1398/06/17

تصویر‌برداری ناسا از نور مرموز فضایی

رصدخانه نواستار (NuSTAR) متعلق به سازمان ناسا (NASA) هنگام تصویربرداری از کهکشان فایرورکس (Fireworks)، چندین منبع روشن و مرموز از اشعه ایکس را که به صورت لکه‌های سبز و آبی ظاهر شد، ضبط کرده است. این لکه‌ها طی چند روز ناپدید شدند.
تصویر‌برداری ناسا از نور مرموز فضایی

رصدخانه نواستار (NuSTAR) متعلق به سازمان ناسا (NASA) هنگام تصویربرداری از کهکشان فایرورکس (Fireworks)، چندین منبع روشن و مرموز از اشعه ایکس را که به صورت لکه‌های سبز و آبی ظاهر شد، ضبط کرده است. این لکه‌ها طی چند روز ناپدید شدند. این رصد جدید، توضیحات بالقوه‌ای را برای ظهور حبابی سبز در نزدیکی مرکز کهکشان که طی چند هفته ظاهر و ناپدید شد، ارائه می‌دهد.

هدف اصلی مشاهدات نواستار، بررسی ابرنواختر و انفجار بزرگ است. حباب سبز به عنوان یک منبع اشعه ماوراء بنفش در اولین مشاهدات ظاهر نشد؛ اما ۱۰ روز بعد در حالت دوم ظاهر شد. یک تلسکوپ فضایی دیگر رصدخانه ناسا نیز این شیء را مشاهده کرد و متوجه ناپدید شدن آن شد.

تصویر‌برداری ناسا از نور مرموز فضایی

هانا پن ارنشاو (Hannah Penn Earnshaw) پژوهشگر فوق دکتری در مؤسسه فناوری کالیفرنیا (Caltech) در این باره گفت: «ده روز زمان بسیار کمی برای ظاهر شدن چنین شی‌ء درخشانی است. معمولاً با استفاده از نواستار، تغییرات تدریجی را مشاهده می‌کنیم و اغلب یک منبع را چندین بار پشت سرهم مشاهده نمی‌کنیم. در این مورد خوش‌شانسی زیادی وجود داشت که منبعی را که به سرعت تغییر کرد تصویربرداری کردیم.»

دانشمندان اعلام کردند که این نور احتمالا از سیاه‌چاله‌ بوده است. هنگامی که اشیاء به سیاه‌چاله نزدیک شوند توسط نیروی جاذبه آن از هم گسسته می‌شوند و مواد زائد آن‌ها به مدار نزدیک اطراف سیاه‌چاله کشیده می‌شود. طبق توضیح ناسا، مواد در لبه داخلی دیسک سیاه‌چاله آنقدر سریع حرکت می‌کنند که تا میلیون‌ها درجه گرم شده و موجب انتشار اشعه X می‌شوند.

منبع: ایسکانیوز

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

نقشه سه‌بعدی جدید راه شیری نشان می‌دهد که کهکشان ما موج‌دار است

1398/05/19
محققان موفق به تهیه یک نقشه سه‌بعدی راه شیری شدند و دریافتند که کهکشان ما تخت نیست بلکه به فاصله بیش از ۲۵ هزار سال نوری از مرکز کهکشانی حالت موجی دارد.

دلیل اینکه برخی کهکشان‌های کوچک دارای سیاه‌چاله بزرگ هستند چیست؟

1398/05/26
ستاره‌شناسان کهکشان‌ها‌یی را مشاهده‌ کرده‌اند که در عین اندازه بسیار کوچک، سیاه‌چاله پرجرمی در مرکز خود‌ دارند. دلیل این نا‌همخوانی چه می‌تواند باشد؟

کشف مجموعه‌ای از کهکشان‌های باستانی عظیم

1398/05/26
گروهی از منجمان موفق به کشف کهکشان‌های باستانی جدیدی شدند که در فاصله ۱۱.۵ میلیارد سال نوری از ما قرار داشته و در محدوده طیف نوری هستند که توسط بسیاری از تلسکوپ‌ها قابل ردیابی نیست. اکتشاف...

کهکشانی در میان نور فرابنفش

1398/06/16
سازمان ناسا (NASA) تصویری از مسیه ۸۱ (Messier 81) را منتشر کرده که در میان نور مرئی و فرابنفش ستارگان اطراف آن قرار گرفته است؛ تصویری که توسط تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer) به ثبت رسیده...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.