1398/06/16

ژنرال آمریکایی: چین، روسیه، کره شمالی و ایران برتری ما در فضا را به چالش می‌کشند

ژنرال جوزف دانفورد (Joseph Dunford) رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا (U.S. Joint Chiefs of Staff) در سخنرانی خود در جمع هیأتی در شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) در شهر واشنگتن دی سی، از کره شمالی، روسیه، چین و همچنین ایران به عنوان رقبای فضایی ایالات متحده یاد کرد.
ژنرال آمریکایی: چین، روسیه، کره شمالی و ایران برتری ما در فضا را به چالش می‌کشند

ژنرال جوزف دانفورد (Joseph Dunford) رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا (U.S. Joint Chiefs of Staff) در سخنرانی خود در جمع هیأتی در شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) در شهر واشنگتن دی سی با برشمردن برخی کشورها ماند چین و روسیه به عنوان رقبای فضایی ایالات متحده گفت: «در دهه ۱۹۹۰ زمانی که ما قابلیت‌های فراوانی را در حوزه فضا به میدان آوردیم گمان می‌کردیم که حوزه فضا یک عرصه بلامنازع برای ما است اما امروز این حوزه تبدیل به عرصه رقابت شده است.»

ژنرال آمریکایی: چین، روسیه، کره شمالی و ایران برتری ما در فضا را به چالش می‌کشند

او خاطرنشان کرد: «رقبای ما در این حوزه شامل کره شمالی، روسیه، چین و همچنین ایران به شکلی در حال توسعه محسوب می‌شوند و همگی توانایی‌هایی به دست آورده‌اند که قابلیت‌های فضایی کشور ما را تهدید می‌کند.» دانفورد تاکید کرد: «هر کاری که روزانه انجام می‌دهیم به نحوی تاثیر پذیرفته از فضا است؛ ما می‌دانیم که این حقیقت هم در بخش بازرگانی و هم در بخش نظامی درست است. در بخش نظامی سامانه‌های کنترل و فرماندهی ما، قابلیت ما برای شلیک مهمات دقیق و قابلیت ما برای ناوبری، همگی متکی به فضا هستند.»

گفتنی است سپاه فضایی آمریکا کار خود را رسماً از پنجشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) با دستور دونالد ترامپ (Donald Trump) آغاز کرد. ترامپ در ماه فوریه فرمان ایجاد نیروی فضایی را برای دفع تجاوز و حمایت از منافع ملی در فضا امضا کرد. به گفته ژنرال دانفورد، ایجاد نیروهای فضایی تأثیر مثبتی بر توانایی‌های آمریکا در تربیت متخصصان و به دست آوردن توانایی‌هایی خواهد داشت که در آینده مورد نیاز خواهند بود.

روسیه در عکس‌العمل به این اقدام آمریکا می‌گوید با این كار، ایالات متحده شرایطی را برای نظامی‌سازی فضا با اهداف خود برای استفاده از آن در مسیر نظامی‌گری را ایجاد می‌كند و روسیه مجبور است با اقدامات لازم به تهدیدات احتمالی پاسخ دهد. چین نیز اعلام كرد كه آمریكا با متهم كردن چین و روسیه مبنی بر ایجاد تهدیدات در فضا، در واقع به دنبال بهانه‌ای برای توجیه تمایل خود در جهت برتری یافتن از نظر نظامی و توسعه سلاح‌های پیشرفته است.

در حال حاضر، معاهدات بین‌المللی، استقرار سلاح‌های کشتار جمعی در فضا را ممنوع می‌کند. با همه این اوصاف، تاکنون هیچ یک از کشورهایی که به فناوری فضا دسترسی پیدا کرده‌اند، به طور رسمی هیچ سلاحی را در فضا مستقر نکرده‌اند.

جنگ‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌های آخرالزمانی و جنگ‌های فضایی

1398/04/29
مسدود کردن ارتباطات، جنگ هسته‌ای و حملات فیزیکی علیه ماهواره‌ها نویدبخش عصر جدیدی در فضا هستند. عصری که در آن جنگ‌های بشر به فضا رسیده‌ است و تاکنون نمونه مشابهی در تاریخ وجود نداشته است....

فرانسه فرماندهی فضایی تشکیل می‌دهد

1398/04/25
امانوئل مکرون (Emmanuel Macron)، رئیس جمهور فرانسه همزمان با جشن‌های روز ملی فرانسه معروف به جشن‌های روز باستیل (Bastille Day) اعلام کرد که فرماندهی نیروی فضایی را ایجاد می‌کند. رئیس جمهور...

افزایش بودجه نظامی فضایی فرانسه

1398/05/07
اخیرا وزیر دفاع فرانسه گفته است که این کشور بودجه فضایی-نظامی خود را افزایش می‌دهد.وزیر دفاع فرانسه در ژوئن ۲۰۱۸ از ایده‌ای مشابه ایده دونالد ترامپ (Donald Trump) رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده...

اعلام رسمی آغاز کار فرماندهی فضایی ارتش آمریکا

1398/06/02
مایک پنس (Mike Pence) معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی اخیر خود در شورای ملی فضایی (National Space Council) اعلام كرد كه تا اواخر ماه جاری میلادی، گامی اساسی در ایجاد جدیدترین شاخه ارتش...

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.