1398/06/16

رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند هنگام پرتاب ماهواره ناهید خرابکاری صورت گرفته است، گفت: «در زمانی که درحال تنظیم ماهواره بودند مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است. تا این لحظه مشکل عنوان شده فنی است و خرابکاری نیست.»
رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند هنگام پرتاب ماهواره ناهید خرابکاری صورت گرفته است، گفت: «در آخرین گزارشی که به دست ما رسیده است چیزی مبنی بر اینکه خرابکاری صورت گرفته مشاهده نشده است.» وی افزود: «معمول این است که قبل از پرتاب ماهواره آزمایش‌هایی صورت گیرد تا در زمان پرتاب اصلی، دست‌اندرکاران این امر خاطرشان جمع باشد که مشکلی پیش نمی‌آید.»

رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

واعظی اظهار کرد: «در زمانی که درحال تنظیم ماهواره بودند مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است. تا این لحظه مشکل عنوان شده فنی است و خرابکاری نیست. البته طبیعی است که همیشه این گونه مسائل که پیش می‌آید بررسی‌های لازم صورت گیرد که دوستان در حال بررسی هستند.»

مطابق تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده از پایگاه پرتاب امام خمینی، روز پنجشنبه ۷ شهریور یک ماهواره‌بر روی سکوی پرتاب منفجر شده است. نوع دقیق ماهواره‌بری که روز پنجشنبه استفاده شد مشخص نیست اما این سکوی پرتاب در دفعات گذشته میزبان پرتاب ماهواره‌بر سوخت مایع دومرحله‌ای سفیر بوده است.

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت، درباره حادثه انفجار در سکوی پرتاب ماهواره گفته بود که انفجار در سکو بوده و هنوز ماهواره‌ای به سکو منتقل نشده بود و در محل تست بوده است و نه عملیات پرتاب. وی با بیان اینکه در میادین تست مانند میادین سمنان معمولاً این آزمایش‌ها صورت می‌گیرد، وقوع چنین حوادثی را طبیعی خواند و تصریح کرد که حتی در کشورهای پیشرفته هم انفجارهای متعدد و مهیبی به وقوع پیوسته است.

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب |

نظر شما
اخبار مرتبط

واکنش وزیر ارتباطات به اخبار مربوط به پرتاب ناموفق ماهواره ناهید یک

1398/06/09
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توئیتی با اشاره به اخبار منتشر شده در رابطه با پرتاب ناموفق ماهواره ناهید ۱ نوشت: «ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار...

ترامپ: آمریکا در حادثه‌ انفجار سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نقشی نداشته است

1398/06/11
دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته کشورش نقشی در حادثه‌ انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نداشته است.

علت انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌ ناهید

1398/06/11
سخنگوی دولت به ابهامات مطرح شده درباره انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌بر ناهید توضیح داد. علی ربیعی سخنگوی دولت اظهار کرد: آنچه که در دولت مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت این است که انفجار...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.