1398/06/17

کسب جایزه ۳ میلیون دلاری توسط دانشمندانی که موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله شدند

دانشمندانی که اولین تصویر سیاه‌چاله را ثبت کرده بودند به پاس این دستاورد خارق‌العاده جایزه‌ای ۳ میلیون دلاری دریافت کردند.
کسب جایزه ۳ میلیون دلاری توسط دانشمندانی که موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله شدند

دانشمندانی که اولین تصویر سیاه‌چاله را ثبت کرده بودند به پاس این دستاورد خارق‌العاده جایزه‌ای ۳ میلیون دلاری دریافت کردند. این جایزه از طرف مؤسسه بریکترو پرایز (Breakthrough Prize) به تیم تلسکوپ افق رویداد (Event Horizon Telescope به اختصار EHT) در دسته فیزیک بنیادی هدیه داده شد. این تیم متشکل از ۳۴۷ پژوهشگر از ۲۰ کشور دنیاست.

تیم تلسکوپ افق رویداد فروردین ماه امسال موفق به ثبت تصویر سیاهچاله M87 شد و نتایج تحقیق خود را در پژوهشی ۶ صفحه‌ای منتشر کرد. تیم مذکور طی دو دهه و به کمک هشت تلسکوپ رادیویی مستقر در ایالت آریزونای آمریکا، اسپانیا، مکزیک، قطب جنوب و مناطق دیگر در سطح جهان در حال مطالعه روی دو سیاهچاله عظیم الجثه M87 و همچنین سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری بوده‌اند.

سیاه‌چاله M87 جرمی ۶.۵ میلیارد برابر خورشید داشته و در فاصله ۵۳.۵ میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است. سیاه‌چاله مرکزی کهکشان راه شیری به نام کمان ای-استار (*Sagittarius A) به اندازه ۴.۳ میلیون برابر خورشید جرم داشته و ۲۶ هزار سال نوری از ما فاصله دارد.

کار تیم EHT تازه شروع شده چون آن‌ها سخت مشغول مطالعه سیاه‌چاله کمان ای-استار بوده و می‌خواهند تصویر آن را هم ثبت کنند. با افزایش تعداد دیش‌های رادیویی، قدرت تلسکوپ برای رصد هر چه بهتر این اجرام مرموز افزایش خواهد یافت. قرار است در تاریخ ۳ نوامبر سال ۲۰۲۰ طی مراسمی در مرکز تحقیقات ایمز (Ames Research Center) سازمان ناسا (NASA) واقع در شهر مانتین ویو (Mountain View) ایالت کالیفرنیا از برندگان تقدیر به عمل آید.

جایزه موفقیت‌های علمی یا بریکترو در سال ۲۰۱۲ توسط مدیران ارشد شرکت‌های فناوری بزرگ از جمله مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، سرگی برین (Sergey Brin) و جک ما (Jack Ma) بنا نهاده شد.

منبع: دیجیاتو

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هابل یک «ساختار غیرممکن» را اطراف یک سیاه‌چاله شناسایی کرد

1398/04/23
ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل (Hubble)، ساختارهایی را در اطراف یک سیاه‌چاله کشف کردند که فکر می‌کردند وجود آن‌ها غیر ممکن است. این تلسکوپ ستاره‌شناسان را با تصویر و داده‌هایی...

یک دانشمند ایرانی سیاه‌چاله‌ای با ابعاد چهل میلیارد برابر خورشید را کشف کرد

1398/05/22
یک دانشمند ایرانی یکی از بزرگترین سیاه‌چاله‌های جهان را شناسایی کرد؛ برآورد شده که این سیاه‌چاله ۴۰ میلیارد بار بزرگ‌تر از خورشید است. کیانوش مهرگان و همکارانش از انستیتوی فیزیک ماکس پلانک...

دلیل اینکه برخی کهکشان‌های کوچک دارای سیاه‌چاله بزرگ هستند چیست؟

1398/05/26
ستاره‌شناسان کهکشان‌ها‌یی را مشاهده‌ کرده‌اند که در عین اندازه بسیار کوچک، سیاه‌چاله پرجرمی در مرکز خود‌ دارند. دلیل این نا‌همخوانی چه می‌تواند باشد؟

ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد سیاه‌چاله و ستاره نوترونی برای اولین بار

1398/06/02
اخترشناسان برای نخستین بار موفق به ثبت امواج گرانشی ناشی از برخورد یک سیاه‌چاله با یک ستاره نوترونی شدند.​ این رصد توسط تیمی بین المللی از پژوهشگران انجام گرفت که طی آن امواج گرانشی ناشی...

پربازدیدکننده ترین خبر

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از حادثه انفجار نطنز و گمانه‌زنی‌ها درباره آن

روز پنج‌شنبه ۱۲تیر حادثه انفجاری در تأسیسات هسته‌ای نظنز واقع در استان اصفهان رخ داد؛ تأسیساتی که بخشی از مجموعه زیرزمینی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران برای غنی‌سازی اورانیوم محسوب می‌شود. در همین راستا انتشار تصاویر ماهواره‌ای گمانه‌زنی‌هایی را به‌دنبال داشته است. ماهواره‌های ناسا نیز که آتش‌سوزی‌های جهان را رصد می‌کنند، وقوع آتش‌سوزی در شمال غربی تأسیسات نطنز را تایید کرده‌اند؛ زمان آتش‌سوزی حدوداً ساعت ۲ بامداد روز ۱۲تیر بوده است.