1398/06/17

بازگشت ربات انسان‌نمای روسی به زمین

فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-14) در حالیکه ربات انسان‌نمای فدور (FEDOR) را با خود حمل می‌کرد در قزاقستان به زمین نشست. این فضاپیما در ساعت ۰۰:۳۲ روز شنبه (۱۶ شهریور) به وقت مسکو در ۱۴۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ژزکازگان (Zhezqazghan) به شکلی آرام فرود آمد.
بازگشت ربات انسان‌نمای روسی به زمین

فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-14) در حالیکه ربات انسان‌نمای فدور (FEDOR) را با خود حمل می‌کرد در قزاقستان به زمین نشست. این فضاپیما در ساعت ۰۰:۳۲ روز شنبه (۱۶ شهریور) به وقت مسکو در ۱۴۷ کیلومتری جنوب شرقی شهر ژزکازگان (Zhezqazghan) به شکلی آرام فرود آمد. سایوز ام.اس-۱۴ بعد از اتمام برنامه پیش‌بینی شده در ساعت ۲۱:۱۴ روز جمعه (۱۵ شهریور) به وقت مسکو از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شده و راهی زمین گردید.

سایوز ام.اس-۱۴ همراه با یک ربات انسان‌نما موسوم به اسکای بوت اف-۸۵۰ (skybot f-850) که با نام مستعار فدور (FEDOR) شناخته می‌شود، پس از یک اقدام ناموفق سرانجام در اواخر روز دوشنبه ۲۶ اوت (۴ شهریور) در ساعت ۰۳:۰۸ به وقت گرینویچ با موفقیت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد.

ربات‌ها مدتی است که راه خود را به ایستگاه فضایی بین‌المللی باز کرده‌اند به طوری که آمریکا دو ربات کاوشگر به مریخ، چین یک ربات برای فرود روی سطح ماه و خود روسیه نیز چندین کاوشگر به مریخ و ماه فرستاده‌اند. در سال ۲۰۱۱ نیز آژانس فضایی آمریکا، ناسا (NASA)، رباتی را با نام ربونات ۲ (Robonaut 2) با ۱۵۰ کیلوگرم وزن به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد تا دریابد این دست‌ساخته‌های آهنی چقدر می‌توانند در انجام کارهای ساده، تکراری و به ویژه خطرناک در ایستگاه فضایی به کار بروند.

با این حال، تمام این ربات‌ها به عنوان محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده‌اند، اما ربات انسان‌نمای فدور برای نخستین بار است که به عنوان خدمه به این ایستگاه می‌رود.

بازگشت ربات انسان‌نمای روسی به زمین

در ابتدا فدور بنا به درخواست وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه (Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation) به عنوان یک ربات نجاتگر ساخته شد اما بعدها مورد توجه آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، قرار گرفت و این سازمان پرواز آن به ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه سایوز را در برنامه‌های خود قرار داد. 

فناوری‌های نوین | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش سگ رباتیک فضایی

1398/04/19
محققان یک ربات فضایی را آزمایش کرده‌اند که شبیه به سگ است. به عبارت دیگر این ربات دارای پاهایی جهنده است و می‌تواند با پریدن و جهش کردن در سطح ماه، مریخ یا سیارک‌ها به مناطق مختلفی برود....

آغاز کمک ربات استروبی به فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی

1398/05/16
دیوید سنت ژاک (David Saint-Jacques)، فضانورد آژانس فضایی کانادا (Canadian Space Agency)، برای نخستین بار از ربات استروبی (Astrobee) در ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک گرفت. سازمان ناسا (NASA)...

تغییر مسیر ربات سازمان فضایی روسیه به سمت اهداف تجاری

1398/05/27
الکساندر لاپاتا گفت: «قرار است از ربات کازمو (Cozmo) آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، که در محافل فضایی از آن به عنوان دستیار فضانوردان نام برده می‌شود، در برنامه‌های تجاری غیرفضایی...

فضاپیمای حامل ربات انسان‌نمای روسیه سرانجام به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد

1398/06/05
فضاپیمای بدون سرنشین سایوز ام.اس-۱۴ (Soyuz MS-۱۴) همراه با یک ربات انسان‌نما موسوم به اسکای بوت اف-۸۵۰ (skybot f-850) که با نام مستعار فدور (FEDOR) شناخته می‌شود، پس از یک اقدام ناموفق سرانجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.