1398/06/16

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند.
هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) اعلام کرد ارتباطش را با فرودگر ویکرام (Vikram) از دست داده است؛ در نتیجه مأموریت فضایی این کشور جهت فرود کاوشگر در نزدیکی قطب کشف نشده جنوب ماه نافرجام ماند. در صورت فرود موفقیت‌آمیز ویکرام، هند تبدیل به چهارمین کشوری می‌شد که روی تنها قمر زمین یک کاوشگر فرود می‌آورد.

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

تصویری از ویکرام که در روز جمعه ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) و پیش از اقدام به فرود ثبت شده است

کایلاساوادیوو سیوان (Kailasavadivoo Sivan)، مدیر سازمان تحقیقات فضایی هند، در ساعت ۱:۱۸ بامداد شنبه، طی اعلانیه‌ای از قطع ارتباط با این فرودگر خبر داد. طبق اظهارات وی، عملکرد معمول ویکرام تا ارتفاع ۲.۱ کیلومتری مشاهده و سپس، ارتباط آن با ایستگاه زمینی قطع شد. 

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

مقایسه خط سیر فرود برنامه‌ریزی‌ شده ویکرام با داده‌های دورسنجی

در ساعات اولیه بامداد شنبه ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) نارندرا مودی (Narendra Modi)، نخست‌وزیر این کشور، تقریبا نیم‌ ساعت پیش از فرود برنامه‌ریزی شده ویکرام در مرکز فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan) حضور پیدا کرده بود تا از نزدیک شاهد موفقیت تاریخی کشورش باشد که البته این امر محقق نشد.

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

تصویری از نارندرا مودی پس از اعلام خبر ناکامی در فرود ویکرام

 این فرودگر که به افتخار پدر برنامه فضایی هندی دکتر ویکرام سراباهی (Vikram Sarabhai)٬ ویکرام نامگذاری شده، شامل یک خودروی ماه‌نورد کوچک خودکار می‌شد که قرار بود به مطالعه ترکیب کانی‌شناسی و عناصر سطح ماه بپردازد. فرودگر مذکور چند روز پیش طی یک مانور از بخش بالایی مدار، جایی که از زمان شروع مأموریت ( ۲۲ ژوئیه) در آنجا قرار داشت، جدا شده بود. 

هند در مأموریت فرود روی ماه شکست خورد

فرودگر ویکرام طی مأموریتی به نام چاندرایان ۲ (Chandrayaan 2) به فضا ارسال شد. چاندرایان ۲ دومین مأموریت آژانس فضایی هند به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه می‌باشد. این مأموریت دارای سه بخش اصلی است که شامل یک فرودگر، یک سطح‌نشین و یک سطح‌نورد می‌شوند. هرکدام ازاین بخش‌ها دارای مأموریت و تجهیزات مخصوص خودشان هستند. پرتاب فضاپیمای چانداریان ۲ از پایگاه فضایی ساتیش داوان و توسط حامل فضایی جی‌اس‌ال‌وی ۳ (GSLV_III) انجام گرفت.

چاندرایان ۲ ادامه برنامه تحقیقات هند در کره ماه است که از اکتبر سال ۲۰۰۸ توسط چاندرایان ۱ آغاز گردید. این دستگاه ۳۱۲ روز در مدار ماه کار می‌کرد و همچنین یک کاوشگر را به سطح آن فرستاد. در ابتدا تصور می‌شد که مأموریت جدید با مشارکت روسیه انجام گیرد؛ این کشور قرار بود مسئولیت ساخت بخش فرود را برعهده داشته باشد؛ اما مسئولان سازمان فضایی هند در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفتند تمام اجزای سفینه٬ هندی باشد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

دومین ماموریت هند به ماه انجام شد

1398/04/31
چاندریان-۲ (Chandrayaan 2) دومین ماموریت سازمان فضایی هند (ISRO) به ماه است و هدف آن مطالعه عناصر اولیه و سیرتکامل ماه است. چانداریان-۲ دارای سه بخش اصلی است که شامل یک مدارگرد، یک سطح‌نشین...

ماه‌نورد چاندریان ۲ با موفقیت در مدار انتقال به ماه قرار گرفت

1398/05/26
سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) روز دوشنبه (۳۱ تیر) اعلام کرده بود که ماه‌نورد چاندریان ۲ (Chandrayaan 2) با موفقیت به فضا پرتاب شد. اکنون سازمان پژوهش‌های فضایی هند اعلام کرد که ماه‌نورد...

نخستین تصویر چاندرایان ۲ از ماه

1398/06/06
ماه‌نورد هندی چاندرایان ٢ (Chandrayaan 2) که به تازگی وارد مدار ماه شده است، نخستین تصویر خود را از فاصله ٢٦٥٠ کیلومتری از ماه ثبت کرد.

جدا شدن فرودگر چاندرایان ۲ از مدار

1398/06/13
آژانس فضایی هند (ISRO) اعلام کرد فرودگر مأموریت بدون سرنشین چاندرایان -۲ (Chandrayaan-۲) از مدار جدا شده است. مطابق اعلام این آژانس، در حال حاضر همه سامانه‌ها و همچنین فرودگر سالم هستند...

پربازدیدکننده ترین خبر

روسیه در فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است

​آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) اعلام کرده در ‌فکر ساخت یک ایستگاه فضایی جدید است. دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس این آژانس، با بیان اینکه کار ساخت ایستگاه جدید را باید هرچه سریع‌تر آغاز کرد، گفت: «روسیه همواره در عرصه ساخت ایستگاه‌های فضایی پیشتاز بوده است.» به‌گفته راگوزین، ایستگاه فضایی بین‌المللی حداکثر هفت تا ده سال عمر خواهد کرد و در شماری از قسمت‌های آن نشانه‌های فرسودگی دیده می‌شود.