1398/06/16

واکنش رئیس سازمان فضایی به تحریم نهادهای فضایی ایران

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در صفحه اینستاگرام خود به تحریم‌ نهادهای فضایی ایران از سوی آمریکا واکنش نشان داد.
واکنش رئیس سازمان فضایی به تحریم نهادهای فضایی ایران

مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران، در واکنش به تحریم‌ نهادهای فضایی ایران از سوی آمریکا در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «تحریم؛ این کلمه‌ای است که این روزها از زبان دولتمردان آمریکا زیاد شنیده می‌شود و به تازگی تحریم سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا هم به آن‌ها اضافه شده است. در تمام این سال‌ها که برنامه‌های فضایی ایران با اقتدار پیش رفته، مگر تحت تاثیر همه جانبه تحریم‌ها نبوده‌ایم؟»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «جوانان خلاق و متخصص ایران با اعمال تمام محدودیت‌ها و با شعار «ما می‌توانیم» شگفتی‌ساز شدند و در عرصه فضایی درخشیدند. از این پس هم این موضع‌گیری در برابر فعالیت‌های فضایی کاملا صلح‌آمیز سازمان فضایی ایران، هیچ تأثیری بر روند توسعه و پیشرفت این برنامه‌ها نخواهد داشت و با خودباوری که در جوانان و متخصصین ایران اسلامی وجود دارد، با شتاب بیشتر پروژه‌های خود را پیش خواهیم برد.»

واکنش رئیس سازمان فضایی به تحریم نهادهای فضایی ایران

براری ضمن صلح‌آمیز خواندن مقاصد نهادهای فضایی ایران تصریح کرد: «عضویت سازمان فضایی در کمیته استفاده صلح‌آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل و موضع‌گیری‌های ما در مجامع بین‌المللی گویای این نکته است. هدف ما در توسعه فناوری فضایی بومی، ارائه خدمات کاربردی به جامعه، مدیریت بهینه منابع و در نهایت ارتقاء کیفیت زندگی مردم است و در این مسیر تلاش خود را دوچندان خواهیم کرد.»

وزارت خزانه‌داری آمریکا (United States Department of the Treasury) روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) طی بیانیه‌ای از تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران خبر داد. مطابق اعلام این وزارتخانه، پژوهشگاه هوافضا، سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. 

تحریم‌های آمریکا در حالی بر روی سه نهاد غیرنظامی و علمی ایران اعمال می‌شود که سازمان فضایی ایران متولی اصلی توسعه صنعت فضایی در کشور است و تلاش دارد تا علاوه بر دستیابی به توانایی ساخت ماهواره‌های بومی، صنعت و اقتصاد فضا را با گسترش استارت‌آپ‌های فضایی در کشور توسعه دهد. سازمان فضایی ایران به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در شرایطی که کشورهای خارجی به دلیل تحریم‌ها از پرتاب ماهواره‌های ایرانی سر باز می‌زنند سفارش پرتاب ماهواره‌های ایرانی را به نهادهای مسئول داخلی می‌دهد و این سازمان به لحاظ عملیاتی یا فنی نقشی در حوزه ماهواره‌برها ندارد. 

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

واکنش وزیر ارتباطات به اخبار مربوط به پرتاب ناموفق ماهواره ناهید یک

1398/06/09
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در توئیتی با اشاره به اخبار منتشر شده در رابطه با پرتاب ناموفق ماهواره ناهید ۱ نوشت: «ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار...

ترامپ: آمریکا در حادثه‌ انفجار سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نقشی نداشته است

1398/06/11
دونالد ترامپ (Donald Trump)، رئیس‌جمهور آمریکا، گفته کشورش نقشی در حادثه‌ انفجار در سکوی پرتاب ماهواره‌بر ایران نداشته است.

آمریکا سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران را تحریم کرد

1398/06/13
وزارت خزانه‌داری آمریکا (United States Department of the Treasury) روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور) طی بیانیه‌ای از تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران خبر داد. مطابق اعلام این وزارتخانه، پژوهشگاه...

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم نهاد‌های فضایی ایران توسط آمریکا

1398/06/13
محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تحریم سه نهاد غیرنظامی فضایی ایران توسط آمریکا واکنش نشان داد.

پربازدیدکننده ترین خبر

تصاویر ماهواره‌ای از شدت خسارات انفجار بندر بیروت

عصر روز سه‌شنبه ۴اوت (۱۴مرداد) انفجار عظیمی در بندر شهر بیروت، پایتخت لبنان، رخ داد؛ انفجاری که خسارات بسیار شدیدی را متوجه این بندر و اطراف آن کرد و هزاران کشته و مجروح برجای گذاشت. اکنون شرکت آمریکایی پلنت لبز (Planet Labs) تصاویر ماهواره‌ای را منتشر کرده که با مقایسه بندر بیروت، قبل و بعد از انفجار، شدت این خسارات و ابعاد آن را به‌خوبی نشان داده است.