1398/06/13

اقدام آژانس فضایی اروپا در جهت جلوگیری از برخورد احتمالی دو ماهواره در فضا

به نظر می‌رسد در فضای اطراف زمین یک مشکل ترافیکی به وجود آمده است. ماهواره آئروس ارث (Aeolus Earth) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) برای جلوگیری از برخورد با ماهواره استارلینک ۴۴ (44 Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) مجبور به انجام مانورهایی شد.
اقدام آژانس فضایی اروپا در جهت جلوگیری از برخورد احتمالی دو ماهواره در فضا

به نظر می رسد در فضای اطراف زمین یک مشکل ترافیکی به وجود آمده است. ماهواره آئلوس ارث (Aeolus Earth) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) برای جلوگیری از برخورد با ماهواره استارلینک ۴۴ (44 Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) مجبور به انجام مانورهایی شد.

طبق محاسبات کارشناسان آژانس فضایی اروپا، احتمال برخورد میان دو ماهواره بسیار کم بود اما با وجود احتمال اندک خطر، این آژانس تصمیم به انجام اقداماتی برای جلوگیری از برخورد احتمالی گرفت. این در حالی است که اسپیس‌ایکس اعلام کرده با وجود هشدار اروپا ماهواره‌های اینترنتی خود را جابجا نمی‌کند.

البته شرکت اسپیس‌ایکس باید سامانه اجتناب از برخورد را در ماهواره‌های خود فعال کند، اما تاکنون از این سامانه استفاده نکرده است. در عوض ماهواره متعلق به آژانس فضایی اروپا پیشرانه‌های خود را روشن کرده تا از منطقه مذکور فاصله بگیرد و به این ترتیب از برخورد احتمالی میان ماهواره‌ها جلوگیری به عمل آید.

اسپیس‌ایکس در روز ۲۴ ماه می‌ امسال حامل فضایی حاوی ۶۰ ماهواره اینترنتی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. پروژه ماهواره‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت این شرکت، استارلینک (Starlink) نام دارد و ماهواره مذکور یکی از این ماهواره‌هاست.

ماهواره آئلوس (Atmospheric Dynamics Mission به اختصار Aeolus) نیز یک ماهواره سنجش از دور آژانس فضایی اروپا است که توسط شرکت  ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) ساخته شده و در ۲۲ اوت سال گذشته به فضا پرتاب شد.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فناوری جدید روسیه برای پنهان کردن ماهواره‌های خود از دید تلسکوپ‌های زمینی

1398/06/03
آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، می‌گوید به روش خاصی برای تجهیز ماهواره‌های خود دست یافته که تشخیص و پیداکردن آن‌ها را از زمین بسیار سخت می‌کند. این آژانس فناوری سطح بالایی را ابداع...

اختراع روس‌ها برای حفاظت ماهواره‌ها در برابر برخورد زباله‌های فضایی

1398/06/05
سازمان فضایی روسیه یا روسکاسموس (Roscosmos) اختراعی را برای حفاظت ماهواره‌ها در برابر برخورد زباله‌های فضایی ثبت کرده است. این ابزار از دو لایه محافظ از جنس آلومینیوم، استیل و یا مس تشکیل...

پربازدیدکننده ترین خبر

اروپا نگران عقب افتادن از چین و آمریکا در صنعت فضایی

اروپا قصد دارد با تسریع برنامه‌های فضایی خود در مسابقه‌ای که امروزه میان آژانس‌های فضایی و شرکت‌های پیشگام در این عرصه مشاهده می‌شود، با سرعت بیشتری پیش‌ رود. در همین راستا تیری برتون (Thierry Breton)، رئیس بخش فضایی اتحادیه اروپا، اعلام کرده این قاره با توجه به پیشرفت‌های سریع شرکت‌های خصوصی مانند اسپیس‌ایکس (SpaceX) و همچنین موفقیت‌های چین در حوزه فضا، به پیشبرد برنامه‌های خود شتاب بیشتری خواهد بخشید.