1398/06/16

رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند هنگام پرتاب ماهواره ناهید خرابکاری صورت گرفته است، گفت: «در زمانی که درحال تنظیم ماهواره بودند مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است. تا این لحظه مشکل عنوان شده فنی است و خرابکاری نیست.»
رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

سید محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، درباره اینکه برخی عنوان می‌کنند هنگام پرتاب ماهواره ناهید خرابکاری صورت گرفته است، گفت: «در آخرین گزارشی که به دست ما رسیده است چیزی مبنی بر اینکه خرابکاری صورت گرفته مشاهده نشده است.» وی افزود: «معمول این است که قبل از پرتاب ماهواره آزمایش‌هایی صورت گیرد تا در زمان پرتاب اصلی، دست‌اندرکاران این امر خاطرشان جمع باشد که مشکلی پیش نمی‌آید.»

رد احتمال خرابکاری در حادثه انفجار سکوی پرتاب ماهواره

واعظی اظهار کرد: «در زمانی که درحال تنظیم ماهواره بودند مشکلی پیش آمده که منجر به انفجار شده است. تا این لحظه مشکل عنوان شده فنی است و خرابکاری نیست. البته طبیعی است که همیشه این گونه مسائل که پیش می‌آید بررسی‌های لازم صورت گیرد که دوستان در حال بررسی هستند.»

مطابق تصاویر ماهواره‌ای منتشرشده از پایگاه پرتاب امام خمینی، روز پنجشنبه ۷ شهریور یک ماهواره‌بر روی سکوی پرتاب منفجر شده است. نوع دقیق ماهواره‌بری که روز پنجشنبه استفاده شد مشخص نیست اما این سکوی پرتاب در دفعات گذشته میزبان پرتاب ماهواره‌بر سوخت مایع دومرحله‌ای سفیر بوده است.

پیش از این علی ربیعی، سخنگوی دولت، درباره حادثه انفجار در سکوی پرتاب ماهواره گفته بود که انفجار در سکو بوده و هنوز ماهواره‌ای به سکو منتقل نشده بود و در محل تست بوده است و نه عملیات پرتاب. وی با بیان اینکه در میادین تست مانند میادین سمنان معمولاً این آزمایش‌ها صورت می‌گیرد، وقوع چنین حوادثی را طبیعی خواند و تصریح کرد که حتی در کشورهای پیشرفته هم انفجارهای متعدد و مهیبی به وقوع پیوسته است.

داخلی | ماهواره‌بر و پرتاب |

نظرات بینندگان
محمد حسین فاخری وایقان
1399/1/20 14:12:22
اگر فیلم این انفجار ها و این انفجار سکوی پرتاب واضح به مردم و علاقمندان از شبکه های اجتماعی گفته شود به اعتماد به نفس ملی جامعه خیلی کمک می کند در حوضه های مختلف
نظر شما
اخبار مرتبط

واکنش وزیر ارتباطات به اخبار مربوط به پرتاب ناموفق ماهواره ناهید یک

1398/06/09
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توئیتی با اشاره به اخبار منتشر شده در رابطه با پرتاب ناموفق ماهواره ناهید ۱ نوشت: «ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار...

ترامپ: آمریکا در حادثه‌ انفجار سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نقشی نداشته است

1398/06/11
دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته کشورش نقشی در حادثه‌ انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نداشته است.

علت انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌ ناهید

1398/06/11
سخنگوی دولت به ابهامات مطرح شده درباره انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌بر ناهید توضیح داد. علی ربیعی سخنگوی دولت اظهار کرد: آنچه که در دولت مطرح شد و مورد بحث قرار گرفت این است که انفجار...

پربازدیدکننده ترین خبر

شکست مأموریت پرتاب ماهواره‌بر تجاری چین باعث نابودی دو ماهواره شد+فیلم

ماهواره‌بر تجاری چین موسوم به کوآیژو-۱۱ (Kuaizhou-11) در اولین پرتاب خود شکست خورد و در نتیجه آن دو ماهواره نیز از بین رفتند. کوآیژو-۱۱ روز جمعه ۱۰ژوئیه (۲۰تیر) ساعت ۰۴:‍۱۷ به‌وقت ساعت هماهنگ جهانی (UTC) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین به فضا پرتاب شد. در ویدئوی منتشرشده از این مأموریت، لحظات اولیه پرتاب ظاهراً بدون مشکل خاصی انجام گرفته و گزارش‌هایی غیررسمی نیز از جدایش مراحل اول و دوم این ماهواره‌بر سه مرحله‌ای منتشر شده است؛ اما در نهایت کوآیژو-۱۱ نتوانست به مدار موردنظر برسد و چین سومین شکست را در نوزدهمین عملیات پرتاب‌های خود طی سال جاری میلادی تجربه کرد.