1398/06/13

اقدام آژانس فضایی اروپا در جهت جلوگیری از برخورد احتمالی دو ماهواره در فضا

به نظر می‌رسد در فضای اطراف زمین یک مشکل ترافیکی به وجود آمده است. ماهواره آئروس ارث (Aeolus Earth) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) برای جلوگیری از برخورد با ماهواره استارلینک ۴۴ (44 Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) مجبور به انجام مانورهایی شد.
اقدام آژانس فضایی اروپا در جهت جلوگیری از برخورد احتمالی دو ماهواره در فضا

به نظر می رسد در فضای اطراف زمین یک مشکل ترافیکی به وجود آمده است. ماهواره آئلوس ارث (Aeolus Earth) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) برای جلوگیری از برخورد با ماهواره استارلینک ۴۴ (44 Starlink) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) مجبور به انجام مانورهایی شد.

طبق محاسبات کارشناسان آژانس فضایی اروپا، احتمال برخورد میان دو ماهواره بسیار کم بود اما با وجود احتمال اندک خطر، این آژانس تصمیم به انجام اقداماتی برای جلوگیری از برخورد احتمالی گرفت. این در حالی است که اسپیس‌ایکس اعلام کرده با وجود هشدار اروپا ماهواره‌های اینترنتی خود را جابجا نمی‌کند.

البته شرکت اسپیس‌ایکس باید سامانه اجتناب از برخورد را در ماهواره‌های خود فعال کند، اما تاکنون از این سامانه استفاده نکرده است. در عوض ماهواره متعلق به آژانس فضایی اروپا پیشرانه‌های خود را روشن کرده تا از منطقه مذکور فاصله بگیرد و به این ترتیب از برخورد احتمالی میان ماهواره‌ها جلوگیری به عمل آید.

اسپیس‌ایکس در روز ۲۴ ماه می‌ امسال حامل فضایی حاوی ۶۰ ماهواره اینترنتی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. پروژه ماهواره‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت این شرکت، استارلینک (Starlink) نام دارد و ماهواره مذکور یکی از این ماهواره‌هاست.

ماهواره آئلوس (Atmospheric Dynamics Mission به اختصار Aeolus) نیز یک ماهواره سنجش از دور آژانس فضایی اروپا است که توسط شرکت  ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) ساخته شده و در ۲۲ اوت سال گذشته به فضا پرتاب شد.

زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فناوری جدید روسیه برای پنهان کردن ماهواره‌های خود از دید تلسکوپ‌های زمینی

1398/06/03
آژانس فضایی روسیه، روسکاسموس (Roscosmos)، می‌گوید به روش خاصی برای تجهیز ماهواره‌های خود دست یافته که تشخیص و پیداکردن آن‌ها را از زمین بسیار سخت می‌کند. این آژانس فناوری سطح بالایی را ابداع...

اختراع روس‌ها برای حفاظت ماهواره‌ها در برابر برخورد زباله‌های فضایی

1398/06/05
سازمان فضایی روسیه یا روسکاسموس (Roscosmos) اختراعی را برای حفاظت ماهواره‌ها در برابر برخورد زباله‌های فضایی ثبت کرده است. این ابزار از دو لایه محافظ از جنس آلومینیوم، استیل و یا مس تشکیل...

پربازدیدکننده ترین خبر

عرضه خدمات انتقال بین مداری برای ماهواره‌های کوچک در پرتاب‌های اسپیس ایکس

شرکت آمریکایی مومنتوس (Momentus) برای پرتاب رایدشیر (Rideshare) شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) خدمات انتقال بین مداری ارائه می‌کند. در این پرتاب ابتدا ماهواره‌های کوچک با ماهواره بر فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس به مدار زمین منتقل می‌شوند. سپس هر یک از ماهواره‌ها با سامانه پیشرانش شرکت مومنتوس به مدار با ارتفاع دلخواه خود منتقل می‌شود. این انتقال با شاتل مداری ویگوراید (Vigoride) شرکت مومنتوس انجام می‌شود که می‌تواند چندین ماهواره با ​جرم مجموع حداکثر تا ۲۵۰ کیلوگرم را به مدارهای دلخواهشان منتقل کند. امکان قرار دادن چندین ماهواره در ارتفاع‌های مختلف تنها با یک پرتاب قابلیت مهم این مأموریت خواهد بود که باعث ارزان‌تر تمام شدن قرار دادن ماهواره‌ها در مدار می‌شود.