی، با تاکید بر اینکه کاوشگران آسمان آغاز یک مسیر است، گفت: «استقبال دانش‌آموزان از جشنواره و پروژه‌های علمی مرتبط با آن در حدی بود که تقریبا همه شرکت‌کنندگان برای شرکت در پروژه‌های مرتبط با جشنواره چه پروژه‌های آموزشی و چه تحقیقاتی نام نویسی کردند.» به گفته‌ی وی، این جشنواره از چنان اعتبار بین‌المللی برخوردار است که تا کمتر از دوهفته دیگر در مهمترین کنفرانس علمی صدمین سال تشکیل اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی در مونیخ آلمان به عنوان پروژه مورد تأیید هیأت علمی جشنواره ارائه خواهد شد.

گفتنی است نخستین جشنواره دانش‌آموزی نجوم- طبیعت کاوشگران آسمان،در روزهای هشتم و نهم شهریور ماه جاری، با حضور بیش از ۳۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر از دوره‌ دوم ابتدایی تا متوسطه دوم از سراسر استان فارس در اردوگاه فرهنگی تربیتی شهید دستغیب شیراز برگزار شد.

داخلی | نجوم | رویدادها |

نظر شما
اخبار مرتبط

برگزاری رویداد «ماهواره مخابراتی، نقش توسعه‌ای و اقتصادی آن»

1398/06/13
سازمان فضایی ایران با همکاری پژوهشگاه فضایی و شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات ماهواره‌ای، رویداد «ماهواره مخابراتی، نقش توسعه‌ای و اقتصادی آن» را با هدف معرفی کاربردها، خدمات و سرویس‌های...

برگزاری رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای»

1398/06/14
رویداد مسابقه‌محور «چالش طراحی منظومه ماهواره‌ای» با حضور اساتید و کارشناسان حوزه‌ی فضایی و با حمایت سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران در مهر ماه سال جاری برگزار می‌شود.

پربازدیدکننده ترین خبر

فرود موفق فالکون-۹ و اهمیت بازگشت‌پذیری حامل‌های فضایی+فیلم

حامل فضایی دو مرحله‌ای فالکون-9 (Falcon-9) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) روز ۳۰مه (۱۰خرداد) طی مأموریتی موسوم به دمو-۲ (Demo-2) با موفقیت کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) این شرکت را که حامل فضانوردان ناسا بود، به مدار زمین برد. مرحله اول این حامل پس از حدوداً ۱۲ دقیقه از آغاز پرتاب، با رسیدن به مدار لئو و جدایش کرو دراگون از آن، به‌سمت سکوی فرود در آب‌های آزاد بازگشت و با موفقیت در موقعیت تعیین‌شده فرود آمد.